Amerika'da 5 Milyon Dolarlık Kitap Hırsızlığı Yapan Garip Bir Adam: Stephen Blumberg

84PAYLAŞIM

Kitap okumayı, satın almayı ve saklamayı sevmenin hiçbir zararı yok gibi görünebilir. Ama her şey gibi bunun da bir sınırı olmalıdır. Öyle ki bazen bu durum aşırılıklara kaçıyor ve Bibliomani adlı bir hastalık haline gelebiliyor.

Amerika'da 1990'larda yakalanan Stephen Blumberg adlı adam, bibliomani rahatsızlığının en ünlü hastalarından birisi.

Küçük yaşlardan beri bir şeyleri biriktirmeye ve koleksiyonculuğa merak saran Blumberg, yıllar geçtikçe bunu artık bir saplantı haline getirmiş. Bir noktadan sonra koleksiyon değeri olarak gördüğü şeyleri artık izinsiz almaya, çalmaya başlamış.

Eski ve nadir kitaplara ilgi gösteren Stephen Blumberg, etrafındaki çeşitli üniversite kütüphanelerinden ve özel arşivlerden gizlice bazı eserleri aşırmaya başlamış.

Bunun bir rahatsızlık olduğunun farkına varmış olmalı ki uzun yıllar boyunca Minesota, Ohio ve Kansas'ta bazı psikiyatri kliniklerinde tedavi görmüş. Fakat bunların pek bir faydası görülmediği anlaşılıyor.

Zira Mart 1990'da doktorunun ihbarıyla yakalandığında evinde 11 binden fazla kitap bulunmuş. Bütün liste meydana döküldüğünde ise toplamda 268 farklı yerden 23.600 kitabı ele geçirdiği ortaya çıkıyor.

Blumberg'in kitapları arasında 16. ve 15. yüzyıllara ait nadir el yazmaları dahi bulunmuş. Gazeteler o günlerde kitapların toplam değerini 20 milyon dolar olarak yazdıysa da sonradan bu rakam 5.3 milyon olarak güncellenmiş.

Stephen Blumberg çaldığı hiçbir kitabı satmamış ve bunlardan maddi kazanç elde etmeyi düşünmemişti. Yetkililer kitapları tasnif edip alındıkları yerleri tespit için çok mesai sarf ettiler. Neticede Blumberg 5 yıl hapis cezası ve 200 bin dolar maddi cezaya mahkum oldu. Kitaplar ise Şikago'daki The Association of College and Research Libraries'de ''Blumberg Koleksiyonu'' adıyla toplandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bykzlt

Kitaplarla ilgili belgeselde de geçiyordu, kitapları yok olmaktan kurtardığını düşünürmüş, çaldığı antik eşyaları satarken hiç bir kitabı satmamış.

spiritorbs

Aslında mantıklı bir davası varmış adamın . Umarım çok yatmamıştır . Tek bir yerde toplamış ne güzel . Gerçekten çok değer vermiş görünüyor . Hastalık derecesinde tutkuluymuş .

ekl-klm

bi roman var yazarı gunnar kaiser, derinin altında diye. bu adam cuk oturdu buna.

corpse-bride

ayyy nasıl tepki vereceğimi bilemedim .kutuphaneden okumak ıcın kıtap calmak kırk yıl dusunsem aklıma gelmez ılgıncmıs

eratman

Bu popüler kültür haberinde, 1- adamın okuma tutukusundan bahsedilmemiş. 2- Hiç satmamışsa çıkar için olmadığı işlenmemiş.3-psikologların gereksizliği anlatılmamış.4- kitapların ç/alındığı yerlerin takipsizliği hiç dile gelmemiş. Ne yaptığını bilen kendisi ve ihbarcı bir psikoloğun etiği yok. Mirim, adam en iyisini yapmış ve tutkusunu yaşamış.

corpse-bride

o nedenle calmıs olsada kızamadım adama tepkı veremememın sebebı bu satarak kar amacı gutme olayı yok

Görüş Bildir