Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Amerika'ya Yolunuz Düşerse Mutlaka Gitmeniz Gereken 13 Yer

-

Hepimizin hayalleri arasında Türkiye dışında ülkeleri görmek var. Bu hayallerimize en çok da gençken kavuşma şansımız vardır. Zira 35 yaşında ağır iş yaşamı altında iken çoluğunu çocuğunu alıp hafta sonu Monte Carlo'da kahvaltı yapayım diyen çok azdır.

Ben de her hafta bir ülkeyi inceleyeceğim. 

Bu haftamızın ilk konusu Emperyalizmin en yıkılmaz kalesi, tüketim toplumunun öncüsü tabii ki Amerika olacak. Keza sokaklarında milyonlarca aç yatan varken binlerce de güzel gezilecek yeri olan bir ülke. Ayağımdaki tavşanlı panduflar ile emperyalizm eleştirimi yaptıktan sonra yazıma başlayayım.

Not: Şüphesiz ki eksiklerim vardır. Şimdiden kusura bakmayın.

1. Walt Disney World - Florida

Florida'da bulunan Disneyland yada Walt Disney World muhakkak gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Narcos dizisi ile tanıdığınız (Ben daha önceden tanıyorum aslen anne tarafım Medellin göçmedi) Pablo Escorbar bile Walt Disney World'e gelmiş ve çocuğu ile gezdiğinde en çok beğendiği yer olmuştur. Walt Disney abimize bize bıraktığı bu miras için teşekkür ediyor ve geçiyoruz.

2. Times Square - Manhattan, New York

Spider Man'ın bir çok kez üzerinden ağları sağa sola fışkırtırken geçtiği bu güzide mekan dünyanın her yerinden her çeşit insanın bir araya geldiği bir toplanma alanı denebilir. Her çeşit insanı bulmak mümkün olan bu alanı bir çok kez gene Amerikan filmlerinde görmüşüzdür. Muhakkak gezilmesi görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. 24 saat kesinlikle hayat vardır. 1 dakika sokağın boş kaldı görünmemiştir. Meşhur Billboardlarını bilmeyen yoktur. Gidin ve görün bu yer bir harika dostum.

3. Fenway Park- Boston

Boston Red Sox takımın maçlarını yaptığı bu beyzboll sahası o meşhur birasını içip maç izleyen adam karakterleri ile dolu. Boston'a yolunuz düşürse eğer kesinlikle buraya gidin ve Beyzboll maçı izleyin derim. Köklü tarihi açısından da önemi vardır. Selfy alın derim acaip havanız olur, muhakkak şapka takın NY yazan şapkalardan olmasın sakın. :)

4. Mount Rushmore -South Dakota

South Dakota 'da bulunan bu güzel yapılar sanat olmasının yanında ABD'nin kuruluşunun 150. yılı anısına yapılan bu anıtlarda George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln, Theodore Roosevelt başkanların suratlarının heykeli vardır. buraya gidip bu burjuva abilerimizi görmekte fayda var. Politik bakış açılarımızı bir kenara bırakırsak gerçekten güzel yapılar.

5. Taos Pueblo - New Mexico

New Mexico'daki bu evler Amerika'nın asıl sahipleri olan yerli halkları görmek için en ideal yerlerdir. Tarih boyunca beyaz adamlar tarafından katledilen kızılderelilerin asimile olmayan bir kısmı burada yaşamını sürdürmekte. New Mexico'dan 100 km uzakta araba ile 1 saatte gidersiniz. Buradanın en önemli yanlarından birisi ise, tarihine hiç dokunulmamış olmasıdır. 19.yy'dan izler bulmak mümkündür. yalnız evlerin üstü tam assasins creed'te free run yapmalık değil mi ya. :D

6. Big Sur - California

Dr.Dre'nin I Need A Doctor şarkısının klibini çektiği bu yerleri klibi izlediyseniz hatırlayacaksınız. Dr. Dre misali son gaz basmayın malum virajları tehlikeli neyse konuya dönersek. Burası da ABD'e gidipte görülmesi gereken en önemli yerlerden birisidir. Bir nevi cennetten görüntüler vermektedir. Güneş batımı dünya'da en iyi burada izlenir. Kesinlikle akşam üzeri gidin. Hatta gece ayı izlemek olağan üstüdür.

