Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kuantum Kimyagerliğinden Dünyanın En Güçlü Kadını Olmaya Uzanan, Merkel'in İlgi Çekici Hayatı

 > 
5.5bPAYLAŞIM

Dünyanın en güçlü kadını, doktorasını kuantum fiziği üzerine yaptı, Avrupa'daki en zengin ekonomilerden birini yönetiyor ve Avrupa'daki ekonomik alanda tam bir borsa simsarı. Almanya'nın Angela Merkel'i, tartışmasız kendi partisinin lideri. Parlamentoda üçüncü sırada olan Şansölye olarak, çok az karşıt düşünceyle karşılaşmakta. Merkel baskıcı Doğu Alman rejiminin altında mütevazi bir başlangıç yaptı. Kendi politik akıl hocasını tek başına yendi. Almanya'nın lideri, kendi gibi olan İngiltere'deki Margaret Thatcher gibi olmalı dedi. Ki Thatcher'ın da bilim alanında yeterliliği vardı.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/how-angel...

Angela Kasner, 17 Haziran 1954'te Hamburg, Batı Almanya'da dünyaya geldi.

Angela, Latince ve İngilizce öğretmeni olan Herlind Kasner'in ayrıca teolog ve Lüteriyen başkanı olan Horst Kasner'ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Doğduktan bir kaç hafta sonra babası aileyi Templin'e, Doğu Almanyaya taşıdı. Berlin'den bir saat uzaklıkta olan yer. Merkel'in çocukluğu Stasi ya da gizli polis olarak bilinen kurum tarafından şekillendi. Merkel daha küçükken bazı şeylerin farkındaydı.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=s0N9_V7wlUw

Doğası gereği tam bir mükemmeliyetçi, derslerinde en üst seviye.

Akademik alanda başarılı bir kadın. Özellikle matematik, fen ve dil. Gençlik yıllarında ailesi onu komünist gençlik organizasyonuna katılması için teşvik etti. Özgür Alman Gençliği, Freie Deutsche Jugend adlı yere katılıp politika becerilerini geliştirdi. Lisede fizik dersinde çuvalladıktan sonra, Leipzig Üniversitesi'nde master yapmaya karar verdi.

İyi bir fizik uzmanı oldu.

Ulrich Merkel'le, Rusya değişim programında tanıştı. Kendisi de fizikçiydi. 1977'de onunla evlendi ve sonraki sene fizik ve fiziksel kimya alanında diplomasını aldı. Berlin'de, German Academy of Sciences'da devam etti ve 1986'da kuantum fiziği doktorasını tamamladı.

Umut vaad eden kariyerini, baskıcı Doğu Alman Rejimi'nden saklanmak için kullandı.

Academy of Sciences'da doktorasını aldıktan sonra kimyager olarak çalıştı ve çok az kadın araştırmacısı olan gruba dahil oldu. Bilim alanındaki kariyeri onu rejimin getirdiği kısıtlamalardan koruyacağına kendini ikna etti. Merkel ve kocası 1982'de boşandı. Sonra Joachim Sauer'le evlendi. O da kimyagerdi.

Her zaman rutinlere ve tutarlılığa değer verdi.

9 Kasım 1989'da Berlin Duvarı'nın yıkıldığı gece, Merkel sauna'ya gitti ve sonra da bira içmeye gitti ve bunu her perşembe gecesi yaptı. Rutinine bağlılığı o gece Berlin halkının tepkisine tam ters olarak gelişti.

Politikadaki ilk işi kutuları açmaktı.

1989'da Merkel merkez sağ parti olan Demokratik Uyanış partisine aktivist olarak katıldı. İlk işi kutuları açmak ve bilgisayarları ofise kurmaktı. Bir yıl sonra partinin konuşmacısı olarak devam etti ve partinin adını Allianz für Deutschland yani Almanya için İttifak olarak değiştirdi.

Politik dünyada ender biri.

Kuantum kimyası doktoralı bir kadın olarak Merkel hemen dikkat çekti. Parti sözcüsü olarak rolünü üstlenirken, saçlarını kestirmiş, bol etekler ve sandaletler giymiş sonrasında da bunun için çok eleştirilmiş. Erkek iş arkadaşları onun görünüşünden dolayı oldukça şaşkına dönmüşler ve yeni kıyafetler için ona para bile teklif etmişler.

Politik randevularda oldukça başarılı.

Merkel'in zirveye yükselmesini sağlayan parti Batı Almanya'nın en geniş partisi Christlich Demokratische Union. Partinin lideri ve aynı zamanda Merkel'in akıl hocası olan Helmet Kohl, onu pek çok konumda görevlendirmişti. Kadınlar için onu bakan seçmiş, sonraki yıl çevre bakanı olarak seçmişti. Burada tartışmalı konu olan nükleer güvenliğin denetleyicisi olmuştur.

Partinin liderini ateşli bir karşıt görüş yazarak alaşağı etti.

