Görüş Bildir

Almanya'da Sığınmacı Erkeklere 'Havuza Girme Yasağı'

Anasayfa > Gündem

Almanya'nın Bornheim kasabasındaki halka açık bir yüzme havuzuna, kadınların taciz şikâyetleri üzerine erkek sığınmacıların girmesi yasaklandı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Bornheim belediyesinden bir yetkili, havuza yakın sığınmacı merkezindeki erkeklerin, 'bu tip davranışların kabul edilir olmadığı mesajını alana kadar' havuza girmelerine izin verilmeyeceğini söyledi.

Yılbaşı gecesi yüzden fazla kadın Köln'de 'Arap ve Kuzey Afrika' kökenli oldukları belirtilen kişiler tarafından tacize uğramıştı.

Köln'ün yaklaşık 20 km güneyinde bulunan Bornheim kasabası yönetiminden Markus Schnapka, Reuters haber ajansına açıklamasında erkek sığınmacılara getirilen yasağın, yüzmeye gelen kadınlar ve çalışanlar tarafından yapılan 'uygunsuz davranış' şikayetlerinin artması üzerine konduğunu belirtti.

Ancak yasağın nasıl uygulanacağına dair netlik yok.

Schnapka, 'Bu yüzme havuzunda, genç erkekler tarafından cinsel tacize uğradıklarına ve kadınlara asıldıklarına dair şikâyetler geliyordu… Bazı kadınlar bu yüzden terk etti' dedi.

Schnapka, şikayetlerin hiçbirinin suç teşkil etmediğini ifade etti fakat kasabadaki sosyal hizmet görevlilerinin, sığınmacıların davranışlarını değiştirmeleri için yardımcı olacaklarını söyledi.

'Endişe artıyor'

Bölgeden bildiren muhabirler, havuz yasağının, Köln'deki toplu tacizden sonra artan gerilimin son dalgası olduğunu belirtiyor.

Perşembe günü Almanya'nın batısındaki Rheinberg'de Şubat ayında düzenlenmesi planlanan bir karnaval, güvenlik kaygıları nedeniyle iptal edildi.

Rheinberg kamu güvenliğinden sorumlu emniyet yetkilisi Jonny Strey, Almanya medyasına açıklamasında karnavalın iptalinde Köln'de yaşanan taciz olayının etkili olduğunu ve kadınların göçmenlerinden kaygılandığını söyledi.

Reuters'a göre Rheinberg Belediye Başkanı Frank Tatzel ise daha sonra bu iddiayı yalanladı.

Cuma günü yayınlanan bir kamuoyu araştırması, halkın Almanya'ya gelen mültecilerin sayısının artmasından endişelendiklerini ortaya k oydu.

ZDF'nin aktardığı araştırmaya göre araştırmaya katılan 1203 kişinin yüzde 66'ı Almanya'nın göçmenleri idare edemediği görüşünde. Bu oran Aralık ayında yüzde 46'ydı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in göçmenleri kabul etmesine yönelik de destek azalıyor. Aralık ayında Merkel'in göçmenlere kapısını açmasını destekleyenlerin oranı yüzde 47 iken, yeni araştırma bu oranın da yüzde 39'a düştüğünü gösterdi.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
150
51
25
17
11
10
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

ben bunların düşüncesini biliyorum. avrupadaki tüm kadınlar orospudur anlayışı var bunlarda. hani bizdeki ruslara karşı olan algı gibi. kendi çocuklarına ayn... Devamını Gör

Ayna Efendi

Aynen, bize kakalıyorlar bir de bence en baştan biz de kapıyı kapatmalıydık yalnız Suriye ve Irak Türkmenlerine ayrıcalık tanımalıydık

veysel kal

BU HAYVANLARIN İCRAATLARININ OKUYUNCA BEN BURDA OTURDUĞUM YERDE UTANCIMDAN YERİN DİBİNE GİRİYORUM

veysel kal

AVRUPALILAR ARAP,TÜRK,ENDONEZYALI DİYE BAKMIYOR.SADECE DOĞULU DİYE BAKIYOR BATI DIŞINDA KALANLARA ONDAN

Ercan

yüz verdik ayıya geldi s*çtı halıya durumu..