Görüş Bildir
Haberler
‘Asrın Projesi’nde Kıbrıs’a Giden Suya Kanalizasyon Karışıyormuş

‘Asrın Projesi’nde Kıbrıs’a Giden Suya Kanalizasyon Karışıyormuş

Ulaş
11.02.2016 - 17:19 Son Güncelleme: 11.02.2016 - 17:40

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü Turgut Aybak, 'Asrın projesi' olarak nitelendirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne su temin projesinde suyun alındığı Anamur İlçesi'ndeki Alaköprü Barajı havzasına atık su karıştığını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Mersin Valisi Özdemir Çakacak’ın başkanlığında Anamur’da yapıldı. Toplantıda söz alan MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne su temin eden Alaköprü Barajı havzasına çevre mahallelerin atık sularının boşaltıldığını söyledi.

'Kullanılmış sular içme suyu havzalarına deşarj edilemez'

'Kullanılmış sular içme suyu havzalarına deşarj edilemez'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliğinde, ‘Kullanılmış sular arıtılmış da olsa, içme suyu havzalarına deşarj edilemez’ hükmü bulunduğunu belirten Müdür Aybak, şunları söyledi:

“Alaköprü Barajı çevresindeki Akine, Sarıağaç ve Ormancık mahallelerinin çalışmayan bir arıtması var. Yani atık sular KKTC’ye su taşıyan barajın havzasına deşarj ediliyor. Yani yönetmeliğin tersine bir durum söz konusudur. Biz burasının atık su sistemini devraldığımız anda biliyoruz ki ertesi gün İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü bize cezayı yazar. Biz devralacaksak bu hükümden muaf tutulacağımıza dair bir protokol imzalayalım. Çünkü yönetmeliğe aykırı bir durum oluşuyor.”

Aybak konuşmasının devamında bunun Türkiye’nin genel bir sorunu olduğunu ifade edip hükümetin bu soruna mutlak şekilde çözüm bulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Vali Özdemir Çakacak, Turgut Aybak’ın Asrın Projesi’ne atık su karıştığına dair açıklamalarına karşı herhangi bir değerlendirme yapmadı.

İki ülkede tören yapılmıştı

İki ülkede tören yapılmıştı
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Asrın projesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Anamur’un Dragon Çayı üzerine inşa edilen Türkiye ve KKTC’yi denizin altından bağlayan projenin içme suyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dahil 1 milyar 255 milyon liraya mal oldu. KKTC İçme suyu Temini Projesi’nin son parçasının yerleştirilmesi ile tamamlanan deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişi 1600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Projenin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu’nun katılımıyla 17 Ekim 2015’te Anamur’da ile KKTC’de düzenlenen törenlerle yapılmıştı.

  • DHA
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
42
31
9
7
7
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
itsasin

kim bağladı boruları akp ye

Therewasauser

o değilde fotoğrafa bak be muhteşem