Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sizin Vücudunuz, Benim Sözlerim! Müşterilerine Kendi İstediği Dövmeleri Yapan Sanatçı: Monty Richthofen

78PAYLAŞIM

Hepimiz dövme yaptırmak için düşünür taşınır vücudumuzda taşıyacak anlamlı şeyler ararız değil mi? Öğrendiğimize göre tam olarak da öyle değilmiş.

Tüm dünyadan yüzlerce insan dövme yaptırmak için Monty Richthofen'e güveniyor ancak bu adam "sizin vücudunuz, benim sözlerim" misyonuyla müşterilerinin vücuduna kendi istediği, kafasına esen dövmeleri yapıyor, bakalım neler yapmış...

Kaynak: https://www.vice.com/en_us/article/ywend...

Richthofen bu süreci şöyle anlatıyor...

" Süreç 30 - 60 dakika süren bir sohbetle başlıyor, her müşterime aynı 4 soruyu soruyorum:

  • Neden dövme yaptırmak istiyorsun?

  • Senin için güven ne demek?

  • Neden bana güveniyorsun?

  • Eğer dövmeyi beğenmezsen ne yaparsın?

Müşterilerin cevapları da sürecin nasıl devam edeceğini belirliyor, konuşmanın süresi de müşterinin ne kadar kendini açtığına göre değişiyor. Örneğin bazıları aşk hayatlarını ya da kariyerlerinden bahsetmek istiyor."

Peki bu çılgın dövmeci kime hangi dövmeyi yapacağına nasıl karar veriyor?

"Tecrübelerime ve müşterilerden aldığım yanıtlara dayanarak bir dizayn oluşturuyorum. Aynı zamanda 5,000 farklı söz içeren defterlerim var. Bazen uygun olduğunu düşündüğüm sözleri defterden seçiyorum bazen de sözler birden aklıma geliyor. Ancak vücudunun hangi kısmına dövme yaptıracağına müşteri karar veriyor."

Müşterileri sarhoşken mi geliyor yoksa?

"Asla sarhoş bir insana dövme yapmam, müşterilerimin her şeyin bilincinde olmasını isterim bu yüzden sosyal medyayla ya da telefonla bile ilgilenmelerini istemem."

Neden müşterilerinin istediği dövmeleri yapmıyor bu adam?

"Geleneksel dövme yapma sürecini çok sıkıcı buluyorum çünkü insanlar akıllarında bir dövmeyle gidiyor ve yaptırıp dönüyorlar, birbirlerini hiç tanımadan. Ben insanlara hitap etmek, onların hayatlarına dokunmak istiyorum bu yüzden dövmeleri kendim seçmeyi tercih ediyorum."

Peki başkalarının vücudunda söz sahibi olması onu nasıl hissettiriyor?

"Toplumda genelde her türlü güç çıkarlar doğrultusunda kullanılır ancak ben asla bana olan güvenlerini yani gücümü kötüye kullanamam. Aksine, müşterilerimin iyiliğini isterim, onlara bir şeyler katmaya çalışırım."

Richthofen'e göre insanlar bu riski almak istiyor çünkü...

"İnsanlar acaba yabancı birine güvenmek nasıl olur diye deneyimlemek istiyor çünkü bunu bir terapi çeşidi olarak görüyorlar. Ancak ben her zaman dövmenin kalıcı olduğunu hatırlatıp emin olup olmadıklarını sorarım." 

Peki hiç hata yapmış mı?

"Bir gün eski bir asker bana gelip dövme yaptırmak istedi, hayatının ne yapmak istediğine karar vermeye çalıştığı dönemindeydi. Ben de "ne kadar sürerse" diye bir dövme yapmaya karar verdim. Ama bir anda dikkatim dağıldı ve kelimenin üstüne yanlışlıkla bir çizik attım fakat müşterim bunu kabul etti."

Favori bir dövmesi ya da müşterisi var mı?

"Evet var. Cinsiyet değiştirmek için ameliyat olmuş birine 'Size söz verdikleri kişi ben değilim.' yazan bir dövme yapmıştım, bu benim favorim."

Peki geleneksel dövme artistleri Richthofen hakkında ne düşünüyor?

"Benim yaptığım işin dövmecilik olmadığını düşünüyorlar ama bu sorun değil. Zaten kendimi tam olarak dövmeci olarak adlandırmayı ben de istemiyorum çünkü ben dövmeciliğin dövme yapmaktan daha fazlası olduğuna inanıyorum. Hatta ilerde dövme yapacağım müşteriye tüm günümü ayırmak istiyorum."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-aksac

Senin bedenin senin seçimin olmalı.Bu ne yaptiracağını bilmeyip dövmeciye gitmekten farksız.

gorkem28

Bunu Adana'da yaptığını düşündüm. "Yaptıklarım için pişman değilim aklım hala yapmadıklarımda" ve "Bu hayatta unutulan değil iz bırakan ol" cümleleri favorilerim olurdu :)

bayeasym

İsimde yanlışlık var, arkadaşın ismi Maison Hefner ilgililere duyurulur. :)

badcboy54

Beyinsizlik böyle bir şey heralde :).

Görüş Bildir