Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ankara Katliamından Kurtulanların Yakınlarına Soruşturma

 > 
36PAYLAŞIM

Kırklareli'nde Cumhuriyet Savcılığı, 10 Ekim'de Ankara'da meydana gelen bombalı saldırı nedeniyle, yakınlarının otobüsle kente gelmelerini bekleyen 2'si mitingden dönen 56 kişi hakkında 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet' suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Kırklareli'nde sendika, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 100 kişilik bir grup, Sıhhiye Meydanı'nda yapılması planlanan barış mitingine katılmak için geçen 9 Ekim gecesi Dingiloğlu parkı önünden bindikleri otobüslerle Ankara'ya gitti. Miting öncesi tren garında 2 ayrı canlı bombalı terör saldırısında 103 kişi hayatını kaybederken 246 kişi de yaralandı.

Patlamanın ardından Ankara'ya giden grubun yakınları saldırıdan yara almadan kurtulan akrabalarının durumlarını merak ederek otobüslerin kalktığı Dingiloğlu parkı önünde toplandı. Telefonla irtibat kurdukları yakınlarının otobüsle kente gelmek için yola çıktıklarını haber alan yakınları gece saatlerine kadar bekleyişini sürdürdü. Daha sonra Ankara'dan dönen grup park önünde karşılandı.

Savcılık soruşturma açtı

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Kırklareli Cumhuriyet Savcılığı, Dindiloğlu parkı önünde toplanan 54 kişi ve mitinden dönen 2 kişinin aralarında bulunduğu kalabalığa 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet' suçlamasıyla soruşturma başlattı. Polis kameralarından kimlikleri tespit edilen 56 kişiye gönderilen tebligatlarda şüpheli sıfatıyla ifadeleri vermeleri istendi. İfadeye gelmeyenler hakkında ise 'zorla getirilme' uygulanacağı ifade edildi.

Savcılığa İfade Verdiler

Ankara'daki 'emek, barış ve demokrasi' mitingine katılmak için gidenlerden Eğitim-Sen Kırklareli Şube Sekreteri İsmail Karakaya, parka toplandıkları için savcılığın kendilerine soruşturma açtığını söyledi.

Bazı arkadaşlarıyla birlikte ifade vermek için adliye binasına geldiklerini anlatan Karakaya:

"Bizler savcılığa ifade vermeye geldik. İfadelerimizin alınma nedeni Anakara'da 100'den fazla vatandaşımızı kaybettik. Bizler buraya döndüğümüz de bizleri karşılayan ailelerimiz ve bizlere soruşturma açıldı. Bu ülkede sadece barış isteyen, demokrasi isteyen insanlara soruşturma açılıyor. Burada takım karşılayanlar, asker karşılayanların hiç birine soruşturma açılmazken sadece halka doğruları, hükümetlerin ve iktidarların yanlışlarını anlatan biz emekçilere soruşturma açılıyor. Bizde bu gün ifade vermeye geldik. Bizler bunu psikolojik bir yıldırma olarak algılıyoruz. Öğretmen arkadaşlarımız bu gün buraya ifade vermeye geliyorlar, bizler işlerimizi bırakıp ifade vermeye geliyoruz. Bu ülkeye hukuk, barış ve demokrasi gelene kadar yılmayacağız, bizler barış diye haykırmaya devam edeceğiz"

"Neden Toplandınız?"

Savcılığın kendilerine açtığı soruşturma ile 'orada neden toplandınız?' diye sorduğunu anlatan Karakaya, "Bizler Ankara'dan döndüğümüzde ailelerimiz bizleri karşıladı. Ailelerimize ve bizlere 'orada niye toplandınız?' diye dava açıldı. 2911 sayılı yasaya muhalefet ettiniz diyorlar. Aslında Anayasa'nın 25'nci maddesi gayet açıktır. Ne yazık ki savcımız Anayasanın 25'nci maddesini değil, 2911 sayılı yasayı öncelikli tutuyor. Bizleri buraya soruşturma açarak ifade vermeye çağırıyor" diye konuştu.

Cumhuriyet Savcılığı'nca haklarında soruşturma açılan 56 kişi, farklı zamanlarda adliyeye giderek ifade vermeye devam ediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir