Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aslında Geceleri Uyku Probleminiz Yok, Sadece Ne Zaman Uyumanız Gerektiğini Bilmiyorsunuz!

178PAYLAŞIM

Çoğu insan hayatının bir bölümünde veya sürekli olarak uyku problemi çeker. Gece yatağa gidip saatlerce uyuyamamak veya yeterli süre uyku halinde kalamamak bu problemi destekler nitelikte. Gelin bu konunun derinine inelim. Aslında neden uyku problemi yaşadığınızı ve ne zaman uyumanız gerektiğini mi bilemiyorsunuz? Hep birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar.

Sabah saatlerine güçlü bir kahve ile başlamak zorunda kalan pek çok kişi gece kuşu olabilir. Ayrıca gece kuşlarının, sabahın erken saatlerinde uyananlardan daha akıllı ve yaratıcı oldukları söyleniyor.

Ancak verimlilik uzmanı Laura Vanderkam, sabahları halsiz olan herkesin bir gece kuşu olmadığını söyledi.

Vanderkam, "İşlerinizi en iyi gece yapıyorsanız gerçekten bir gece kuşusunuz."

Peki nedir bu gece kuşu? İşlerini gece vakitlerinde daha iyi görebilen ve yaratıcılığını bu saatlerde ortaya daha iyi çıkartabilen kişilere verilen isim.

Eğer zamanında uyuyamıyoranız, bunun nedeni telefon veya dizüstü bilgisayarınızdan gelen ışığın beyninizi gündüz vakti olduğuna inandırması olabilir.

Çoğu insan, uyumak için çok yorgundur. Kulağa garip geliyor ama uzmanlara göre yaptığınız şeyi bırakıp yatağa yönelmek enerji isteyen bir durum. Çünkü kanepeden kalkmak, dişlerinizi fırçalamak, yüzünüzü yıkamak ve diğer tüm şeyler, bulunduğunuz yerde kalmaktan daha fazla enerji gerektiriyor gibi görünüyor.

Tabii bu gece uyuyamama durumunda bir şeyler üretmek yerine Instagram, Snapchat gibi uygulamalarda vakit geçiriyorsanız, siz gerçek bir gece kuşu değilsiniz.

Oysa gece kuşları, gecenin bir yarısı ilham gelerek kitap yazmaya başlayan veya şirketleri için yaratıcı fikirlerini bu saatlerde sergileyebilen vb. insanlardır.

Peki bütün gece ayakta kalıyorsak ve bütün gün kendimizi yorgun hissediyorsak bunun çözümü nedir?

1- Uyuma ve uyanma saatlerinizi uyku evrelerini göz önünde bulundurarak belirleyin.(Bunun için uygulamaları kullanabilirsiniz.)

2- Eğer hafta içinde belirli saatlerde uyuyorsanız, hafta sonları da bunu sürdürün. Yani uyku düzeninizi hafta içi ve hafta sonu aynı düzende devam ettirin.

3- Kaliteli bir uyku için uyuduğunuz ortamı mümkün olduğunca karanlık hale getirin.

4- Her ne kadar geç yatsanız da belirli bir saatten daha az uyumayın. Bunu yaparsanız kendinizi sürekli yorgun hissedersiniz.

5- Telefonunuzu, televizyonunuzu ve bilgisayarınızı uyuduğunuz yerden uzaklaştırın. Kalitesiz bir uykunun en büyük nedenlerinden üçü bunlardır.

6- Ve son olarak; kahve ve enerji içeceği tarzı ürünleri daha az tüketerek vücudunuzun kendi uyku zamanlarını belirlemesine izin vermelisiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir