Ardındaki Derin Gerçeği Öğrenene Kadar Sıradan Bir Anmış Gibi Görünen 18 Fotoğraf

655PAYLAŞIM

Fotoğrafçılık, anın duygularını zaman içinde dondurabilen bir sanat şeklidir. Bir fotoğrafın gerçek etkisini gerçekten hissetmek için, ardındaki öyküyü de bilmek gerekir. Burada, dikkat çekici, unutulmaz, garip ve üzücü hikayeleri ile geçmişte kalmış fakat unutulmamış anları sizler için BoredPanda'dan derledik.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/interesting-b...

1. National Geographic, 1987 yılının en iyi fotoğrafı ödülünü kazanan bu karede Tadeusz Zytkiewicz, Polonya'nın ilk kalp nakli ameliyatını olmakta.

Dr. Zbigniew Religa, 23 saatlik ameliyattan sonra hastasını yakından inceliyor, karenin sağında ise yorgunluğa yenik düşmüş diğer meslektaşı yerde uyuyakalmış.

2. Çernobil'in hatırlanmayan kahramanları Alexei Ananenko ve askerler Valeri Bezpalov ve Boris Baranov, patlamanın ardından binanın içinde biriken suları dışarı akıtmak için reaktörün içine girdiler.

Çernobil faciasından birkaç gün sonra, binanın içinde ısınan suyun büyük bir patlama tehlikesi oluşturduğu fark edildi. Bir başka facia daha yaşanabilirdi. İşte bu üç kahraman, binaya girip durumu düzeltmek için gönüllü oldu ve oradan sağ çıkabildiler.

3. Bu güvercin 1. Dünya Savaşı'nda bir mesajı yerine götürerek 200 askerin hayatını kurtardı. İsmi ise Cher Ami, yani 'Sevgili dostum'!

4. Vancouver'daki askerler İkinci Dünya Savaşı için yola çıkarken bir çocuğun babasına vedası bu kareye yansımış.

Çocuğun babası Ekim 1945'te sağ salim evine dönmüş.

5. 1963'te ABD'de bir barda oturan profesör ve iki Afro-Amerikalı öğrencisi, diğer müşterilerin açıkça tacizine uğrarken bu utanç verici fotoğraf ortaya çıkmış.

6. 1948 yılında Varşova'da bulunan bir çocuk akıl hastanesinde çekilen fotoğraf, Terezka adlı bu kızın dramını ortaya koyuyor.

Çocuklardan tahtaya yaşadıkları ev çizmesi istendiğinde, Terezka sadece bu çizgileri çizebilmiş... çünkü o bir Nazi kampında dünyaya gelip büyümüştü.

7. Kaliforniya'da 20 Ağustos 1975 günü çekilen bu karenin hemen ardından Michael ve Sean McQuilken kardeşlerine üzerine yıldırım düştü.

Fotoğrafı çeken kız kardeş ve fotoğraftaki çocukları olaydan sağ kurtuldular.

8. İnanılması güç bir dram... 5 yaşındayken bir bebek dünyaya getiren Lina Medina...

23 Eylül 1933 doğumlu olan küçük kız, karnındaki büyüme nedeniyle ailesi tarafından doktora getirildiğinde, 7 aylık hamile olduğu ortaya çıkmıştı. 

Leğen kemiği çok küçük olduğu için 1939 yılının 14 Mayıs'ında Sezaryen ile bebek dünyaya geldi. Gerardo adı verilen bebek sağlıklıydı fakat bebeğin babası ve olayın iç yüzü kamuoyuna asla açıklanmadı.

9. MIT'den bir fizikçi ve fotoğraf sanatçısı olan Harold Edgerton hızlı yanıp sönen flaşlı fotoğrafın babası olarak bilinir.

1947'nin başlarında, Harold'ın araştırma şirketi Nevada ve Pasifik'teki atom bombası testlerini fotoğraflamak için görevlendirildi. Bu özel fotoğraf 5 Haziran 1952'de, Nevada'daki Tumbler-Snapper Test serisinin bir parçası olarak saniyenin yüz milyonda biri hızı ile çekilmiştir.

