Anayasa Mahkemesi'nden Selahattin Demirtaş ve Eren Erdem İçin Hak İhlali Kararı

 > 
68PAYLAŞIM

Selahattin Demirtaş ve Eren Erdem'in uzun tutukluluk süreleriyle ilgili başvurularına ilişkin oy birliği ile ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM), Demirtaş'a 50 bin TL, Erdem'e 30 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. Kararın Demirtaş’ın tahliyesinin önünü açması beklenmezken, kararı değerlendiren Erdem, "Hiçbir tazminat yaşadığım zulmü unutturamaz." diyerek tazminatı şiddet mağduru kadınlar için bağışlayacağını söyledi.

BBC'nin aktardığına göre Demirtaş'ın tutuklu yargılandığı bir davada 2017 yılında yaptığı başvuruyu inceleyen AYM, tutukluluk süresinin makul olmadığını belirtti ve Demirtaş'a 50 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Demirtaş, "örgüt propagandası" suçlamasıyla, 2018'de İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılandığı davada 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılarak hüküm giydiği için cezaevinden çıkamıyor.

Bu nedenle Demirtaş'ın tahliye olması beklenmiyor

AİHM 'tutuksuz yargılanmasına' hükmetmişti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 20 Kasım 2018 tarihli kararında Demirtaş'ın tutuklanmasında hak ihlali tespit etmiş ve Demirtaş'ın serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmasına hükmetmişti.

AİHM, Demirtaş'ın 'makul bir şüpheyle' gözaltına alındığını ve tutuklandığını kabul etmiş, ancak ulusal mahkemelerin Demirtaş'ın tutukluluğunu 'yeterli' gerekçe olmadan uzun tuttuğuna hükmetmişti.

Demirtaş'ın avukatı Benan Molu; "İkinci tutukluluk, ilk tutukluluğun devamı olduğu için bu karar itibarıyla Demirtaş'ın serbest bırakılması gerek" dedi. 👇

Eren Erdem 2019'da AYM'ye başvurmuştu

Eski CHP Milletvekili ve gazeteci Eren Erdem 2014'te yaşanan MİT TIR'ları olayı ile ilgili olarak "silahlı terör örgütü hiyerarşisine dahil olmamakla birlikte bilerek, isteyerek örgüte yardım" suçlamasıyla, 29 Haziran 2018'de İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmıştı.

7 Ocak 2019'da hakkında tahliye kararı çıktıktan sonra savcılığın itirazı üzerine cezaevini terk etmeden tekrar tutuklanmıştı.

Erdem; "Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "Gizli tanığı deşifre etmek" ve "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" ile suçlanıyordu.

Aynı zamanda CHP Parti Meclisi üyesi olan Erdem, 1 Mart 2019'da 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. "Gizli tanığın ifşası" suçlamasından ise beraat etti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Erdem hakkında verilen hapis cezası kararını 31 Ekim 2019'da onadı. Ardından da, tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak ve yurt dışı çıkış yasağı koyarak Erdem'in tahliyesine karar verdi; Erdem cezaevinden aynı gün çıktı.

Eren Erdem'in tahliye olmadan önce yaptığı başvuruyla ilgili kararını perşembe günü açıklayan AYM, tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle yapılan başvuruyu kabul edilebilir buldu ve Erdem'e 30 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

Erdem karara ilişkin bu değerlendirmeyi yaptı 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir