Görüş Bildir

Akdoğan: 'HDP'nin Barajı Geçmesi Tehlikeli Bir Durum'

Anasayfa > Gündem

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP'nin barajı geçmesini tehlikeli bir durum olarak gördüğünü söyledi, 'Böyle bir örgütün kontrolü altında olan, vesayeti altında olan, elinde silah olan adamın sözünün geçtiği bir yapının ben siyaseten güç kazanmasını doğru bulmuyorum” dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HaberTürk Televizyonunda katıldığı programda, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akdoğan, HDP'nin barajı aşamaması durumunda, Çözüm Süreci'ni kiminle yürüteceklerine dair soruya, 'Biz bu süreci başlattığımızda, HDP Meclis'te yoktu. 2005'te Cumhurbaşkanımız, o zaman Başbakan olarak bu süreci başlattığında, demokratik açılım, milli birlik ve kardeşlik, bunlar iç içe geçmiş halkalar. Bunlar var mıydı? Yoktu. Bu sürecin sahibi biziz. Burada elbette HDP'nin bir rolü var. Buradakilerin hepsi de milletvekili değil. Bu süreç devam edecektir' yanıtını verdi.

HDP'nin barajı geçip geçmeyeceğine milletin karar vereceğini vurgulayan Akdoğan, 'Ben barajı geçmezse süper olur dedim diye bu sanki demokrasiye karşı bir şeymiş gibi algılanıyor. Bugün seçime kaç parti giriyor. Bunların hepsi barajı geçiyor mu? Milletin iradesidir bu' diye konuştu.

Demirtaş'ın 'Demokrasiye inanan bir insan böyle bir laf eder mi?' sözlerinin hatırlatılması üzerine de Akdoğan şunları söyledi: 

'Bu bir siyasi yarış ben daha fazla oy almak isterim, senin de daha az oy almanı isterim. Türkiye'de barajı geçemeyen bir çok parti var,  o zaman Türkiye'de demokrasi yok mu? Utanılması gereken şudur, barajı geçmezsek bunu bir kıyamet alameti gibi gösterirsen, tehditvari konuşursan, arkadan yok bunlar başka yere gidip parlamento mu kuracak, toplumsal olaylar mı çıkacak bunların konuşulmasıdır ayıp olan. Bunlardır saygısızlık, demokrasiye yakışmayan da budur. Hükümet olmuş partiler, meclisin dışında kaldılar. Dağa mı çıktılar? İnsanları tehdit mi ettiler?'

'HDP'nin barajı geçmesi demokrasi açısından bir sorun'

HDP'nin barajı geçmesini demokrasi açısından bir sorun olarak değerlendiren Akdoğan, şöyle konuştu:

'Bugün Avrupa'da bir takım partiler var. Irkçı, faşist, şiddeti öven kafatasçılık yapan. Bu anlayış hoş görülüyor mu? Demokrasi açısından bir tehlike olarak görülüyor. Tolere ediyor, fiili bir şiddete bulaşmadıktan sonra.  Anlayış olarak idare ediyorlar. baktığımız zaman, HDP şiddeti öven yaklaşımlar içinde değil mi? Selahattin Demirtaş utanmaktan bahsediyor. Sen çağrı yaptın onlarca insan hayatını kaybetti. Utanma duygun varsa, senin sokağa çıkamaman lazım. Japonya'yı örnek veriyor. Geçen İzmit'te köprü inşaatında kablo koptu, Japon mühendis intihar etti. Senin yaptığın çağrıdan sonra bir sürü insan hayatını kaybetti. Sen önce buna bakmalısın.' 

'HDP'nin barajı geçmesi tehlikeli bir durum'

'Terör örgütünün vesayeti altında bir yapı' diyen Akdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

 'Siyasi alanı geliştirmek, demokratik alanı güçlendirmek, bu kanalları açmak siyasi partileri güçlendirmeye eyvallah. Bu şöyle olursa olur; Sen silahlı örgütle bağını kesersin. Sen bir söz söylediğinde yarın Kandil'den birisi seni azarlıyorsa, ikide bir gidip onlara hesap vermek zorunda kalıyorsan, elinden kan damlayan adama ikide bir selam çakıyorsun, senin milletvekili listelerini bile onlar belirliyorsa, örgüt komiseri gelip de seçilmiş belediye başkanlarına posta koyabiliyorsa, o zaman böyle bir yapının güç kazanması demokrasinin güç kazanması değildir. Elinde silah olan adamın güç kazanmasıdır. Bunu birbirinden ayırmak lazım.'

Bu yüzden HDP'nin barajı geçmesini  tehlikeli bir durum olarak gördüğüne dikkati çeken Akdoğan, 'Böyle bir örgütün kontrolü altında olan, vesayeti altında olan elinde silah olan adamın sözünün geçtiği bir yapının ben siyaseten güç kazanmasını doğru bulmuyorum. Siyasi aktörler elbette güç kazanmalı. Sen ona karşı güç kazanacaksın. Onu yanına alıp diğer partilere karşı güç kazanmayacaksın' diye konuştu.

Röportajın tamamı

'Yıllardır demokratik özerklik diyordunuz. Şimdi neden bahsetmiyorsunuz?'

HDP'nin 'demokratik özerklik' taleplerini dillendirmediğine dikkati çeken Akdoğan, 'Yıllardır demokratik özerklik diyordunuz. Şimdi neden bahsetmiyorsunuz? Çünkü bu PKK'nın siyasi projesi. Demokratik de sırf hoş görünsün diye başına eklenmiş bir şey. Bir özerklik peşindesin. Bunun adına kantonlaşma da diyebiliriz. Suriye'de bunu yaptınız. Orada bütün Kürt grupları bastırdı, Kandil'den silahlı gruplar gitti farklı olan kimseye de tahammülleri yok. Bu anlayışın iyi sorgulanması lazım' değerlendirmesinde bulundu. 

'HDP barajın altında kalırsa, Batılılar ne diyecek' şeklinde bir kaygının bulunduğunu anlatan Akdoğan, 'Bu barajı geçti yarın herhangi bir şey olduğunda, tekrar tehdide başvurmayacağının garantisi var mı? Yedekte bir silahlı örgüt var. Batıya gidip de şunu demezler mi; 'bakın haritaya kıpkırmızı HDP'nin rengine burası boyandı. Buradakilerin hepsi beni istiyorlar. Elinde de silahlı örgüt var. Ben burada demokratik özerklik ilan ediyorum' dediğinde bu bir problem oluşturmayacak mı?' diye sordu. 

'Çözüm Süreci'nin amacı HDP'yi güçlendirmek  değil ki örgüte silah bıraktırmak' diyen Akdoğan, bu ikisini birbirinden ayırmak gerektiğinin altını çizdi. 

 HDP'nin, 'şiddetle ilişkisini kesememesi, şiddet çağrısı yapması, bir silahlı örgütle organik bağ içerisinde olması ve onun vesayeti altında kalması' nedeniyle  güçlenmesinin demokrasiye katkı sağlayacağını düşünmediğini yineleyen Yalçın Akdoğan, 'Sen ona karşı bir varlık ortaya koyarsın. Bu iki farklı yöntemdir, aydınlık ve karanlık gibi. Sen onu kınamadan ve devre dışlı kalmasını sağlamadan, o yöntemi dışlamadan, diğer yöntem üzerinde konuşursan bunun inandırıcılığı olmaz' dedi.

'AK Parti'yi devirmeye çalışan bir lobi var'

'Çözüm Süreci'ne karşı olan, sabote etmek için çabalayan, her türlü engellemeyi yapan, düne kadar HDP'nin şikayet ettiği hangi konu varsa, hepsinin arkasında Paralel Yapı vardır” diyen Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda onunla  flört ediyor. Bir ilkesizlik tutarsızlık varsa budur. Ulusalcı CHP ile sen iş tutuyorsun. Bunlar ilerde karşılarına çıkacak. AK Partiyi devirmeye çalışan bir lobi var. Bir statüko bloku var. Her yöntemi denediler. Darbeci anlayış, vesayetçi anlayış, Paralel Yapı... Bunların hepsi birleşti ve sen şu anda kendini ona kullandırtıyorsun ona enstrüman olarak. Beni destekleyin, ben AK Parti'nin bileğini bükeceğim diyorsun. Burada ben bir ilkesizlik olduğunu düşünüyorum.'  

'Ret, inkar ve asimilasyon politikalarına son verildi'

'Çözüm Süreci'nden vaz mı geçildi, vaz mı geçtiniz, milliyetçi oylar sizi tedirgin mi etti, durdu mu bitti mi' şeklindeki soruya  Akdoğan,  'Niye vaz geçelim? Ortada bir sorun var. 44 bin insan hayatın kaybetmiş. Türkiye'nin bir terör meselesi var. Elinde silah olan bir örgüt var. Meseleye Kürt meselesi bağlamında bakarsak temel meselelerde çok ciddi düzenlemeler, rahatlamalar, normalleşmeler oldu, ret, inkar ve asimilasyon politikalarına son verildi, hak ve özgürlükler geliştirildi, yatırımlar yapıldı, bölgesel ve siyasi ayrımcılık ortadan kaldırıldı' yanıtını verdi.

HaberTürk ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Narki

Tek başına iktidar olamayacaklarını bildikleri için şimdi de milliyetci kılıgına büründüler. Mhp nin oylarını almaya çalışıyorlar. Sorarlar adama " iyi güzel... Devamını Gör

Omer Aslan

korkunuz yersiz değil. yalçın akdoğan'a verilen seçim propagandası tamamen hdp'yi kötülemek.