Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aynı Gökyüzünü Farklı Yerlerden Görebileceğiniz 18 Göğe Bakma Durağı

1.4bPAYLAŞIM

      'Eyobus ile yola çıkmadan önce bir hayalim vardı: Avrupa’yı keşfetmek. 2013’te ilk kez çıktığımız özgürlük yolcuğu ile bunu gerçekleştirdikten sonra, bu deneyimi tekrar yaşamam halinde 18 ülkede aynı pozu verecektim ama bu ne olmalıydı...' diyor Eyobus  koordinatörlerinden Erkan Toy.

    Önce bana hitap etmeliydi tabi, sonra da Eyobus ruhuna.. Özgürlük keşfetmek ve şiir derken, karar verdim Göğe Bakma Durağı’na. Şiirselliği var, Turgut Uyar’ı severim, ''gökyüzü özgürlük demek bir yerde ve nereye gidersen git, rengi aynı: mavi! '' Nerede durup göğe bakarsam orası Göğe Bakma Durağı’m olacaktı biliyordum, o yüzden önemliydi bu. 

   Yola çıktıkan sonra, içimdeki Özgürlük ateşi ve Eyobus ile Avrupa’yı keşfe çıkmış değerli özgürlük yolcuları ile beraber dedim ki:

 “Göğe Bakalım!”

1. Selanik

blog.eyobus.com.tr

Hikayeme ilk olarak Selanik’ten başladım. İzmir’in Kordon’una benzerliğiyle dikkat çeken sahilinde, Osmanlı’dan kalma Beyaz Kule’nin yanında verdim pozumu ve göğe baktım; solumdaki denizin maviliğine, bir de gökyüzününkini ekledim.

2. Üsküp

blog.eyobus.com.tr

Göğe bakmaya Üsküp ile devam ettim. Şehrin ve ülkenin kalbi olan Makedonya Meydanı’ndan daha iyi bir yer olamazdı bunun için. Meydanda bulunan ihtişamlı Büyük İskender Heykeli’nin az ilerisinde durup gökyüzüne çevirdim yüzümü ve biraz mavi biraz da özgürlük aldım güzel bir Üsküp sabahı.

3. Belgrad

blog.eyobus.com.tr

Sonraki durağım, ‘Beyaz Şehir’ Belgrad oldu. Tuna ile Sava nehirlerinin kesiştiği ve şehrin en güzel noktası olan Kalemeydan’a, muhteşem bir günbatımı eşliğinde bir göğe bakma durağı inşa edip devam ettim yoluma.

4. Lübyana

blog.eyobus.com.tr

Öyle bir yer ki ‘Ejderhalar Şehri’ Lübyana; gökyüzü alabildiğine mavi, yeryüzü alabildiğine yeşil. O huzur veren havasının yanına bir göğe bakma durağı iyi giderdi. Ben de şehri ayaklarınızın altına seren Lübyana Kalesi’ne çıktım ve dedim ki: “Haydi, göğe bakalım!”

5. Venedik

blog.eyobus.com.tr

Sonraki göğe bakma durağım, köprüleri ve kanallarıyla ünlü, romantizmin kalbi, labirent şehir Venedik oldu. Günbatımı sonrası, ışıklarla süslenen bu büyüleyici şehirde, arkamda Büyük Kanal ve ben Yalınayak Köprüsü üzerinde göğe bakıyorum.

6. Vatikan

blog.eyobus.com.tr

Sırada dünyanın en küçük devleti Vatikan var. Papa’nın halka seslendiği meydanı seçiyorum göğe bakmak için, arkamda ise göz alıcı ihtişamıyla Hristiyanlığın en büyük kilisesi Aziz Petrus Bazilikası.

