Görüş Bildir
Haberler
Almanya, Merkel Sonrası İçin Sandık Başına Gidiyor

Almanya, Merkel Sonrası İçin Sandık Başına Gidiyor

Almanya'da halk, genel seçimlerde 20. Dönem Federal Meclisi ve dolayısıyla yeni hükümeti belirmek için sandık başına gidecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

60,4 milyon seçmenin, Kovid-19 salgını gölgesinde oy kullanacağı seçimlerde halk 16 eyalette kurulan 85 bin sandıkta oy kullanacak. Almanya genelinde 299 seçim bölgesinde 650 bin seçim görevlisi çalışacak.

Meclis'in 598 milletvekilinin belirleneceği seçimlerde halk ilk oylarını kendi bölgelerindeki milletvekili adayına, ikinci oylarını ise seçtikleri partiye veriyor. Alman seçim sisteminde partinin aldığı oylara göre fazladan milletvekili çıkarmak mümkün olacak.

47 partinin yarıştığı seçime katılan 6 bin 211 aday arasında, çeşitli partilerden 100'den fazla Türk kökenli bulunuyor.

Seçimlerde yaklaşık 900 bini Türk olmak üzere 7,5 milyon göçmen kökenli, siyasi tercihlerini sandığa yansıtacak.

Armin Laschet

Ülkeyi 16 yıldır yöneten Başbakan Angela Merkel’in yeniden aday olmadığı seçimlerde başbakanlık için, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin adayı 60 yaşındaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet, Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) 63 yaşındaki Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Yeşillerden 40 yaşındaki partinin Eş Başkanı Annalena Baerbock yarışıyor.

Oy kullanma işlemi yerel saatle 08.00’da başlayacak ve 18.00’da sona erecek.

Adayların popülaritesi nasıl?

Adayların popülaritesi nasıl?

Olaf Scholz

Alman vatandaşlar arasında yapılan anketler, seçim yarışında Sosyal Demokrat Parti (SPD) adayı Olaf Scholz'un avantajlı olduğunu gösteriyor. 

Veriler, Olaf Scholz'un popülaritesinin ağustos ayından beri yükseldiğini ve Almanlar arasında Merkel'den sonra en çok güvenilen isim olduğunu ortaya koyuyor.

Avrupa Konseyi Dış İlişkiler Berlin Şubesi Başkanı Jana Puglierin, SPD partisiyle Olaf Scholz'un son dönemde önemli bir geri dönüşe imza attığını ve Başbakan seçilme şansının artığını ifade ediyor.

Puglierin, 'Koalisyon fikirleri konuşulurken kimse onları (SPD ve Scholz) hesaba katmıyordu. Uzun bir süre Muhafazakarların seçimleri kazanacağı ve koalisyon ortağının da Yeşillerin olacağı düşünülüyordu.'

Merkel'in halefi, CDU'nun yeni lideri Armin Laschet'in henüz birkaç ay önce Başbakan olmasına kesin gözüyle bakılırken, son dönemde popülaritesinin oldukça düştüğü dikkati çekiyor.

Anketler ne söylüyor?

Anketler ne söylüyor?

 Armin Laschet, Annalena Baerbock ve Olaf Scholz

Anketlere göre seçmenlerin yaklaşık 4'te 3'ü hangi partiye oy vereceğini kesinleştirdiğini ifade ediyor. Yüzde 15'lik bir kesim seçim günü kararını vereceğini belirtirken, çekimserlerin oranı ise yüzde 9-10 civarında.

YouGov'un anketine göre SPD (Sosyal Demokrat Parti) yüzde 25 oy oranı ile birinci parti görünüyor. Başbakan Angela Merkel'in partisi CDU yüzde 21 ile ikinci ve Yeşiller yüzde 14 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Diğer partilerin ortalama oy oranı ise şöyle: AfD (Almanya İçin Alternatif) yüzde 12, FDP (Hür Demokrat Parti) yüzde 11 ve Sol Parti yüzde 7.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
3
2
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Plant4

Keşke bizim ülkeye de merkel gibi biri gelse

Uygar Aytun

Son yıllarda ülke idarecileri arasında açık ara en iyisi Merkel'di.