Astronotlar İlk Uzay Uçuşları Öncesinde Neden Otobüsün Arka Tekerleğine İşiyor?

18PAYLAŞIM

Uzay Günlükleri hazırlayan Euronews, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Luca Parmitano'nun Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çektiği özel görüntüleri yayınlıyor.

Baykonur Uzay Üssü'nde astronotların ilginç geleceklerini anlatan Parmitano'ya bu bölümde ABD'li meslektaşı Andrew Morgan eşlik ediyor. Astronotların uzay yolculuklarına çıkmadan önce yaptıkları rutin alışkanlıklardan ilki, kaldıkları oteldeki kapıların üzerlerine imza atmaları.

Bunun yanında Soyuz uzay aracıyla seyahat eden astronot ya da kozmonotların bir diğer gelenekleriyse uzay üssünün yanında bulunan bahçeye fidan dikmeleri. Andrew Morgan da, ilk uzay deneyimi öncesi fidan dikmiş. Elbette bahçedeki en büyük ağaç uzaya ilk giden insan kozmonot Rus Yuri Gagarin'e ait.

Astronotların Yuri Gagarin'den kalma ilginç pit-stop'u!

Astronotların uzaya çıkmadan önce uyguladığı en ilginç rutin ise yine Gagarin'in ilk olarak yaptığı ilginç "pit-stop".

Yuri Gagarin kendisini uzaya çıkaracak Vostok mekiğine gitmeden yarım mil öncesinde kendilerini taşıyan otobüsten inerek aracın sağ arka tekerleği üzerine çişini yapıyor. Gagarin, 12 Nisan 1961'de başarılı bir uzay yolculuğu yapınca bu ilginç olay astronotlar arasında bir batıl inanca dönüşüyor. Baykonur'da uzaya çıkmadan önce her astronot ve kozmonot, Gagarin'in anısına bu ilginç rutini gerçekleştiriyor.

Kaynak: Euronews Türkçe

Ekim ayından itibaren ise Parmitano, ISS görevlerinde liderlik üstlenen ilk İtalyan ve üçüncü Avrupalı astronot olacak:

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir