Avrupalıların Yarısı Mültecilerin Varlığının 'Terör' Riskini Artırdığına İnanıyor

 > 
35PAYLAŞIM

ABD merkezli araştırma kuruluşu PEW Research Center'ın 10 AB ülkesinde yaptığı araştırma sonuçlarına göre Avrupalıların yarısı Avrupa’ya mülteci akınının ''terör riskini arttırdığını, iş olanaklarını azalttığını'' düşünüyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren PEW, Avrupa’da sağ kanat partilerin mülteci karşıtı söylemleri ve Brexit etrafında süren tartışmaların yanı sıra, Brüksel ve Paris’te meydana gelen saldırıların Avrupa kamuoyunda “terör” korkusunu körüklediğini vurguluyor.

Saldırı risk algısı

Araştırma sonuçlarına göre Fransızların yüzde 46’sı, İngilizlerin yüzde 52’si ve Almanların yüzde 61’i “mültecilerin varlığının terörizm olasılığını arttırdığını” düşünürken bu oran Doğu Avrupa ülkelerinden Polonya’da yüzde 71, Macaristan’da ise yüzde 76 olarak görünüyor. 

Konu ile ilgili 10 Avrupa ülkesinin ortalaması ise yüzde 59.

Ülke ekonomilerine yük algısı

Mültecilerin ülke ekonomilerine yük olduğu, iş ve sosyal yardımların ellerinden alındığını düşünenler ise ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gösteriyor. 

Almanya ve İsveç’te bu şekilde düşünenlerin oranı sadece yüzde 31 ve 32’de kalırken, bu oran Polonya ve Macaristan’da yüzde 75 ve 82’yi buluyor. 

Yunanistan’da ise aynı şekilde düşünenlerin oranı yüzde 72.

Müslümanlara yönelik genel algı

Araştırma sonuçlarına göre Avrupa ülkeleri vatandaşlarının Müslümanlara bakış açıları da büyük farklılıklar gösteriyor. 

Polonya, Yunanistan, İtalya ve Macaristan vatandaşlarının üçte ikisi Müslümanlara karşı olumsuz tavır alırken, Fransa Almanya ve İngiltere’de Müslümanlara karşı tavır alanların oranı üçte birde kalıyor. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir