Görüş Bildir

Ankara-Riyad Arasında Stratejik İşbirliği

Haberler
> Ankara-Riyad Arasında Stratejik İşbirliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Kralı Selman, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulması konusunda mutabakata vardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, Riyad'daki görüşmelerinde, ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele aldılar.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan'ın Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaret vesilesiyle, Al Yamama Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, her iki ülkenin dost, kardeş ve stratejik ortak olduklarına işaretle, bölgenin kritik bir süreçten geçtiği bu dönemde, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın işbirliği içinde hareket etmelerinin önemine vurgu yapıldı.

Bu çerçevede iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulması konusunda mutabakata varıldı.

Ekonomi, ticaret ve enerji başta olmak üzere ikili ilişkileri her alanda daha da güçlendirmenin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suud Kralı Selman, Suriye, Irak ve Yemen de dahil olmak üzere bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulundu.

Suriye'de Esad'lı geçiş mümkün değil

Suriye'de Esad'lı geçiş mümkün değil

Bölgesel meselelerde her iki ülkenin görüşlerinin örtüştüğüne, Suriye'de Esad'lı bir çözümün mümkün olamayacağına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, terörün her türüyle mücadele konusunda kararlı olduklarına değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, İslam'ı terörle özdeşleştirme eğilimlerinin yanı sıra eli kanlı terör örgütlerinin İslam dininin kavramlarını istismarına seyirci kalınamayacağını da vurguladı. Bu konuda, G20 Antalya Zirvesi'nde Müslüman liderlerin sergilediği duruşu son derece önemsediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan'ın 'İslam İttifakı' girişimini de önemli bir adım olarak gördüğünü, Türkiye olarak bu ittifakta yer aldıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Riyad'daki temaslarını tamamlayarak özel uçak 'TUR' ile (TSİ) saat 21.40'da Cidde'ye gitti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
53
47
5
5
4
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ahmetcan Oral

Hala, bu adamlardan medet umuyor ya şaşıyorum. Tarihimzde bu kadar kötü bir dış siyaset politikası izleyen bir hükümet ne gördüm. Ne de duydum.

Haklısın Sn. ORAL!

Dromaeosauridae

hım bende zannettim ki dili uzun adam Gazze'ye gitti Filistinli din kardeşlerimizle buluştu. vakti zamanında pek esti gürledi ama henüz Gazze'ye adım atamadı... Devamını Gör

Ahmetcan Oral

Bizim basın yazmadı ama, İsrail ile öpüşüp koklaşıldığı sırada Hamas dış işleri bakanı apar topar kovuldu Türkiye' den. Bilmem anlatabildim mi?

görüncek adam

Ben bu suudları Mursi'nin en büyük düşmanı , Sisi'ye para yardımı yapan biri olarak biliyordum.Bürokrasi ne boktan şey , insan tükürdüğünü yalar mı yahu.