7. Grand Canyon - Arizona

Çocukluğunuza inin ve hatırlayın Road Runner , Coyote kardeşimize ne eziyetler etmişti o çizgi filmde işte o yüksek dağlardan yere çakılan Coyote kardeşimiz burada o zor günlerini geçirmişti.

Çevresini otellerden daha çok kamp alanlarının oluşturduğu bu güzel yer Las Vegas'a da yakındır. Burada ise sabah güneşini izlemek olağan üstü güzeldir.

8. South Beach - Miami

Gündüz deniz ve kumsal gece ise çılgın clup partileri mi istiyorsun o zaman South Beach tam adresi. (Yalnız reklam mottosu yaptım :D )

Gece gündüz insanlar denize girdiği bu yer de, sahil olağanüstü eğlence dolu. Deniz ise keza müthiş. Miami'nin kalbi burasıdır. GTA Vice City oynayanlar hemen hatırladı :) . Burası ile ilgili o kadar çok yazılacak şey var ki yazıyı kısa tutmak istiyorum, o yüzden kesinlikle gitmelisiniz.

9. Golden Gate Bridge - San Francisco

Arada sırada intihar vakalarına ev sahipliği yapsa da, öyle bir niyetle gitmediğiniz sürece ABD'de görülmesi gereken en güzel yerlerden birisidir. 1930 yılında yapılan bu köprünün üzerinden Angel ve Alcatraz adaları görünmektedir. Burası ile ilgili tavsiyem Bisiklet ile gidin, Bisikletler için ayrı yol ayırmışlardır. ABD'de görülebilecek en iyi yerlerden birisidir.

10. Jefferson Memorial - Washington

Thomas Jefferson bilindiği üzere ABD'nin bağımsızlık mücadelelerinde önemli rol oynayan bir abimiz. (Günümüz ABD'sine girmeyeyim çıkamam.) Bu abimiz köleliğin kaldırılması içinde uğraşmıştır. Aynı zamanda bugünlerde baş belası olan doların para birimi olarak kullanılmasını başlatan başkandır. 

Dönemin en ilerici karakterlerinden birisi olan ve önemli izler bırakmış olan Jefferson abimiz hakkında daha fazla bilgi almak için buraya kesinlikle gidin derim.

11. Millennium Park - Chicago

Dışı ayna olan dev fasulye tanesi The Bean gerçekten görülmesi gereken bir yapı. Chicago'ya yolunuz düşerse ki düşmeli güzel şehirdir. Bu fasulyeyi görün derim. Tasviyem öğle saatlerinde gidin. Güneşli havada fasulyenin aynası müthiş bir görüntü veriyor.

12. Hollywood, Los Angeles, California

Hollywood filmlerini bilmeyen ölsün diyerek konuya giriyorum. O meşhur Amerikan filmlerinin yuvası burasıdır. Los Angeles'ta bulunan Hollywood için şöyle ufak bir not düşeceğim. O eğlence dolu caddelerden fazla uzaklaşmayın keza arka sokaklarında çiş kokusu çok fazla, sarhoşu da çoktur. Ama şunu unutmayın bastığınız kaldırıma dünyanın en ünlü yıldızları basmıştır. Ve o izler hala bulunmaktadır :)

13. Grand Prismatic Spring - Yellowstone

Dünyanın en büyük su kaynaklarından birisi olan bu yer bırakın Amerika'yı dünyada görebileceğiniz nadir alanlardan birisidir. Sakın bu suya gireriz diye düşünmeyin aşırı sıcak halleri vardır ve ölümcüldür. uzaktan selfy çekmeye birebir yer. Yolunuz kuzeye düşerse kesinlikle görmelisiniz. Doğal Havuzun kenarlarına renkliliği veren sıcak su bakterileridir. Tekrar ediyorum sakın girerim falan sanmayın ki zaten sokmuyorlar. Bu olağan üstü görsel şölen kaçırılmamalı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir