Aklımız Sahillerde Kaldı! Türkiye, Tatil Dönüşü En Mutsuz Olan 3. Ülke

 > -
Abone ol

10 günlük bayram tatili hem turistin hem de turizmcinin yüzünü güldürdü. Ancak yapılan bir araştırma tatil dönüşü işe adapte olmakta oldukça sıkıntı yaşadığımızı ortaya koydu. Verilere göre Türkiye, tatil dönüşü en çok mutsuz olan ülkeler sıralamasında Polonya ve İngiltere'nin ardından 3. sırada yer aldı.

Tatil dönüşü yaşanan mutsuzluklarda dünya geneline baktığımızda kendini en mutsuz hisseden ülke yüzde 67 ile Polonya. Polonya’yı yüzde 65’le İngilizler takip ediyor. Türkiye, yüzde 64 ile üçüncü sırada bulunuyor. Türkiye’yi yüzde 61 ile İspanya ve yüzde 60 ile Fransa takip ediyor. Tatil dönüşü sendromunu en az yaşayan ülke yüzde 22 ile Çin.

En mutsuz olanlar gençler

Vatan gazetesinin, tatil sitesi momondo.com.tr'nin yaptığı araştırmadan aktardığı habere göre, tatil bittiği için en mutsuz olan yaş grubu yüzde 68’le 23-35 arası olduğu görülüyor. Yaş arttıkça can sıkıntısı yaşama oranı da düşüyor. 36-55 yaş grubundakilerin yüzde 62’si tatil dönüşü kendini mutsuz hissettiğini söylerken bu oran 56-65 yaş grubunda yüzde 57’ye iniyor. Türkler’in yüzde 16’sı bu sendromu bir sonraki tatilini planlamaya başlayarak atlatıyor.

Tatil dönüş iş veya okuldan en çok kaytaran 2. ülkeyiz

Araştırmaya göre, Türklerin yüzde 13’ü tatil dönüşünde can sıkıntısından kurtulmak için tatilden döndükleri gün izin kullanmaksızın iş ya da okula gitmediğini söylüyor. Tatilden döndüğü gün kaytarma konusunda Türkiye ikinci sıradayken birinci sırada yüzde 14 ile Avusturya geliyor. Dünya genelinde ortalama oran sadece yüzde 6.

Sıkıntımızı aileyle vakit geçirip, alışveriş yaparak aşıyoruz

Peki, bu durumu atlatmak için başka hangi yöntemlere başvuruyoruz?

Türklerin yaklaşık üçte biri bu sendorumu atlatmak için aile ile vakit geçirme yöntemini seçerken,  23’ü de kendine zaman ayırmayı tercih ediyor.

Bir diğer başvurulan yöntem ise alışveriş. Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 13’ü tatilden döndükten sonra daha iyi hissetmek için kıyafet, elektronik eşya, takı gibi yeni şeyler satın aldığını söylüyor. Can sıkıntısını alışverişle atlatmayı en çok tercih eden ülke yüzde 20’yle Brezilya. Onu yüzde 15’le Çin takip ediyor. Türkler ise üçüncü sırada yer alıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir