Anayasa Mahkemesi Hak İhlâli Dedi ve Seks İşçisine Verilen Cezayı Bozdu

 > -

Ankara Çankaya’da denetim yapan polis ekipleri bir seks işçisine Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapıp idari para cezası kesti. Geçimini seks işçiliği yaparak temin ettiğini belirten Cem Burak K. konuyu yargıya taşıdı. Anayasa Mahkemesi müşteri bekleyen seks işçisine kesilen cezanın hak  ihlâli olduğuna hükmetti. Oy çokluğu ile kabul edilen karar emsal niteliğinde...

Ankara'nın Çankaya ilçesinde fuhuş amacıyla başkalarını rahatsız ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan Cem Burak K.’ya Kabahatler Kanununa göre 91 TL idari para cezası uygulandı.

Bunun üzerine Cem Burak K., ‘seks işçiliği’ yaparak geçimini temin ettiğini, bir kişinin gece vakti sokakta seks işçiliği yapmasının mevzuatta suç veya kabahat olarak düzenlenmediğini, kanunla suç veya kabahat sayılmayan eylemin cezalandırılmasının suç ve cezaların kanuniliği ilkesini ihlal ettiğini belirterek cezanın iptali için dava açtı. 

Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği başvuruyu reddederek, cezayı iptal etmedi.

Bunun üzerine Cem Burak K. 3 Aralık 2014’te Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi de İçişleri Bakanlığı'ndan kayıt dışı ve denetimsiz olarak fuhuş yapan veya fuhuş amacıyla sokak, cadde ve bazı semtlerde müşteri bekleyen travesti ve eş cinsel gibi kişilerin eylemlerini suç veya kabahat olarak niteleyerek cezalandırılmasını düzenleyen bir mevzuat bulunup bulunmadığını sordu. 

Bakanlık da kayıt dışı ve denetimsiz olarak fuhuş yapan kişiler hakkında özel bir mevzuat hükmü bulunmadığı bildirdi.

Gerekçede, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu’nda “fuhuş yapmanın” suç olarak düzenlenmediğine dikkat çekildi.

Görsel: Av. Taylan Özgür Sayan

Başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi ise Anayasanın 38. maddesinde güvence altına alınan ‘suç ve cezaların kanuniliği’ ilkesinin ihlal edildiğine karar vererek, hükmü sonuçların ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapmak üzere Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğine gönderdi. 

Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu’nda “fuhuş yapmanın” suç olarak düzenlenmediğine dikkat çekilen gerekçede, fuhuş olgusunun sadece bireyi ilgilendiren bir olgu olmadığı, sosyal ve ekonomik boyutları olan, aynı zamanda toplum sağlığı ve ahlaki değerleri de etkileyen çok boyutlu bir olgu olduğu belirtildi.

Karar, oy çokluğuyla alındı. Karara AYM’nin bir üyesi ise itiraz etti.

Kararın “Kimse işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz. Kimseye suçu işlediği zaman kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez” ilkesi gereğince alındığı vurgulandı. Sonuç olarak Cem Burak K.'nın hakkının ihlal edildiğine karar verildi ve 2 bin liralık ‘yargı süreci masrafının’ kendisine ödenmesine hükmedildi.

Oda Tv ve Sözcü

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir