Görüş Bildir
Haberler
Atatürk'e 'Hain' Diyerek Fotoğrafını İndirdi İddiası: Gözaltına Alınan Öğretmen Adli Kontrolle Serbest

etiket Atatürk'e 'Hain' Diyerek Fotoğrafını İndirdi İddiası: Gözaltına Alınan Öğretmen Adli Kontrolle Serbest

Emre Ordu
07.11.2018 - 18:26 Son Güncelleme: 08.11.2018 - 15:53

Antalya'nın Kepez ilçesindeki Şehit Çetin Çakmak Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı da olan, fıkıh dersi öğretmeni Harun K.'nın Atatürk'e 'hain' diyerek panodan fotoğrafını indirdiği iddia edildi. Gözaltına alınan öğretmen Harun K., çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümü nedeniyle Şehit Çetin Çakmak Anadolu İmam Hatip Lisesi 10'uncu sınıf öğrencileri, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamında, sınıfta Ulu Önder'in fotoğrafının da olduğu bir köşe oluşturdu.

DHA'nın aktardığına göre, 6 Kasım Salı günü ilk iki dersi fıkıh olan 10'uncu sınıfa, Müdür Yardımcısı Harun K. ders için geldi. Öğrencilerin astığı panodaki Atatürk fotoğrafına bakan Harun K., iddiaya göre, 'İndirin bunu, hain hain bana bakıyor, ben bundan korkuyorum' diyerek, öğrencilere fotoğrafı indirtti.

Mahkemece serbest bırakıldı

Mahkemece serbest bırakıldı

Durumdan haberdar olan bir öğrencinin velisinin şikayetçi olması üzerine Harun K. gözaltına alındı. Harun K., emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

İdari soruşturma başlatıldı

İdari soruşturma başlatıldı

Öğretmen Harun K. hakkında Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da idari soruşturma başlatıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, olayla ilgili kendilerine bilgi notu geldiği, Atatürk fotoğrafının yırtılması gibi bir durum olmadığı, yer değiştirilmesiyle ilgili sorunlar ortaya çıktığı ve bu konuda idari soruşturma açılarak müfettiş görevlendirildiği belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"İndirtme değil, 'her şeyi değerli olduğu yere asalım' demiş"

"İndirtme değil, 'her şeyi değerli olduğu yere asalım' demiş"

Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Solak ise konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını belirterek, 'İndirtme değil, oradaki müdür yardımcısı arkadaş, 'Her şeyi değerli olduğu yere asalım' gibi bir cümle, ifade kullanmış. Oradan bir tartışma çıkmış, bize de öyle bilgi geldi. Biz de hemen idari soruşturma başlattık, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdik ve hemen müfettiş gönderildi. Bildiğimiz şu an bu kadar' dedi. Solak, 'hain' sözüyle ilgili bir şey duymadığını, kendilerine gelen notta da böyle bir ifade olmadığını belirtti.

"Atatürk'e saygısızlık yapılan yerde benim işim yok"

"Atatürk'e saygısızlık yapılan yerde benim işim yok"

Olayla ilgili şikayetçi olan öğrenci velisi Mine Öcek şunları anlattı:

'Derse girmişler ve panoda Atatürk'ün fotoğrafı varmış. Öğretmen, 'İndirin bunu, hain hain bana bakıyor, ben bundan korkuyorum' demiş. Çocuklar indirmiş, hangi çocuk indirdi bilmiyorum, yere koymuşlar. Benim oğlum da almış sırasına koymuş. Öyle kapanmış. Teneffüste oğlum yine aynı yere asmış Atatürk'ün fotoğrafını. Öğretmen giriyor gene aynı şey, çocuk alıyor sıraya koyuyor. Çocuk Atatürk'e bakıyor. Çocuğa 'Bırak ona bakmayı, bana bak' demiş. Çocuk da 'Ata'ma saygısızlık yapan yerde benim işim yok, isterseniz beni okuldan atın, sıfır verin, ben burada durmayacağım' deyip eve gelmiş. Ondan sonra okul idaresi bizi aradı, çocuğun okulu terk ettiğini söylediler. Ben de 'Biliyorum, çocuğum evde, ben de zaten biraz sonra geleceğim' dedim ve gittik. Okul polisi çağrılmış, tutanak tutulmuş, öğretmen inkar ediyormuş, 'Çocuk beni yanlış anladı, ben öyle demek istemedim' falan demiş. Okul polisi, biz şikayetçi olacağız deyince, Çocuk Şube ifade alıyormuş. Çocuk Şube'den geldiler ve çocuğu götürdüler ve orada ifade verdi.'

"Okul siyaset yeri değil"

"Okul siyaset yeri değil"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Mine Öcek şöyle devam etti: 

'Okul siyaset yeri değil. Sever veya sevmez bizi ilgilendirmiyor. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda. Sınıfta bunu ifade edemez, benim çocuğumun psikolojisini bozuyor veya beynini yıkıyor. Benim çocuğumun beynini yıkayamaz. Fıkıh dersiyse fıkıhını anlatsın.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
677
101
95
56
17
11
9
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bozkurt

Şimdi bu M. Kemal düşmanı mayası bozuk kansız köpek sürüsü zaten iki şekilde yırtıyor. Birincisi, akıl sağlığının yerinde olmadığı gerekçesi -aslında doğru-,... Devamını Gör

Gittikçe çoğalıyorlar. Eskiden de varlardı ama seslerini çıkaramıyorlardı. Elinde baltayla heykele saldıran mı dersin, Anıtkabir basamaklarında saygısız keli... Devamını Gör

Ecem Acıpınar

Veliyi ve yetiştirdiği çocuğu tebrik ederim.