7. Monako - Monte Carlo

blog.eyobus.com.tr

Lüksün ve zenginliğin başkenti Monte Carlo’da göğe bakmak bile havalı. Şehrin dünyaca ünlü kumarhanesi Casino de Monte-Carlo önünde gökyüzüne çevirdim yüzümü ve içimden dedim ki: Havada para kokusu var. :)

8. Cannes

blog.eyobus.com.tr

Göğe bakma duraklarım biter mi hiç... Şimdi de Akdeniz’in cıvıl cıvıl olan kenti Cannes’dayım. Yüzümü gökyüzüne çevirmek için o güzelim sahil şeridini seçiyorum. Deniz, kum, güneş... ve bir de gökyüzü.

9. Barcelona

blog.eyobus.com.tr

Akdeniz’in en güzel şehirlerinden Barcelona... Gaudi’si, Picasso’su ile her noktasında bir zenginliği olan Barcelona'da her yerde göğe bakabilirdim aslında ama Messi’nin hatırına seni seçiyorum Nou Camp :) ve önünde kollarımı açıp göğe bakıyorum: Hoşbuldum.

10. Paris

blog.eyobus.com.tr

Bir de bakıyorum ki, modanın ve sanatın başkentinde, Paris’in dünyaca ünlü Louvre Müzesi önündeyim. İçerde Mona Lisa, ben dışarda göğe bakma durağında.

11. Brüksel

blog.eyobus.com.tr

Göğe bakmaya Avrupa’nın başkenti Brüksel ile devam ediyorum. Dünya mirası listesinde olan bir meydan, 600 yıllık bir bina, sessiz bir gün. Ben o cümleyi yineliyorum: “Göğe bakalım!”

12. Zaanse Schans

blog.eyobus.com.tr

Sonraki göğe bakma durağım Kuzey’in Venedik’i Amsterdam ve Hollanda’nın meşhur yel değirmenleriyle ünlü Zaanse Schans köyü. Don Kişot onlarla savaşırdı, ben ise tüm özgürlüğümle göğe bakıyorum.

13. Berlin

blog.eyobus.com.tr

Berlin Duvarı... Tarih ve sanat kokan bir hava... 1.3 km’lik bir açık hava sergisi olan Doğu Yakası Galerisi... Doğu-Batı ayrımı yok, göğe bakalım!

14. Prag

blog.eyobus.com.tr

Ve benim ilk göz ağrım, Masallar Şehrim, büyüleyici Prag. Dünyanın en büyük antik kalesindeyseniz ve tarih kokuyorsa her yer... Bir başka güzel bu şehirde gökyüzüne bakmak.

15. Viyana

blog.eyobus.com.tr

Sonraki göğe bakma durağım Mozart'ın evi, sanatın kalbi Viyana toprakları, şehrin en görkemli yapısı Aziz Stefan Katedrali önü.

16. Bratislava

blog.eyobus.com.tr

Sonlara doğru gelirken tabi ki göğe bakmaya devam ediyorum. Tuna’nın süslediği güzel şehirlerden Bratislava’nın, akşamları bir başka olan kalesi.

17. Budapeşte

blog.eyobus.com.tr

Sondan bir önceki durağım Tuna’nın İncisi Budapeşte ve şehrin bu güzelliğini size sunan Cittadella Tepesi. İçimden şu cümle geçiyor: Gökyüzü iyi ki var.

18. Sofya

blog.eyobus.com.tr

Ve son göğe bakma durağım Sofya, Osmanlı-Rus savaşında ölen Rus askerleri anısına yapılan Alexander Nevski Katedrali.

            Diyeceğim şu ki sizlere: “Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok.” EYOBUS’a katılın yeter. Çünkü EYOBUS’ın sizlere dediği şu: “Özgürlük aradığın yerde olmayabilir ama kalkıştığın yolculuk seni özgürleştirebilir.” 

Eyobus - Otobüsle Avrupa Turu

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aykut-yilmaz12

İlham verici yazı için teşekkürler :)

trambolin

Süperr! tek kelimeyle harika 💪💪

Görüş Bildir