Az Parayla Yemekli Düğün Yapabilmeniz İçin Uygulayabileceğiniz 14 Tavsiye

186PAYLAŞIM

Düğün telaşına düşen herkes gelecek misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak için her şeyi düşünüyor. Düğün hazırlıklarında oluşan en büyük soru işaretlerinden biri de "Düğün yemekli mi yemeksiz mi olacak?" durumu. Şehir dışından gelecek misafirler, tam da akşam yemeği saatinde başlayacak organizasyon ve koşuşturmaca misafirlerin aç karnına düğüne katılmasına neden olabilir. Yemekli bir düğünde en büyük tasarruf ise herkesi çağırmamak oluyor maalesef. Ya da en iyisi nikah yapıp geçin! 😌

1. Mezelerinizi kendiniz yapın.

Bu zaman alıcı gibi gelebilir, ancak özellikle zamanından önce yapılabilen ve dondurulmuş mezeleri seçip, yemek saatinden hemen önce ısıttığınızda yemek vermek oldukça kolay hale gelebilir. Çoğu firma, mezeler için aşırı şişirilmiş bir fiyat talep eder ve masrafın %50'si bu şekilde cebinizde kalabilir.

2. Toptan satış yapan marketlerden alışveriş yapın.

Yapacağınız meze malzemelerini parakende fiyatıyla daha pahalıya almak yerine toptan satışla daha uygun fiyata bulabileceğiniz marketlerden alın. Bu marketlerde diğerlerinde olmayan ve birim fiyatıyla daha uygun fiyata gelen büyük boy ürünler de bulabilirsiniz.

3. Servis elemanı çalıştırmayın.

Düğün salonunuzun giriş kısmına yakın bir yere açık büfe tarzında bir masa kurun. Bir yakınınızı görevlendirerek ya da bir servis elemanı çalıştırarak gelen kişilerin tabağına ürünlerden planladığınız şekilde koymasını rica edin. Eğer "bu işlerin ayıbı olmaz" diyorsanız, misafirlerinden gerektiğinden fazla miktarda almasını engelleyebilecek birini de bu masanın başında durması için görevlendirebilirsiniz.

4. Yalnızca şehir dışından gelen misafirlerinize yemek verin.

Eğer "benim misafirlerimin sayısı çok fazla herkese yemek veremem" diyorsanız, yalnızca en yakınlarınıza ve şehir dışından gelen misafirlerinize düğün saatinden 2 saat kadar önce salonda bulunmalarını rica edip bu zaman dilimi içinde yemek faslını onlarla geçirebilirsiniz.

5. Basit olun.

Düğüne gelen misafirler ne yediklerini pek de umursamayıp görüntülerine odaklanacaklardır. Bu yüzden hoş görünümlü ama basit, az malzemeli ürünler sunun.

6. İçeceklerinizi kendiniz getirin.

Düğün mekanınızı ayarlarken, kendi içeceklerinizi getirip getirmeyeceğinizi sorun. Toptan fiyatına satın aldığınız içecekleri vererek firmaların verdiği fiyattan çok daha uyguna getirirsiniz. Alkolsüz içecekler sunmanız harcayacağınız parayı oldukça düşürür.

7. Yalnızca ordövr tabağı düğün için yeterli olur.

Misafirlerinize önden çorba, sonra ara sıcaklar, sonra da ana yemek vermek zorunda değilsiniz. Yemek vermenin amacını gösteriş değil, yalnızca akşam yemeği saatinde hazırlanıp düğününüze gelen; bu koşuşturmada yemek yiyemeyen misafirlerinizin karnını doyurmak olarak görürseniz işler biraz daha basitleşecektir. Bizimkiler sadece mezeyle doymaz derseniz, barbunya gibi baklagillerle veya hazır garnitürlerle yapılan yemekleri sunabilirsiniz.

Garnitür kullanarak yapabileceğiniz tarifler için:

Hazır Garnitürle Şipşak Hazırlayabileceğiniz 11 Mükemmel Tarif - onedio.com
Hazır Garnitürle Şipşak Hazırlayabileceğiniz 11 Mükemmel Tarif - onedio.com

8. Tabakları daha önceden hazırlayabilirsiniz.

Tabakları düğün öncesinde hazırlayıp koyabileceğiniz kadar vaktiniz varsa yaptığınız yiyecekleri tabaklara yerleştirip masalara önceden koyabilirsiniz.