10. 4 Aralık 1950'de bir Associate Press fotoğrafçısı Max Desfor tarafından çekilen fotoğraf, Kuzey Kore'deki Pyongyang köprüsünde, ülkelerini terk etmekte olan mültecileri gösteriyor.

Çin komünist birlikleri hızla yaklaşıyordu, bu yüzden vatandaşlar canları pahasına ülkenin Güney kısmına kaçmaya karar verdiler. Fotoğraf, 1951'de Max Desfor'a Pulitzer Ödülü'nü kazandı.

11. Hindistan başbakanı Rajiv Gandhi'nin ölmeden birkaç dakika önceki anları... Fotoğrafta saçında turuncu renkli çiçekler olan kız bir intihar bombacısı ve birkaç dakika sonra kendini patlatacak.

Bu fotoğrafı çeken sanatçı da bu saldırıda hayatını kaybetti.

12. Sıradan bir mezuniyet fotoğrafı gibi görünen bu karede, sol üstte silah işareti yapan çocukları görebiliyor musunuz?

Eric Harris, Dylan Klebold ve arkadaşları, bu fotoğraftan birkaç hafta sonra okulu silahlarla basacak, 12 öğrenciyi ve 1 öğretmeni öldürecekler.

13. İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Berlin'in Sovyet kısmında kaçan 2.5 milyon vatandaş kendine hayatta kalacak bir yer arıyordu...

Yoğun göçten rahatsız olan Walter Ulbricht, şehrin bir kısmına dikenli tel döşetmişti fakat 19 yaşındaki sınır güvenlik polisi Hans Conrad Schumann, işte bu ölümsüz karede Batı'ya, özgürlüğüne doğru böyle atladı.

14. Efsanevi Ermeni kökenli Fransız fotoğrafçı Antoine Agoudjian, 1998 yılında Aparan şehrinde bu kareyi yakalamış.

Şöyle anlatıyor; 

"Yerel bir dans topluluğu, o akşam açık havada, banliyölerden gelen bir katılımla bir gösteri gerçekleştirdi. İlk karemi çeker çekmez, yaşlı bir adam bana doğru yaklaştı. Gözyaşları yüzünden aşağı doğru aktı. Bana oğlunun öldüğünü söyledi. Oğluna elektrik çarptığını, oğlunun onun gururu ve neşesi olduğunu ve kendisine çok benzediğini söyledi. Adı Ishran'dı. Benim için dans edip etmeyeceğini sordum ve dans etmeye başladı. Topluluk duraksadı ve arka planda bir kayanın tepesine oturdu. Adam güzel olduğu için değil, Ermeni cemaatinin kollektif bilincinde derin bir şeyi temsil ettiği için güzeldi: ezici bir kayıp karşısında kutlamayla gelen bir iyileşme..."

15. İki Sovyet askeri Leipzig Hauptbahnhof tren istasyonu yakınlarında Alman bir kadını açıkça taciz ediyor.

Savaş sonrasına bu tür taciz ve tecavüz olayları oldukça yaygın ve korkunç bir şekilde çok görülüyordu. Tahminlere göre 2 milyon Alman vatandaşı kadın bu tür bir olay yaşadı.

16. 1970'lerde sadece siyahi kadınları öldürmesi ile tanınan seri katil Rodney Alcala bir evlilik programına çıkarak meşhur olmuştu.

Daha sonra yakalandı ve 2010'daki davasında kendi kendini savundu. Mahkeme sırasında kendi kendini çapraz sorguya tutuyor, ses tonunu değiştirerek başka insanlarmış gibi davranıyordu... Mahkeme katile idam cezası verdi.

17. 1978'de İran'da çıkan ayaklanma sırasında ölen arkadaşının ayakkabılarını elinde tutan bir gösterici ve onu vuranın kendisi olmadığını söyleyen bir asker.

18. 1971'de İsveç'te tatil yapan sıradan bir aile gibi görünen bu fotoğraf iddiaya göre Bin Laden ailesine ait ve Usame bin Laden sağdaki ikinci çocuk.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ender-deniz

korkunç

archive

6. Ve 17. Tuylerimi diken diken etti.

Görüş Bildir