Anneye Toksik Denmez! Psikolojik Danışmanın Anneliğin Kutsal Olmadığını ve Annelerin Toksik Olduğunu Söylemesi Tartışma Yarattı

2.2bPAYLAŞIM

Ya insana sormazlar baba nerede, aile nerede diye...

Uzman Psikolojik Danışman ve İlişki ve Evlilik Terapisti Tunç Tataker Twitter hesabından bir paylaşım yaptı ve anneliğin kutsal olmadığını, çoğu annenin de toksik olduğunu söyledi.

twitter.com

Verdikleri sevgiyi ve yaptıkları fedakarlıkları kullanarak duygu sömürüsü yapan, minnet duygusunu sık sık hatırlatarak evlatlarının hayatlarını yönetmeye çalışan annelerin yaralar açtığını söyleyen danışmana pek çok açıdan hem destek hem de tepki geldi.

Annelerin gerçekten de toksik olduklarını ve çocuklukta yarattıkları travmalar nedeniyle evlatların yetişkinlik yaşantılarında zorluk çektiklerini söyleyenler oldu.

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

"Anneye toksik denmez" tezini savunanlar da toplumsal olarak bu bakış açısını değerlendirdiler.

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Son olarak anneliğe kutsallığı ya da kutsal olmamayı yakıştıranlara "kadını günah keçisi ilan etmek" üzerinden karşı çıkanlar meydana çıktı.

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

Biz bir kere daha anlatalım: Annelik Türkiye'de kadının ulaşabileceği en üst mertebe olarak görülüyor ve kutsal addediliyor, bunda hepimiz hemfikiriz...

Ataerkilliğin kadınları toplumda etkisiz hale getirmeye yönelik en büyük adımlarından biri olan ve bir çocuğun tüm sorumluluklarını kadına yükleyen bu kutsallık safsatası tabii ki bir yalan üzerine kurulu. Medya tarafından kadını toplumdan dışlayacak yönde şekil verilen annelik özsel olarak kadına aitmiş gibi gösteriliyor. Anne olmayan kadınlar mutsuz gösteriliyor, her annenin iyi olduğu varsayılıyor, kadın kimliğinin yaşanmasının sadece annelikle ilgili olmadığı kabul edilmiyor. Kadınlığın anneliğe, anneliğin de kutsallığa işaret ettiğine inanılıyor. Anneliğin içgüdüsel bir şey olduğu söylenerek sömürülen kadınların hayatları ve gelecekleriyle ilgili hayalleri ellerinden alınıyor ve yalnızca annelik rolüyle hayatlarını geçirmeleri bekleniyor. Eğitiminden, toplumsal konumundan, kariyerinden bağımsız bir şekilde sistematik olarak her kadın buna maruz kalıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaan-bozkurt3

anneden anneye değişir. benimkinde sorun yok her zaman da destek olmuştur. bu ne salak bi başlık amk

kirli_harry

Anne ve Babaların görevi çokcuklarının barınma, sevgi, güvenlik ihtiyacını karşılamaktır. Hayata hazırlamak değil. Çocuğu hayata hazırlayan şey zaman ve hayat dediğimiz şeyin kendisidir. Çocuğunun hayatını hazırlamaya çalışan tüm aile mensupları toksiktir. Anne yada baba olması fark etmez. Aile çocuklarına hata yapma şansı, lüksünü verebilmeli. Hatalarını tölere etmesini sağlamalı. Aksi durumların hepsi zararlı.

aliye-turkoz-firat

bence bunu söyleyenin çocuğu yok..gerçi yapmaz da ,mazallah toksik filan olur.. öyle kitaptan okur gibi karşıdan karşıdan konuşunca sen daha toksiksin be kuzum.. işedin deliğe denk getir bari..

equanimity

Şu çamaşır suyunu yasaklaslalar ben annelerle ilgili çoğu sorun çözülür .

severusss

Afedersiniz, ancak, annelerin görevi çocuklarının geleceğini kurmasına yardım etmek, çocukların görevi ise annesine gelecekte yardım etme. Zaten belirli bir yaştan sonra onlar yanımızda olmuyor. İstediklerini yapmak zorundayız. Bu bir kutsal görevdir. Ne demek anneler toksik? Kendi annemi örnek olarak vereceğim; ben okumayı pek sevmem ama inatla beni okutuyor. Bir kaç sene önce bu davranışından nefret edip, onu kötü olarak düşünüyordum. Bu sene ise onun sadece benim doğru bir işe sahip olmamı ve kendi ayaklarım üzerinde durmam gerektiğim zamanlarda zorluk çekmemem için çabaladığını anladım. Bir dediğimi iki etmiyor,-haklı, bana hem anne hem baba oluyor, kendisi yemeyip bana yediriyor. Şimdi lütfen düşünün. Belki de sorun sizin ilerlemeyi başaramamış beyinlerinizdedir.?

Görüş Bildir