Amerika'da Doğum Hakkında Her Şey! Doğum Turizmi, Masraflar, Avantajlar ve Amerika'da Doğum Yapan Ünlüler

6PAYLAŞIM

Belirli aralıklarla haberlerde hamile olan ünlülerin doğum için Amerika'ya gittiği haberlerini görüyoruz. Bu yeni olan bir olay da değil, senelerdir belirli kesimlerde insanlar çocuklarını daha iyi imkanlarla ve belirli sebeplerle Amerika'da doğuruyorlar. Çoğumuzun sebebini anlamadığı ve 'Ne var yahu Amerika'da da orada doğurmaya gidiyorlar?' dediği olayın arkasında birçok neden yatıyor. Biz de sizin gibi bunların sebeplerini, sonuçlarını, avantajlarını ve masraflarını merak ettik, bir araştıralım neymiş Amerika'da doğurmanın olayı dedik ve size bir içerik hazırladık, bonus olarak da ABD'de doğuran ünlüleri derledik. Hazırsanız başlayalım...

Tüm dünyada 'Birth Turism' yani doğum turizmi adıyla yaygınlaşan olayın en temel sebebi, çocuklarına çifte vatandaşlık avantajı sağlamak aslında...

Jus Soli de denen doğum turizmi, yaklaşık 30 ülkede geçerli. Bunlardan en bilinenleri ABD, Kanada, Meksika ve Malezya. Ancak geçtiğimiz sene Trump bu konuyla alakalı çok tartışılan bir açıklama yaptı. ABD'de 150 yıllık bir geçmişi olan doğum yoluyla vatandaşlık uygulamasını kaldıracağını söyledi. Bu sene içerisinde neler olacağını izleyip göreceğiz, henüz net bir şey yok.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmayla, ABD'de doğum turizmi için Türk kadınlarının yılda 13 milyon dolar harcadığı söylendi.

Yılda ortalama 450 Türk kadınının doğum için Amerika'ya gittiği kaydedilirken, bunlardan 350'sinin kurumsal firmalarla oraya gittiği kalanlarının ise kendi imkanlarıyla bu uygulamayı gerçekleştirdiği kaydedildi. Tüm dünyadaki doğum turizmi rakamlarına bakıldığında bizdeki sayı çok düşük aslında. Açıklamaya göre Çin'den, Rusya'dan ve Arap ülkelerinden doğum için Amerika'ya gidişte çok daha büyük bir talep var. Bunun yanında Trump'ın bu uygulamayı kaldırmak istemesinin en büyük sebebi ülkeye kaçak yollarla giren göçmenler. Sırf çocukları Amerikan vatandaşlığı alsın diye ülkeye kaçak yollarla giren insanların sayısı azımsanır boyutta değil. 

Peki bu işin maliyeti nedir?

Bu uygulamaları paket şeklinde, genelde konaklama hariç, net bir fiyatla yapan şirketler var. Ayrıca eyaletten eyalete de fiyatlar koşullar değişebiliyor, dikkat etmek lazım.

Normal doğumla sezaryen doğum arasında yaklaşık 2 bin dolar oynuyor. Fakat kafanızda genel bir fikir oluşması adına en az 10 bin doları gözden çıkarın diyelim biz. Eğer özel ilgi isterseniz de, (Özel ilgiden kastımız, havalimanında karşılanma, rehberlik hizmeti, doktor ziyaretleri, özel bir hastanede doğum ve dönüşte havalimanına bırakılma gibi hizmetler.) konaklamayı kendinizin karşılaması da düşünüldüğünde, toplamda 10 haftalık bir kalış için (uçak biletleri hariç) 20 bin doları bebeğinizin Amerikan vatandaşı olması için harcamanız gerekiyor.

Peki, "Yurt dışında doğum yapmaya neden bu kadar çok rağbet var?" derseniz, şöyle düşünebilirsiniz;

Her ebeveyn çocuğunun daha iyi şartlarda dünyaya gelmesini ister ve onun için endişelenir bundan şüphemiz yok. Yurt dışında da ne kadar sağlık hizmetleri çok maliyetli olsa da, daha gelişmiş bir teknoloji olduğunu kabul etmek lazım. Durumu el veren, böyle bir maliyetin altına girebilen aileler bunu rahatlıkla ve çekinmeden yapabiliyor. 

Sağlık meseleleri haricinde, yine imkanı olan aileler çifte vatandaşlığın ne kadar avantajlı bir durum olduğunu çok iyi biliyorlar. En basitinden çocuğunun eğitimde, yabancı dil öğrenmede ve çalışma hayatında sıkıntı çekmemesi için güzel bir fırsat.

Peki bakalım hangi ünlü isimler bu fırsatları değerlendirip Amerika'da doğum yapmış...

Deniz Akkaya

Deniz Akkaya
Deniz Akkaya

2009 yılında kızı Ayşe'yi kucağına alan Deniz Akkaya, doğum için Amerika'yı tercih edenlerden. Hamileliğinin 6. ayında Amerika'ya giden Akkaya, kızını normal doğumla dünyaya getirdi. Eski manken Amerika'yı seçme sebebini ise "Kızım hayata 1-0 önde başlasın istedim." diye açıkladı.

