Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AYM'den ‘Game of Thrones’ Kararı: TSK’dan Atılan Yüzbaşıya Yeniden Yargılama Yolu

 > 
36PAYLAŞIM

Dünya genelinde izlenme rekorları kıran Game of Thrones dizisi, yapılan bireysel başvuruyla Anayasa Mahkemesi gündemine girdi. Yüksek Mahkeme, 2011'de Maltepe Askeri Lisesinde öğrencilerine Game of Thrones'u izlettiği gerekçesiyle TSK'dan ihraç edilen Yüzbaşı İskender Gülbahar'ın adil yargılanma hakkının ihlâl edildiğine karar verdi...

Dünyanın en çok izlenen dizileri arasında yer alan Game of Thrones, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilen Yüzbaşı İskender Gülbahar'ın bireysel başvurusuyla Anayasa Mahkemesi gündemine girdi.

Ne olmuştu?

İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Yüzbaşı İskender Gülbahar, 2011 yılında video dersinde öğrencilerine, Game of Thrones'u izletti.

Dizide müstehcen görüntüler bulunduğu, ders adı altında bu görüntüleri çocuklara izlettiği gerekçesiyle Yüzbaşı hakkında soruşturma başlatıldı.

TSK ile ilişiği kesilen Yüzbaşı Gülbahar, bu işleme karşı dava açtı ancak askeri mahkeme davayı reddetti.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Birinci Dairesi, ilişik kesme işlemini iptal etti.

Karar düzeltme isteminde bulunulması üzerine dosyayı tekrar inceleyen Daire, bu kez davayı, "Söz konusu diziyi askeri öğrencilere seyrettirmek ve bu sırada başlarında bulunmak suretiyle TSK'nın itibarını sarsacak şekilde ahlak dışı hareketlerde bulunduğu ve statüsü itibarıyla kamu görevlisi olmak yeterliliğini yitirdiği..." gerekçesiyle reddetti.

Yüzbaşı Gülbahar, açtığı davadan sonuç alamayınca Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Gülbahar başvurusunda, 'askeri mahkemenin bağımsız ve tarafsız bir mahkeme olmadığını, sonuç olarak belirtilen durumlar nedeniyle eşitlik ilkesinin, adil yargılanma hakkının, masumiyet karinesinin ve çalışma hakkının ihlal edildiğini' ileri sürerek, yeniden yargılama yapılmasını talep etti.

'Adil yargılanma hakkı ihlal edildi'

Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü ise Yüzbaşı Gülbahar'ın adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verdi. 

İhlal sonuçlarının ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için kararın bir örneği AYİM Birinci Dairesine gönderildi.

Gerekçede, AYİM tarafından verilen ilk kararda, oy çokluğuyla Gülbahar'ı TSK'dan ayırma işleminin iptal edildiği, karar düzeltme istemi üzerine yapılan incelemede ise aksi yönde bir sonuca varılarak davanın reddine karar verildiğinin görüldüğü belirtildi.

Karar Resmi Gazete'de

Anayasa Mahkemesi'nin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu bağlantıdan ulaşılabiliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir