Görüş Bildir
Haberler
Akşener'e Hakaret Davasında Diyanet Başkanı Tanık Oldu

Akşener'e Hakaret Davasında Diyanet Başkanı Tanık Oldu

Ulaş
09.02.2016 - 19:13

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Meral Akşener'in avukatlarının talebi üzerine 'kaset iddiasıyla hakaret' davasında tanık olarak ifade verecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Eski MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener'e 'kaset iddiasıyla hakaret' davasının ilk duruşması görüldü. 'Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret' suçundan 2 yıl 4'er aya kadar hapisleri istenen sanıklar Latif Erdoğan ve Cemil Barlas, hakaret kasıtlarının olmadığını savundu. Meral Akşener'in avukatları ise o dönem yaklaşan seçimler nedeniyle müvekkillerinin küçük düşürülmesi amacıyla programın kurgulandığını söyledi. Mahkeme, Akşener'in avukatlarının talebi üzerine kaset iddiası hakkında bilgileri olduğu gerekçesiyle Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Kemalettin Özdemir'in tanık olarak dinlenilmesi için Ankara Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılmasına karar verdi.

İstanbul 23. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Cemil Barlas ve Latif Erdoğan katıldı. Şikâyetçi Meral Akşener ise duruşmaya gitmedi.

'Bu haberi konuşacağımızı bilmiyordum'

'Bu haberi konuşacağımızı bilmiyordum'

Savunmasına A Haber'deki 'Gece Ajansı' adlı programa yorumcu olarak katıldığını belirterek başlayan sanık Cemil Barlas, 'Programda gündemdeki haberleri yorumluyoruz. O haberlerden bir tanesi de Meral Akşener ile ilgiliydi. Ancak bu haberi konuşacağımızı öncesinden bilmiyordum. Stüdyoda öğrendim. Planlanmış, kurgulanmış bir şey değildi' dedi.

Meral Akşener'in bir televizyon kanalındaki konuşmasının kendilerine gösterildiğini anlatan Barlas, şunları söyledi:

'Paralel yapının kanalı olarak bilinen bir kanalda Meral Akşener, şimdiki Cumhurbaşkanı hakkında 'Korkuyor, kaçacak' gibi yorumlarda bulunmuştu. Bize bu video gösterilip yorum yapmamız istendi. Meral Hanım 15 yıl önce bir kasedi ifşâ etmişti. Kendisi siyasete kaset işini ilk getiren kişidir. Meral Hanım'ı önceden tanırım. Verdiği demokrasi mücadelesini de bildiğimden paralel yapının kanalında nasıl bu şekilde konuştuğuna şaşırdım. Bundan yola çıkarak 'Acaba kasedi mi var?' dedim. Kendi kendime yorum olarak sordum. Siyasette kaset olgusu var olan bir şey. Bunun üzerine Latif Bey de 'Çirkin bir kaset söylentisi var' dedi. Latif Bey zamanında cemaatin belli yerlerindeymiş. Cemaatin içinde böyle bir kaset olduğunu duymuş. Ama ben bunu bilmiyordum. Programda öğrendim. Ben kesinlikle cinsel bir kaset vardır demedim. Konuşmalar programın akışında gelişti. Kesinlikle hakaret kastım yoktur.'

'Kurgulanmış bir program'

Meral Akşener'in avukatları ise Cemil Barlas'ın savunmasına itiraz ederek programın öncesinden A Haber'in internet sitesinde ve programın alt yazılarında müvekkilleriyle ilgili kaset iddiasının konuşulacağının belirtildiğini ifade etti. Akşener'in avukatlarından Meral Alemdar, 'Sanık Cemil Barlas, Latif Erdoğan'ın konuşmasının yolunu açacak şekilde beyanlarda bulunmuştur. Meclis Başkanvekilliği yapmış ve o anda milletvekili olan bir kişiye karşı hakarette bulunulmuştur. Asıl amaç yaklaşan seçimler nedeniyle milletin kafasında bir takım algılar oluşturmak ve müvekkilimizi küçük düşürmeye yöneliktir. Kurgulanmış bir programdır' dedi.

Görmez ve Özdemir de dinlenilecek

Görmez ve Özdemir de dinlenilecek
İçeriğin Devamı Aşağıda

Tanık olarak dinlenilen programın sunucusu Can Okanar, haber konularını kendisinin seçtiğini belirtti. Okanar, sanık Latif Erdoğan'ın kaset iddiası üzerine, 'Bu iddia mı, bilgi mi?' diye sorduğunu, Erdoğan'ın da 'Bilgi' diye cevap verdiğini söyledi.

Meral Akşener'in avukatları söz konusu kaset iddiasıyla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in de bilgisi olduğu gerekçesiyle tanık olarak dinlenilmesini istedi. Avukatlar ayrıca, Kemalettin Özdemir'in de tanık olarak dinlenilmesini talep etti. Talebi kabul eden mahkeme, tanıkların ifadesinin alınmak üzere bulunduğu Ankara Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılmasına karar verdi. Duruşma ertelendi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından düzenlenen iddianamede, A Haber televizyon kanalında 11 Mayıs 2015'te canlı olarak yayınlanan 'Gece Ajansı' adlı programa katılan Latif Erdoğan ve Cemil Barlas'ın, Meral Akşener hakkında bazı iddialarda bulundukları belirtiliyor. İddianamede, programda yapılan konuşmaların dökümüne yer veriliyor. Cemil Barlas'ın, Meral Akşener'in 'paralel yapı' ile bağlantısı olduğunu imâ ederek, 'bir kasetin olup olmadığı' sorusunu ortaya attığı belirtiliyor. Latif Erdoğan'ın da o iddiayı destekleyen beyanlarda bulunduğu kaydediliyor. O dönem TBMM üyesi de olan Meral Akşener hakkında söz konusu iddiayı tartışma konusu yapan Latif Erdoğan ve Cemil Barlas hakkında, 'Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret' suçundan 1 yıl 2'şer aydan 2 yıl 4'er aya kadar hapis cezası isteniyor. 

  • DHA
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
tatlış penguen

görmez böyle şeyleri görmez boşa dinlemeyin hacı