Görüş Bildir
Haberler
Almanya'nın Bavyera Eyaletinde Bir Haftada Üçüncü Saldırı

Almanya'nın Bavyera Eyaletinde Bir Haftada Üçüncü Saldırı

ATKN
25.07.2016 - 13:02

Almanya'nın Ansbach kentinde bir saldırganın üzerindeki bombayı patlaması sonucu 15 kişi yaralandı. Suriyeli mülteci olduğu belirtilen saldırgan ise öldü. Saldırıyı IŞİD üstlenirken, saldırganın cep telefonunda IŞİD’e bağlılık yemini ettiğini gösteren bir videoya rastlandığı bildirildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Deutsche Welle'in haberine göre olay, Almanya'nın Bavyera Eyaleti'ndeki Ansbach kentinde dün gece meydana geldi. 

Sırt çantasındaki bombayı patlatan 27 yaşındaki Suriyeli ölürken, patlayan bomba 15 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Bombanın bir müzik festivalinin girişinde patladığına dikkat çeken Nürnberg Emniyet Müdür Yardımcısı Roman Fertinger, 'Eğer sırt çantasını etkinliğin olduğu alanda patlatsaydı, çok daha fazla kişi hayatını kaybedebilirdi' diye konuştu.

Düzenlenen basın toplantısında olayın ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Hermann da failin 2 binden fazla kişinin bulunduğu festival alanına girmeye çalıştığını, ancak bunu başaramadığını ifade etti. Yetkililer, failin bileti olmadığı için festival alanına giremediğini ve bu nedenle bombayı alanın girişinde patlattığını belirtti.

Polis, saldırganın kullandığı bombanın çok sayıda can kaybına yol açabilecek türden olduğu bilgisini de verdi. Bombanın parçalarının geniş bir alana yayıldığını kaydeden polis, olay yerindeki incelemenin birkaç gün sürebileceğini söyledi. Yetkililer ayrıca failin cep telefonunu bulduklarını ve uzmanların incelediğini belirtti.

IŞİD'e bağlılık yemini etmiş

IŞİD'e bağlılık yemini etmiş

Saldırının ne amaçla düzenlendiği kesin olarak bilinmiyor. Saldırganın psikiyatri kliniğinde tedavi gördüğünü ve daha önce intihara kalkıştığını dile getiren Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Hermann, ancak bu olayda intihar amacıyla hareket edip etmediğinin henüz açıklığa kavuşmadığını vurguladı. Emniyet Müdürü Fertinger de saldırganın uyuşturucu ve hafif suçlardan sabıkası olduğunu söyledi.

Hermann, saldırganın çok sayıda kişiyi öldürmeyi amaçladığının açık olduğuna işaret ederek radikal İslamcı bir saldırı olabileceği üzerinde durduklarını dile getirdi. Hermann, 'Benim kişisel tahminim, maalesef gerçek İslamcı bir intihar saldırısının meydana geldiği yönünde' diye konuştu.

Failin iki yıl önce Almanya'ya geldiğini ve iltica başvurusunda bulunduğunu kaydeden Hermann, başvurusunun bir yıl önce reddedildiğini ve o zamandan beri mülteci olarak Almanya'da kalmasına göz yumulduğunu belirtti.

Saldırıyı IŞİD üstlendi

IŞİD'e yakın bir siteden yapılan açıklamada saldırının sorumluluğu üstlenilerek “Eylemcinin, bu saldırıyı, IŞİD’le savaşan ülkelere karşı açılan savaş” kapsamında gerçekleştirdiği bildirildi.

Öte yandan saldırganın cep telefonunda IŞİD’e bağlılık yemini ettiğini gösteren bir videoya rastlandığı bildirildi.

Bavyera'da arka arkaya saldırılar

Bavyera'da arka arkaya saldırılar
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Almanya'nın Bavyera eyaletinde son bir hafta içinde üçüncü kez saldırı düzenlendi. 

Geçtiğimiz hafta Salı günü, balta ve bıçakla Treuchlingen-Würzburg seferini yapan trene binen bir kişi, dört kişiyi yaraladıktan sonra polis tarafından öldürülmüştü. 

Cuma günü ise Münih kentindeki bir alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmiş, saldırgan daha sonra intihar etmişti. 

Tren saldırısını IŞİD üstlenmiş, Münih'teki saldırganın ise örgütle bir bağlantısının olmadığı açıklanmıştı.

Münih polisi, saldırgan David Ali Sonboly'nin 16 yaşındaki bir Afgan arkadaşının gözaltına alındığını açıkladı. 

Zanlının, saldırıyı 1 yıldan uzun süredir planladığı belirtilen Sonboly'nin suç ortağı olabileceği belirtiliyor.

Deutssche Welle Türkçe ve BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın