Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

App Store'daki Uygulamaların İndirilme Sayıları Böyle Manipüle Ediliyor

 > 
12PAYLAŞIM

Uygulamaların indirilme sayıları artıkça popüleriteleri de aynı oranda artış gösteriyor. Milyonlarca indirmeye ulaşan uygulamalar “en çok indirilenler” kısmında kendine yer ediyor ve daha büyük kitlelere ulaşabiliyor. Bu sistemi kötü niyetli olarak kullanan Çin‘de ise çok fazla telefondan aynı uygulamalar tekrar tekrar yüklenerek istenen uygulama en çok indirilenlerin arasında yer alması sağlanıyor.

TechinAsia sitesinin yayınladığı fotoğrafta önünde yüzlerce iPhone bulunan bir kadın görülüyor. İddialara göre bu çalışan, yukarılara çıkarılacak uygulamayı defalarca her telefona indiriyor, siliyor ve işlemi tekrarlıyor. Bu sayede sistem devamlı olarak farklı telefonlardan indirmeler tespit ettiği için bunları gerçek gibi algılıyor ve uygulamayı en çok indirilenlerin arasında gösteriyor. Çin’de bu şekilde çalıştırılan yüzlerce kişi olduğu düşünülüyor.

Uygulamasını yukarılarda görmek isteyen geliştiricilerin ciddi bir miktarda parayı gözden çıkarması gerekiyor. Bir uygulamanın en iyi ücretsiz 10 uygulama arasında yer alması için 11,200 dolar ödenmesi isteniyor.  Devamlı olarak ilk 10 içerisinde tutmanın bedeli ise haftalık tam 65 bin dolar.

Apple indirme sayısının kötü niyetli kullanılmaması adına adımlar atıyor ancak farklı telefonlardan indirilen uygulamaların filtreye takılması epey zor oluyor. Dolayısıyla Çin’li çalışanların istediği uygulamayı ilk 10’a sokmasının önünde şimdilik hiçbir engel bulunmuyor.

LOG

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir