Görüş Bildir
Haberler
Alman Fırkateyni, Türk Gemisine Doğu Akdeniz'de Baskın Düzenledi: Hukuka Aykırı Arama Yapıldı

Alman Fırkateyni, Türk Gemisine Doğu Akdeniz'de Baskın Düzenledi: Hukuka Aykırı Arama Yapıldı

Deniz Gök
23.11.2020 - 13:42 Son Güncelleme: 23.11.2020 - 17:07

Yunan bir komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen İrini Harekatı'nda görevli bir Alman fırtakeyni, Türkiye'den Libya'ya gıda ve boya gibi muhtelif maddeler taşıyan bir gemiyi Doğu Akdeniz'de durdurarak, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aradı. 

Türk Dışişleri Bakanlığından olaya ilişkin yapılan açıklamada ise 'Yetkisiz ve güç kullanılarak yapılan bu eylemi protesto ediyoruz. Denetleme sırasında personele adeta suçlu muamelesi yapılmış olmasını esefle karşılıyoruz' denildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

DHA'nın verdiği bilgiye göre Türk bandıralı Rosaline-A gemisi, taşıdığı insani yardım malzemeleri ile İstanbul'dan demir alarak Libya'ya hareket etti. 

Gemi, dün gece Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden bir komutanın sevk ve idaresinde yapılan İrini Harekatı'nda görevli Alman fırtakeyni tarafından Mora yarımadasının güneybatısında uluslararası hukuka aykırı bir şekilde durduruldu.

Helikopterden iniş yaptılar

Helikopterden iniş yaptılar

Deniz hukukuna göre, gemilerde arama yapabilmek üzere gemiye personelin çıkması için bayrak devletinin rızasının alınması gerekmesine rağmen, Türkiye'den böyle bir izin almadan Hamburg Fırkateyni'nin personeli gemiye helikopterden iniş yaptı.

🎥 Personelin gemiye helikopterden inişi ve Hamburg Fırkateyni'nin Rosaline-A gemisi çevresindeki hareketleri de gemi personeli tarafından cep telefonuyla anbean kaydedildi.

Uluslararası hukuka aykırı

Uluslararası hukuka aykırı

Gemi Misrata Limanı'na doğru seyrine devam ederken, Türkiye'nin konuyla ilgili uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunacağı öğrenildi. 

Güvenlik kaynakları da konuya ilişkin yaptıkları değerlendirmede, İrini hareketi unsurlarının bayrak devletinin rızası olmadan gemiye çıkmasını hukuka aykırı bir davranış olarak nitelendirdi. Yaşanan skandal nedeniyle geminin saatlerce Akdeniz’de ağır deniz şartlarında maruz bırakıldığını belirten kaynaklar,  olay nedeniyle açık denizlerin serbestisi ilkesinin de açık olarak ihlal edildiğini vurguladı.

Alman Savunma Bakanlığı: Türkiye'nin itirazı üzerine arama durduruldu

Alman Savunma Bakanlığı: Türkiye'nin itirazı üzerine arama durduruldu

DW Türkçe'nin haberine göre konuyla ilgili konuşan Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Christian Thiels, geminin Libya'ya uygulanan silah ambargosunu delme şüphesiyle durdurulduğunu, aramanın yapılabilmesi için geminin bandırasını taşıdığı ülkenin onayının gerektiği, ancak dört saat boyunca ülkeden itiraz gelmemesi durumunda bunun onay olarak kabul edildiğini ifade etti. 

Roseline-A gemisinde arama yapılmasına Türkiye'nin bu süre içerisinde itiraz etmediğini ifade eden Thiels, bu nedenle aramanın başlatıldığını söyledi. 

Türkiye'nin aramanın başlamasından sonra itiraz etmesi üzerine aramanın durdurulduğunu ifade eden Savunma Bakanlığı Sözcüsü, yapılan aramada ise gemide yasak malzeme tespit edilmediğini belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Dışişleri: Esefle karşılıyoruz

Dışişleri: Esefle karşılıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, olaya ilişkin olarak, 'Yetkisiz ve güç kullanılarak yapılan bu eylemi protesto ediyoruz. Denetleme sırasında personele adeta suçlu muamelesi yapılmış olmasını esefle karşılıyoruz' açıklaması yaptı.

Kurtulmuş: Kabul edilemez

Tartışmalı harekat: İrini

Tartışmalı harekat: İrini

İrini Harekatı, Birleşmiş Milletlerin (BM) Libya'ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz'de başlatılan tartışmalı bir operasyon olma özelliği taşıyor. 

2292 No’lu BM Güvenlik Konseyi kararında meşru hükümet Milli Mutabakat Hükümeti ile istişare ve izin zorunlu kılınmış olmasına rağmen başlatılan İrini Harekatı, taraflı ve yasa dışı bir operasyon olarak tepki çekiyor. 

Bazı Avrupa ülkelerinin, AB fonlarından yararlanabilmek için operasyona ses çıkarmazken, daha cesur davranan bazı ülkeler ise tepkilerini koyarak operasyondan çekiliyor.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
149
44
20
13
9
5
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kata kulli

Akdenizde alman savaş gemisi Türk gemisini arıyor. Neden? Çünkü Türkiyeyi sikleyen yok. Göt yiyorsa aynısını rus gemilerine çin gemilerine veya iran gemileri... Devamını Gör

miyavmiyav

merkel kankimiz bişey olmaz asıl ameriga kısganıyo bizi

Dean Winchester

Tiplere bak korsan gibi gemiye çıkıyorlar. Böyle aptalca ve acemice bir işi ilk defa görüyorum. Ya kurmaca yada bunlar ciddili gerizekalı. Hareketlere bak am... Devamını Gör

engin demirdağ

Sıkıntı yok bence, bizde Alman ve Yunan bandıralı 2-3 sivil gemiye baskın yapalım olsun bitsin. Sorarlarsa aradık ulaşamadık size deriz.

the-wizard

adil sanki