Askerde Hastalığa Yakalandı, 10 Yıllık Hukuk Mücadelesinin Ardından Gazi Oldu: 'Karar Emsal Olacak'

 > 
74PAYLAŞIM

Askerde tüberküloz hastalığına yakalanan Ahmet Boran, verdiği 10 yıllık hukuk mücadelesinin sonunda gazi ünvanı aldı. Boran, yaptığı açıklamada 'Gazilik ünvanının gurur verdiğini' söylerken, mahkemenin kararı emsal olacak. 

10 yıl önce Bingöl'de askerliğini yaparken tüberküloz teşhisi kondu, evine gönderildi

Ahmet Boran, 2010 yılında Bingöl'de askerliğini yaptığı sırada, yüksek ateş ve halsizlik gibi şikayetlerinin ardından hastaneye kaldırıldı. Tüberküloz teşhisi konulan Boran, doktorlar tarafından konan tanının ardından evine gönderildi.

Türkiye Harp Mahlulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği'ne konuyla ilgili danışan Ahmet Boran, gazi ünvanı alabileceğini öğrendi ve hukuk mücadelesi başlattı.

Olayı AYM'ye kadar taşıdı

Gazi ünvanı almak için harekete geçen Boran'ın başvurusu reddedildi. 

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, olayı yargıya taşıyan ve AYM'ye kadar götüren Boran'ın hukuk mücadelesi, 10 yıl sonra zaferle sonuçlandı. Ahmet Boran, "vazife malulü gazi" ünvanı aldı.

'Gazilik unvanı almak gurur verici'

Ahmet Boran, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Görevi yaparken ayaklarımda rahatsızlık ve boyunda şişme oldu. Daha sonra askeri hastaneye gönderildim. Orada tedavi gördükten sonra yatalak hale geldim, durumum ağırlaştı. Oradan askerliğe elverişsiz olarak taburcu oldum. Başkanımız İsmail Kumartaşlı bize yol gösterdi, başvuru yaptık. İlk etapta reddedildi. Sonrasında avukat Serpil Öztürk ablamız bize yardımcı oldu ve Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunduk. Sonrasında gazi unvanını almaya hak kazandık. Bu bana gurur verdi, mutlu etti"

"Görevini yaparken rahatsızlanan askerlere çoğu durumda vazife malulü gazilik unvanı verilmiyor"

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Afyonkarahisar Şubesi Başkanı İsmail Kumartaşlı, Boran'a dernek madalyasını verirken şunları söyledi:

"Müracaatlarımız reddedilince Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne dava açtık. Buradan da dava reddedildi. Sonrasında avukatımız Serpil Öztürk tekrar bir müracaatta bulundu ve 10 yıl sonra askerimiz malul gazi olarak haklarını aldı ve 10 yıllık geriye dönük haklarını aldı. Bu emsal olacak bir karardır. Çünkü askerlik görevini yaparken rahatsızlanan askerlere çoğu durumda vazife malulü gazilik unvanı verilmiyor. Bu anlamda kardeşimiz bugün itibarıyla gazi ve bundan sonra gazilik imkanlarının hepsinden yararlanacak"

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir