Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Arap Birliği'nden İran'a Suçlama, Suudi Arabistan'a Destek

 > 
15PAYLAŞIM

Mısır'ın başkenti Kahire'de olağanüstü gündemle toplanan Arap Birliği Dışişleri Bakanları İran'ı, diğer Orta Doğu ülkelerinin içişlerine karışmakla ve bölgede istikrara zarar vermekle suçladı.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları, Suudi Arabistan'ın İran'daki iki diplomatik temsilciliğine düzenlenen saldırıları da kınadı.

Kahire'deki toplantının kapanış bildirgesinde İran, diplomatik temsilciliklerin korunması için gerekli önlemleri almamakla itham edildi.

Bildiriye, İran destekli Hizbullah'ın güçlü olduğu Lübnan hariç tüm ülkeler destek verdi. İran'ın bir diğer müttefiki Suriye'nin Arap Birliği üyeliği ise bir süredir askıda. 

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan toplantı sırasında yaptığı açıklamada, "İran, bölgede kontrolü ele almak için mezhepçiliği kışkırtmaktan çekinmiyor" dedi. Suudi Arabistan yönetimi dünkü Körfez İşbirliği Konseyi toplantısı sonrası, İran'a karşı "ek önlemler" alınacağını açıklamış ancak bu önlemlerin içeriğine değinmemişti.

Körfez İşbirliği Konseyi; Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn ve Umman'dan oluşuyor.

'İdam' krizi

Suudi Arabistan-İran ilişkileri, Tahran yönetiminin 2 Ocak'ta, Şii din adamı Şeyh Nimr El-Nimr'i idam ettiğini açıklamasıyla gerginleşmişti.

Başta İran olmak üzere birçok ülkede protesto gösterileri düzenlenmiş; Suudi Arabistan, diplomatik temsilciliklerine saldırılardan sonra İran'la diplomatik ilişkilerini kesmişti.

İran'ın buna yanıtı ise Riyad'la tüm ticari ilişkileri de kesmek ve İranlıların umre ziyaretlerini yasaklamak olmuştu.

Suudi Arabistan dışında Bahreyn, Sudan ve Eritre de İran'la diplomatik ilişkilerini kesmişti. 

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir