Atatürk’ün Cumhuriyeti Emanet Ettiği Çocuklar Onlar: Mardin’in Köyünden Yola Çıktılar ve İspanya’da Yükselen Yıldız Oldular!

-

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Sivrice Köyü’nden on öğrenci, 2014 yılında İspanya’da düzenlenen First Lego Ligi Avrupa Şampiyonası’nda Yükselen Yıldız Birincilik Ödülü’nü kazandı ve ondan sonra da durmadı. Ayrıntılara bakalım… 👇

Eğitimde fırsat eşitliği yaratıldığında isteyen çocukların her şeyi başarabileceğini gösteren bir hikaye onlarınki…

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Sivrice köyünden Dilara, Enver, Derya, Meryem, Engin ve Seydi 2014 yılında İspanya’da düzenlenen First LEGO Ligi Avrupa Şampiyonası’na tüm olanaksızlıklara rağmen katıldılar.

Ve robotik alanda kendi imkanlarıyla hazırladıkları çalışmayla Yükselen Yıldız Birincilik Ödülü’nü kazandılar.

Erken yaşta bilimle tanışan ve bir kıvılcımla geleceği aydınlatmak üzere yola çıkan çocuklar, kısıtlı imkanlara rağmen bir ilke imza attılar ve hayallerini gerçekleştirdiler.

Tabii bu başarıyla kalmadılar. İspanya'daki bu başarılarının ardından 2015'te Ankara'da düzenlenen bölgesel turnuvada Aslan Koç Ödülü'nü, 2017 yılında İstanbul'da düzenlenen bölgesel turnuvada Yenilikçi Çözüm Ödülü ve bu yıl yine İstanbul'da düzenlenen bölgesel turnuvada Sunum Ödülü'nü kazandılar.

Turkcell’in başlattığı Zeka Küpü projesiyle Sivrice Dream Takımı’nı kuran ve çalışmalarına devam eden ekip üyeleri yıllar içerisinde yerlerini kuzenlerine, kardeşlerine bıraktı. Zeka Küpü projesiyle Sivrice’ye kurulan laboratuvarda gençler üç boyutlu yazıcı, robotik malzemeler ve elektronik devrelerle eğitimler alıyorlar. 

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleştirilen Teknoloji Zirvesi’nde Sivrice Dream Takımı Lego EV3 Mindstorms setiyle hazırladıkları Gyro Boy ve zeka küpü çözen robot çalışmalarıyla beğeni topladılar.

Ve elbette yeni bir başarıya göz kırptılar.

Sınıf arkadaşları bile “Yapamazsınız, hayal görmeyin” derken kendilerine inanan ve hayallerinin peşinden giden çocuklarımızı kutluyoruz. 👏

Kardeşleri ve kuzenleriyle birlikte sürdürdükleri rüya takımlarının gelecekteki başarılarını da heyecanla bekliyoruz…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir