Görüş Bildir
Haberler
Ayasofya'nın Kopyasının Suriye'ye İnşa Edilmesi Planlanıyor

Ayasofya'nın Kopyasının Suriye'ye İnşa Edilmesi Planlanıyor

Türkiye'nin 24 Temmuz'da müzeden camiye çevirdiği Ayasofya'nın daha küçük bir kopyasının Suriye'de inşa edilmesi için bazı hazırlıkların olduğu belirtildi. Projeye Rusya'nın destek verdiği, inşa edilecek kiliseyle 'dinler arası barış diyaloğu' mesajı verilmek istendiği ifade edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Mini Ayasofya, Şam yönetiminin en güçlü destekçisi konumundaki Rusya'nın yardımıyla Suriye'nin Hama kentinde inşa edilecek ve 'dinlerarası barışçıl diyaloğun' önemini vurgulayacak.

Lübnan merkezli el Modon'un haberine göre bina inşa fikri kentteki Esad yönetimi yanlısı milis lideri Nabeul el Abdullah tarafından ortaya atıldı.

Euronews'e konuşan Suriye Ortodoks Kilisesi yetkilileri bu yönde bazı duyumlar aldıklarını ancak asıl muhatabın Yunan Ortodoks Kilisesi olduğunu belirtti. Yunan Ortodoks Kilisesi yetkilileri ise bu yöndeki soruları yanıtsız bıraktı.

Fikir Esad'ı destekleyen milis liderden geldi

Fikir Esad'ı destekleyen milis liderden geldi

Lübnan basınına göre Ayasofya'nın replikasının inşası fikri önce Hama Rum Ortodoks Piskoposu Nicolos Baalbaki'den onay aldı ardından Suriye'de konuşlu Rus ordu yetkililerine sunuldu.

Kilisenin, kentte Ortodoks toplumunun yoğunlukta yaşadığı Sukaylebiye ilçesinde milis lideri el Abdullah tarafından bağışlanan bir arazi üzerine inşa edileceği söyleniyor.

Arapça yayın yapan Rai el Yevm gazetesi, Rus Milletvekili Vitaly Milonov'un Suriye'nin mini Ayasofya'nın replikası için ideal bir yer olduğunu belirttiğine atıfta bulundu.

Ayasofya'nın orijinal hali İstanbul'da bulunuyor. Mabed, 1934'te dönemin Türk hükümeti tarafından müzeye dönüştürüldü. Osmanlı İmparatorluğu'nun İstanbul'u fethinin ardından kiliseden camiye çevrilmişti.

Moskova projeyi destekliyor

Moskova projeyi destekliyor
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Beşşar Esad yönetiminin Ayasofya'nın bir kopyasını Suriye'de yaptırma kararı, bu ülke toprakları içerisinde asker bulunduran ve muhalifleri destekleyen Ankara'ya karşı siyasi bir intikam olarak değerlendiriliyor.

Ayrıca savaş boyunca dini mekanların bombalanması nedeniyle eleştirilerin hedefi haline gelen Esad yönetiminin Ayasofya'nın replikasını inşa ettirerek, hala 'Hristiyan toplumunun koruyucusu' olduğunu göstermeye çalıştığı yorumları yapılıyor.

El-Modon'a konuşan muhalif aktivistler, 'Moskova projeye yardım ederek, Suriye'deki askeri varlığını ve Esad yönetimine verdiği desteği haklı çıkarmaya çalışıyor.' şeklinde yorumladı.

Aktivistler ayrıca, Ayasofya için arazi bağışlayan el Abdullah'ın, Suriye lideri Beşşar Esad'ın devrilmesi durumunda Rusya ile ilişkilerini sağlama alma amacı taşıdığını dile getirdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
132
45
25
12
10
6
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Doğan Serbest

Suriye diyince bi an biz yapıcaz, parası da bizim cebimizden çıkacak sandım. İsterlerse Şam'ın ortasına piramit diksinler, bizim vergimizle yapılmadığı sürec... Devamını Gör

Ancient Guy

Elin götü boklu Suriyelisi gelir böyle büyüklük taslar işte sana. "Türkler Ayasofya'yı camiye çevirdi ama Ortodokslar merak etmesin biz buradayız" mesajı ver... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Dedi Suriye hükümet sözcüsü.

Lestat

Benim cebimde ki paraya dokunmayın da stratosfere kadar proje yapabilirsiniz beni alakadar etmiyor.