Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akşener: 'HSYK'ya Şikâyet Edeceğiz'

3PAYLAŞIM

MHP Genel Başkan adayı Akşener, Gemerek ve Tosya'da açılan davalarda mahkemenin kongre sürecini durdurma kararıyla ilgili, "Bu ilçelerden karar alınıyor olması, kamu düzenini bozacak bir kavram ortaya çıkaracağı için, 'Hukuksuz iş yapan 2 hakimin HSYK'ya şikâyet edilmesi gerekiyor' dediler. Biz de şikâyet edeceğiz" dedi.

Toplantı ve mitinge için Antalya'ya giden MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener, kurultaya durdurma kararı verilmesiyle ilgili süreci değerlendirdi. Akşener şunları söyledi:

"15 Mayıs'ta çağrı heyeti kongrenin olmasıyla ilgili bir çağrı yaptı. Mahkeme 3 kişilik bir çağrı heyeti atadı. Bu arada Tosya ve Germenek'ten Asliye Hukuk mahkemelerinden 2 hakimden, birinden iptal, birinden de tehiri icra kararları alındı. Bu kararları henüz görmedik fakat hukukçularla yaptığımız toplantılarda ortak görüş şudur; verilen bu karar, Sulh Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kararla mukayese edildiğinde yok hükmündedir. Bu önüne gelenin, bu ilçelerden karar alınıyor olması, kamu düzenini bozacak bir kavram ortaya çıkaracağı için bu sebeple 'Hukuksuz iş yapan 2 hakimin HSYK'ya şikâyet edilmesi gerekiyor' dediler. Biz de şikâyet edeceğiz. Aldığımız bilgiler ışığında 15 Mayıs'ta bu bir tüzük kongresidir ve bu yapılacak. Kongrede delegeler düşünüp taşınacak bir karar verecekler ve ben o karara sonsuz saygı duyacağım."

'Milletimizin iradesini kıramayacaksınız'

Engellenemeyecek bir yürüyüşün parçası olduğunu söyleyen Meral Akşener, "Elindeki gücü kaybetmekten korkanlar, ne yaparsanız yapın bu milletin yürüyüşüne, milli iradenin yürüyüşüne engel olamayacaksınız. Hangi güçlüğü çıkarırsanız çıkarın, hangi tehdidi yaparsanız yapın, hangi iftirayı atarsanız atın milletimizin iradesini kıramayacaksınız, bizleri korkutamayacaksınız" dedi.

'İradeden kaçamayacaksınız'

MHP Genel Merkezi'nde 1 Kasım seçim sonuçlarının tartışılması gerektiğini anlatan Meral Akşener, "Hadi gelin bunu tartışmamız lâzım. 'Meşveret bizim töremizdir nerede hata yaptık?' talebine kulaklarını tıkayanların bugün itibariyle anlamak zorunda kaldıkları o değişimin iradesi buradadır. Bu iradeden kaçamayacaksınız. Odalarında oturup, kapılarını kapatıp sandalyelerinden kalkmayanlar o koltuktan, odalardan kalkın. Çıkın dışarı ayakkabı eskitmeye başlayın. Siz eskitmezseniz, millet sizi eskitir. Milletin sesine kulak vermezseniz, ülkücünün sesine kulak vermezseniz ne yaparsanız yapın, 15 Mayıs'ta o kongre olacak inşallah" diye konuştu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, iki yerel mahkemenin MHP'de olağanüstü kongre sürecine ilişkin olarak Ankara 12.Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilen kararı tedbiren durdurduğunu açıklamıştı.

MHP'de Kurultaya Durdurma Kararı - onedio.com
MHP'de Kurultaya Durdurma Kararı - onedio.com

Öztürk. açıklamasında "Kayyum heyetinin yetkileri ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuş, kararın kesinleşmeden uygulanamayacağı tespit edilmiş, kongre çağrısı da dâhil olmak üzere bütün işlemler ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuştur" ifadelerini kullanmıştı.

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir