Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aysu Melis Bağlan Yazio: Fatih Terim'e 1+2+2 = 5 Maç Ceza

30PAYLAŞIM
Yazio Banner

18.12.2020 tarihinde gerçekleşen Fatih Karagümrük-Galatasaray maçının PFDK kararları açıklandı. 

Galatasaray Spor Kulübü teknik sorumlusu Fatih Terim'e 1+2+2=5 maç ceza verildi. 

Neden toplama işlemi yaptık? 5 maç ceza almadı mı işte?

1 maç cezası, ihraç öncesinde müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi sebebiyle ve soyunma odası ve yedek kulübesine giriş yasağının dışında para cezası da öngörülüyor. 

Sportmenliğe aykırı hareket hangisiydi ya?

TFF Futbol Disiplin Talimatı'nın 36. maddesi; sportmenliğe veya spor ahlakına aykırı hareket eden, tutum ve davranışlarıyla TFF’nin saygınlığını zedeleyen ya da futbolun değerini düşüren kişiler, sporculuğa aykırı davranmıştır, diyor. 

Ceza olarak da görevlilere ve diğer kişilere, 1 ila 3 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı öngörüyor. 1 ila 3 maç cezadan en alt sınır olan 1 maç takdir ediliyor. 

Toplama işlemimize devam edelim. 2 maç cezası ise; ihraç sonrasında gerçekleşen sportmenliğe aykırı hareketten dolayı ekleniyor.

Fatih Terim'e "takdiri indirim" uygulaması

Toplama işlemimize devam ediyoruz ve geriye kalıyor 2 maç cezası. 

Cezaların infaz rejimine ve idari tedbir kararlarına uymayanlar veya bu nitelikteki ihlallere herhangi bir şekilde iştirak eden Fatih Terim ile ilgili verilmesi gereken ceza en az 4 maç ceza iken; bu noktada takdiri indirim uygulanıyor. Zira, görevlilere ve diğer kişilere ise 4 ila 12 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı, cezası mevcut. 

PFDK kararında da gösterilmek suretiyle; Futbol Disiplin Talimatı'nın 13. maddesi dayanak gösteriliyor ve en alt sınırdan verilecek olan 4 maç cezası, 2'ye indiriliyor. 

Soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağından tam olarak ne anlayalım peki?

Bir kişinin soyunma odası koridorlarına, soyunma odasına, yedek kulübesine ve saha içine girmesinin yasaklanmasını anlayabiliriz. (Futbol Disiplin Talimatı, madde 23) 

PFDK kararını verdi. Şimdi ne olacak?

PFDK kararlarına karşı, TFF Tahkim Kurulu'na 7 günlük itiraz süresi tebliğ tarihi ile başlar. Bizler, cezanın matematiğini yapıp; takdiri indirim sebebini anlamaya çalışalım mı? 

Twitter
Instagram

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semboliksizofrenik

Kuş lobisi çıkmış yine piyasaya, siz ne yapsanızda ne GALATASARAY ne FATİH TERİM’e dokunamayacaksınız. Birde toplama yapmış, bilmiş bilmiş😂o maddelerden niye sevk edildi peki? Sadece FATİH TERİM olduğu için. Neden aynı hareketleri yapan diğer teknik adamları dikkate dahi almayan hakemler İMPARATOR a kart göstermekte bu kadar hevesli???

lejonthesvart

İstedğiniz kadar Galatasaray ve FATİH TERİM düşmanlığı yapın. Kazanan siz olmayacaksınız. Galatasaray için, ALİ SAMİ YEN ve METİN OKTAY ne ise FATİH TERİM de odur. Onedio futbolda tarafını belli etti!

Görüş Bildir