Kohl, onu ''Maedchen'' yani küçük kız olarak çağırıyordu taa ki Kohl'un arkadaşlarına partinin fonundan yardım edişinin ortaya çıkmasından sonra Merkel onun istifasını 1999'da talep edene kadar. İngiltere başbakanının eski kurmay başkanı olan Jonathan Powell BBC'ye ''İnsanların Merkel hakkında anlayamadığı şeylerden biri de onun acımasız bir politikacı olduğudur.'' demiş. Ayrıca ''partideki rakiplerini eleme şekli tamamen Makyavelizm üzerine kurulu, onlardan tereyağından kıl çeker gibi kurtuldu.'' diye belirtmiş.

Ve sonra tarih yazdı.

4 yıl sonra partinin yeni yöneticisi olarak seçildi. Bu durum onu geniş bir Alman politik partisinde ilk kadın lider olarak adlandırılmasını sağladı. Parti kampanyasını, Sosyal Demokrat partisi lideri Gerhard Schröder'e karşı yaptı.

Klas duruşu ile seçmenler arasında oldukça popüler oldu.

Canlı yayında olan bir münazarada Schröder, Merkel'e ''bariz kaybeden'' diye bağırmış. Merkel'in sakin ve klas duruşuyla, karşı tarafı alaşağı etmesi seçmenler arasında popüler biri olmusını sağladı. Zaten bu olaydan kısa bir süre sonrada Şansölye oldu.

19 ulus için yaygın bir kurtarma planının aracısı oldu.

Merkel'in en önemli hareketi, Avrupa bölgesindeki finansal krizi aşmak için aldığı önemli kararlar. Pek çok Avrupa Birliği üyesi ülke kontrol edilemez borçları olduğunu açıkladıktan sonra, Merkel bütün olasılıkları analiz etmiş. Sonradan yavaş hareketinden ve sert görüşlerinden dolayı eleştirilmiş.

Politikaya bilimsel yaklaşımlarda bulunmuş.

''İnsanlar genellikle beni hızlı hareket etmediğim için suçluyorlar. İşleri uzun sürede halletmeme neden oluyor fakat bütün seçenekleri gözden geçirmek ve buna göre hareket etmek çok önemli. Senaryoların üzerinden geçmek önemli ve bu senaryolar hiçte basit değil.'' diyen Merkel ayrıca ''Fakat verdiğim kararla bir süre yaşamayı deniyorum. Neredeyse bütün bir gün boyunca onu düşünüyorum. Nasıl gelişeceğini görmek istiyorum. Ne anlama geleceğini, insanların onun hakkında ne düşüneceğini, kimin eleştireceğini hepsini göz önünde bulunduruyorum.''

Emsallerinin ona tasladığı maçoluk onu vazgeçirmeye yetmedi.

Şansölye olarak ilk gezisi, Kremlin'e yani Rusya Başkanı Putin'e oldu. Putin ona pelüş bir köpek hediye etmiş. Bunu Merkel'in 90'larda bir köpek tarafından saldırıya uğradığını öğrendiği için yapmış. Bir sonraki toplantılarında, siyah köpeği Kony'i çağırmış. Köpeğin etrafta dolaşmasına ve bacaklarının yanında oturmasına izin vermiş o sırada Merkel'de ifadesizliği korumuş ve sonradan Putin'in bu davranışını zayıflık olarak nitelendirmiş. ''Kendi zayıflığından korkuyor. Rusya'nın hiç bir şeyi yok, ne başarılı bir politikası ne de ekonomisi. Sahip olduğu tek şey bu.'' diye röportajlarından birinde söylemiş. Sonra ironik bir şekil Putin'in Ukrayna üzerindeki agresif hareketleri bunu destekler nitelikte oldu.

Dünya Kupasını kazanan takımı tarafından da sevilen biri olmuş.

Merkel, ülkede sporu destekleyen ve takdir eden ilk Şansölye oldu. Takım onu, kendilerinin resmi maskotu olarak ilan etmiş ve Muttivation olarak çağırmış. Mutti anne demek :) ''Dünya Kupasında takımı ziyaret eden Şansölye, insanları ve onların değer verdiği şeyleri gerçekten ciddiye aldığının göstergesi.'' demiş Forsa Enstitüsü'nden Manfred Güllner. Fotoğraf 2014 dünya kupasından Arjantin'e karşı 1-0 kazanılan maçtan.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ohyes

ve kalbini uzun adama kaptırdı asdasasdafajfajgjgag

Gizli Kullanıcı

ulan dünyanın sanayi silah teknoloji merkezlerinden birinin başkanı tabi cesaretli ve karizma duruşlar sergileyecek almanyada yaşamadığımız için bilemeyiz fakat tahminimce faşonun teki

zed17op

Bizimki de Kasımpaşa'da futbolcuydu işte

062154

düşman değil saygı duyulması gereken bir "KADIN"..

cnsfrd

galiba aileden ajanlar. önce babadan şüphelendim. sonra dededen. bence aile mesleği ajanlık. Merkel'de ajan aynı Putin gibi.

Görüş Bildir