9. Düğün salonu araştırırken dışarıdan catering şirketi getirebileceklerinize öncelik verin.

Çoğu düğün salonu kendi anlaşmalı olduğu organizasyon şirketiyle çalışmayı zorunlu tutar. Bu salonlar yerine kendi ürünlerinizi getirebileceğiniz veya en uygun fiyatlı catering şirketini bulduğunuzda anlaşabileceğiniz salonları tercih edin.

10. Fiyatları kontrol edin.

Vereceğiniz ürüne ve çeşitliliğine göre yalnızca ana yemek vermek ordövr tabağından daha ucuza gelebilir. Bu yüzden önceden fiyatlarını hesaplayarak bir seçim yapabilirsiniz.

11. Meyve ve sebzeler için üreticilerle anlaşın.

Yakınlarınızda meyve sebze üreticileri varsa iletişime geçip ürünlerinizi tedarik edebilirsiniz. Böylece aracı farkını ortadan kaldırmış olursunuz.

12. Bir aşçı tutabilirsiniz.

Yemekleri biz kendimiz yapamayız diyorsanız, malzemeleri kendiniz alıp yalnızca aşçı parası ödeyerek de catering şirketlerinin verdiği fiyatlardan daha ucuza getirebilirsiniz.

13. Gösterişli bir pasta veya tatlı yerine mini kekler tercih edin.

Eğer anlaşmanızda düğün pastası varsa başka bir tatlı sunmayın. Yoksa da kendi yapacağınız mini kek veya kurabiyeler hatta üreticisinden aldığınız meyveler tatlı servisi için yeterli olacaktır. Herkese ayrı ayrı vermek yerine her masaya birer ikişer tabak şeklinde koyabilirsiniz. Böylece az görünmeyecektir.

Tatlı niyetine sunabileceğiniz mini kek tarifleri için:

Hem Tadıyla Hem Görüntüsüyle Ponçikliğini Konuşturan Lokma Lokma Yemelik Mini Kek Tarifleri - onedio.com
Hem Tadıyla Hem Görüntüsüyle Ponçikliğini Konuşturan Lokma Lokma Yemelik Mini Kek Tarifleri - onedio.com

14. Ya da en iyisi yöresel düğün yemekleri!

Baktınız olmuyor düğün öncesi keşkek dövün, pide içi hazırlayıp fırına verin ve pide dağıtın, tavuk pilav, etli pilav verin. Yanında da ayran. oh be!

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
astalavistaa

altın takmayan yemesin aq

some-like-it-hot

Çabuk yiyin amk öbür konuklar gelmeden

astalavistaa

dkfshkgksjhsh

odysseia

düğün mü kaldı yahu? iki akraba eğlendirelim diye 20-30 bin lira borç edeceğinize seyahate çıkın sevdiceğinizle. hem kültür olur hem farklı yerler görmüş olursunuz ya da ne bileyim üstüne koyar araba falan alırsınız. düğündü gelinlikti gereksiz şekilde masraflı şeyler bence

mad-chemist

Aynen böyle düşünüyorum ya tamamen aynı fikirdeyim. Ama gelenekçi aileler olduğu sürece bu düşünce solar gider kuzum 😩 aman büyük oğlana düğün yaptık küçüğe de yapakkhhh aman kızım dugunsuz evlenmesin. Bırakın bunları ya yurt dışı kültür gezisine çıkarsın cidden o parayla ve ne yaparsan yap istersen 100 bin liralık düğün yap yine o akrabalar memnun olmayacak..

hackersafe

ou yeah <3 işte bu!! will you marry me :D

hickimse.

2 saat erken gelin nedir ya😂zaten herkes o kadar erken gidiyor gelin damat 5 saat önce geliyor

himura-battousai

yada en güzeli dügün yapmamak. yapmayin arkadasim mecbur musunuz? sonra yillarca borcun altinda ezileceginize dünyayi gezin. insanlari mutlu etmekden daha zor birsey yoktur

Görüş Bildir