Ceyda Düvenci

Bülent Şakrak ile yaşadıkları muhteşem ilişkiye hepimizin dibinin düştüğü bir gerçek. İşte bu şahane evlilikten dünyaya gelen çocuklarını Amerika'da dünyaya getirdi Düvenci. Fakat o bu durumun keyfi değil bir zorunluluk olduğunu anlattı: Büyük kızının sağlık problemlerinden dolayı her yaz Amerika'ya gitmeleri gerekiyormuş zaten. Tarih olarak da oğlunun doğumu o yazlardan birine denk gelmiş.

Ceyda Düvenci ile Bülent Şakrak’ın Magazin Dünyasının En Güzel Çifti Olduğunu Kanıtı Niteliğindeki Instagram Paylaşımları - onedio.com
Ceyda Düvenci ile Bülent Şakrak’ın Magazin Dünyasının En Güzel Çifti Olduğunu Kanıtı Niteliğindeki Instagram Paylaşımları - onedio.com

Sibel Can

2000 yılında 3. çocuğu Emir Aksüt'e hamileliği sırasında eşi Sulhi Aksüt'le zor günler geçiren ve doğumuna 2 ay kala Amerika'ya giderek bebeğini kucağına alan Sibel Can'ın uçuş yapabilmesi için doktorundan izin alması gerekmiş. İznini aldıktan sonra yolculuğuna çıkan sanatçı, oğlunu sezaryen doğum ile dünyaya getirmiş.

Tuba Ünsal

İki çocuk sahibi oyuncu Tuba Ünsal, her iki çocuğunu da Amerika'da dünyaya getirmiş. İlk çocuğu Sare'yi 2013'te, ikinci çocuğu Civan Mert'i de 2016 yılında kucağına almış.

Aşka İnancımız Yeniden Sarsıldı! Herkesin İmrendiği Tuba Ünsal & Mirgün Cabas Çifti Boşandı! - onedio.com
Aşka İnancımız Yeniden Sarsıldı! Herkesin İmrendiği Tuba Ünsal & Mirgün Cabas Çifti Boşandı! - onedio.com

Buse Terim Bahçekapılı

Buse Terim Bahçekapılı
Buse Terim Bahçekapılı

Fatih Terim'in blog yazıları ile ünlenen kızı Buse Terim de 2 çocuğunu Amerika'da doğurmayı tercih eden ünlülerden. İlk kızı Nil'i 2016 yılında, ikinci kızı Naz'ı da 2018 yılında Miami'de kucağına alan Buse Terim, çocukları arasında farklılık olmasını istemediği için ikisini de burada doğurduğunu söylemiş.

Tuğba Coşkun

Mehmet Ali Erbil ve olaylı bir şekilde boşandığı eşi Tuğba Coşkun da Ali Sadi'yi dünyaya getirmek için ABD'ye gitti...

Arzu Balkan

Tamer Karadağlı'nın eski eşi Arzu Balkan, 2006 yılında Amerika'da doğum yapmaya karar vermiş ve bu kararı çok tartışılmıştı. Hakkında yazılanlar oyuncuyu yıpratsa da kararından dönmemiş ve kızı Zeyno'yu Amerika'da dünyaya getirmişti.

Şeyma Subaşı

Çoğumuzun bildiği gibi, Şeyma Subaşı da o dönem Melisa'yı Amerika, Miami'de dünyaya getirmişti.

Defne Samyeli

Son zamanlarda magazin dünyasında bol bol Cem Yılmaz'la ve dünyalar güzeli kızları ile birlikte konuşulan Defne Samyeli de, Deren ve Derin Talu'yu New York'ta kucağına almış.

Wilma Elles

Wilma Elles, ikizlerini 2015 yılında Amerika'da dünyaya getirmiş.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
evren-pekdemir

Sanıldıgı kadar yuksek maliyetli degil 10k dolara hersey dahil 20 yıldır bu hizmeti veren baglantım var Amerika da, (ref : kız arkadasımın kız kardesi ) ilgilenenler buyursunlar pekdemirevrenatgmailcom

nomercy

Ben olsam "Amerika topraklarında doğan herkes Amerikan vatandaşıdır." maddesini tekrar gözden geçirirdim. Sadece Türkiye değil tüm dünyadan insanlsr oraya gidip doğum yapıyorlar vatandaş olsun diye. Bunu nasıl kontrol altında tutuyorlar anlamıyorum.

rebullavs

Donald Trump zaten bi tweet atmış bu yasanın sonunun geleceğine dair, kendi vatandaşlarına haksızlık olduğunu düşünüyormuş

hseyin57544908

Orada doğanlar gayrimeşru çocuğu dur

Gizli Kullanıcı

Şartlar nedir bilmiyorum ama maddi olarak çok olmamakla birlikte bunu yerine getirecek şansa sahibim ama olmaz. Türk doğdum Türk yaşar ölürüm çocuğumu da bu kafa ile yetiştiririm sonrası kendi bileceği iş.

deniz-yilmaz55

türk ölünce ne oluyor ? madalya mi veriyorlar ? Türk gibi yasamayin insan gibi yasayin, iste goruyoruz turkler nasil yasiyor...

Gizli Kullanıcı

Memnun olmayan gitsin arkadaşım bağlayan yok ya.

domalt-trump

Tanrı Amerika'yı korusun.

Görüş Bildir