Görüş Bildir

Akıllı Telefon Bağımlılığına Karşı Uzmanlardan Gri Ton Modu Önerisi: Daha Az İlgi Çekici Hale Getirebilir

Haberler
> Akıllı Telefon Bağımlılığına Karşı Uzmanlardan Gri Ton Modu Önerisi: Daha Az İlgi Çekici Hale Getirebilir

Akıllı telefon bağımlılığıyla ilgili yapılan bir araştırma, telefonlarda çok zaman geçirmenin uykuya dalmada güçlük, uyku süresinin azalması ve gün içinde yorgunluğa neden olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar ise, bağımlılığın azaltılması konusunda telefon ekranlarının gri ton moda alınması ve bunun telefonu daha az ilgi çekici hale getireceği tavsiyesinde bulundu. 

Independent Türkçe'nin haberine göre bir araştırmada, akıllı telefonlara bağımlılığın, uykuya dalmada güçlük çekme, uyku süresinin azalması ve gündüz yorgunluğuna neden olduğu bildirildi. 

'Frontiers Psychiatry' adlı psikiyatri dergisinde yayımlanan yeni araştırmada, 18-30 yaş arası 1000'den fazla kişinin akıllı telefon kullanımı incelendi. 

Akıllı telefon bağımlılığını belirlemek için 10 soru yöneltilen kişilerin yüzde 40'ının telefonlarına bağımlı olduğu sonucuna ulaşılan araştırmada, telefonların geç saatlere kadar kullanılmasının da büyük ölçüde bağımlılıkla ilişkilendirildiği belirtildi. 

Telefonlarını uzun süre kullanan kişilerin uyku kalitesinin düşük olduğu belirlenen araştırmaya göre, gece geç saatlere kadar akıllı telefon kullanımı uykuya dalmada güçlük çekme, uyku süresinin azalması ve gündüz yorgunluğuna neden oluyor.

Uzmanlardan gri ton tavsiyesi

Uzmanlardan gri ton tavsiyesi

Uzmanlar ise telefon ekranlarının gri ton moda alınması ve bunun telefonu daha az ilgi çekici hale getireceği tavsiyesinde bulundu. 

Android telefonlardaki renk ayarı sekmesinde, bu moda geçilebiliyor.

Uyumadan önce, yatakta ya da yatak odasında laptop, cep telefonu gibi cihazların bulunmaması gerektiğini belirten uzmanlar, herhangi bir elektronik cihazdan gelen ışığın uyku hormonu olarak bilinen melatonin seviyesini etkileyebileceği uyarısında bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?