Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Asker, Milli Savunma Bakanı ve Başbakan İzni Olmadan Yargılanamayacak

 > -

Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Adalet Bakanlığı'na sunulan taslağa göre, kötü muamele iddiasıyla suçlanacak askerlerin yargılanması Başbakan ve Milli Savuna Bakanı iznine bağlanacak.

Taslağa göre terörle mücadelede görevli Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları, terörle mücadelede silah kullanma yetkisini aşma ya da kötü muamele iddiasıyla suçlandıklarında Başbakan ve Milli Savunma Bakanı'nın izniyle yargılanabilecek.

Önce Milli Savunma Bakanlığı'ndan soruşturma izni talep edilecek

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz

Hürriyet'ten Uğur Ergan ve Oya Armutçu'nun haberine göre, dava açılacak olması durumunda ilgili savcılıklar, önce Milli Savunma Bakanlığı'ndan soruşturma izni talep edecek. Milli Savunma Bakanı'nın izin vermesinin ardından Başbakan’ın da onayı ile terörle mücadalede görevli TSK mensuplarının yargılanması mümkün olabilecek. 

Milli Savunma Bakanı, uygun bulmaması ve soruşturmaya izin vermemesi halinde dosya doğrudan bakandan dönmüş olacak.

Er-subay ayrımı ortadan kalkıyor

Er-subay ayrımının da ortadan kaldırıldığı taslağa son hali Bakanlar Kurulu'nda verilecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluBaşbakanTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir