Ali İsmail'e ‘Son Tekme’yi Atan Polise ‘Gaz’ İndirimi İstendi

 > 
25PAYLAŞIM

Sanık polisin avukatı, müvekkilinin Gezi eylemlerinde maruz kaldığı biber gazı nedeniyle haksız tahrik hükümlerinden yararlandırılmasını talep etti...

Milliyet'ten Türker Karapınar'ın haberine göre; Eskişehir’de üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne ilişkin davanın önceki gün Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nde yapılan temyiz duruşmasında, sanık polislerden Mevlüt Saldoğan’ın avukatı Mutlu Karayılan yaptığı savunmanın ayrıntıları ortaya çıktı. 

Korkmaz’ı kasten yaralayarak öldürdüğü iddiasıyla 10 yıl 10 aya mahkum edilen polis Saldoğan’ın avukatı Karayılan, gezi parkı eylemleri sırasında polislerin göstericileri dağıtmak için kullandığı biber gazından müvekkilinin de etkilendiği gerekçesiyle haksız tahrik indirimi uygulanmasını istedi.

Ali İsmail’e ‘Son Tekme’yi Atan Polisin Avukatı: Emri Verenler de Yargılamaya Dahil Edilmeli - onedio.com
Ali İsmail’e ‘Son Tekme’yi Atan Polisin Avukatı: Emri Verenler de Yargılamaya Dahil Edilmeli - onedio.com

Avukata göre, polis Ali’yi öldürdüğü için ‘akıllıca’ davranmamış

Avukat Karayılan’ın savunması özetle şöyle:

"Size karşı saldırı var. Bu eylemlerde kullanılan, suça yönelik kesici delici aletler, patlayıcı maddeler, molotof kokteylleri, soda ve bira şişeleri, kesik onluk demir parçaları, demir bilyalar, hatta ve hatta basına da yansıdı 60 yaşındaki teyzelerin elinde sapanla, demir bilyayla polis avına çıktığı bir eylemden bahsediyorum. 

Ve burada polisin de kendisinin de maruz kaldığı biber gazı, ortamın gerilimi, bu olaylar aslında haksız tahrik hükümlerinin nerede başladığını ve nerede bittiğini değerlendirmeye yeterlidir. Bir insan 72 saat boyunca uykusuz kalır ise, böyle bir şiddete maruz kalır ise kendisinden beklenen hareketler de herhalde çok akıllıca olmasa gerek."

  • Milliyet
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir