Ahlakımızı Bozacağı, Aile Kurumunu Yıkacağı Söylenen İstanbul Sözleşmesi'yle İlgili Doğru Bilinen 12 Yanlış

868PAYLAŞIM

Daha açıklayıcı olmuştur sanırım.

Kaynak: https://twitter.com/esik_platform

İstanbul Sözleşmesi'ni, imzalandığı günden beri birileri "gerçek dışı" iddialarla karalamaya, kadınların sigortası olan bu belgeyi kaldırmaya çalışıyor. Bu sözleşmede geçen maddeler sürekli çarpıtılıyor.

Bunu zaten ya bilerek yapıyorlar ya da gerçekten sözleşmede yazan maddeleri anlayabilecek kapasitede değiller.

Bu çarpıtmalar nedeniyle de sürekli kadınlar topluma bu sözleşmenin maddelerini açıklıyor. Biz de hatta öğretici olsun diye böyle bir içerik hazırlamıştık.

Bazılarının Rezil Tehdit Olarak Gördüğü Kadınların ise Şiddete Karşı Sigortamız Dediği İstanbul Sözleşmesi'nin Asıl Amacı Ne? - onedio.com
Bazılarının Rezil Tehdit Olarak Gördüğü Kadınların ise Şiddete Karşı Sigortamız Dediği İstanbul Sözleşmesi'nin Asıl Amacı Ne? - onedio.com

1. Şimdi de yine son yaşanan tartışmalar nedeniyle Eşitlik İçin Kadın Platformu bir çocuğa anlatır gibi sözleşmeyle ilgili bilinen yanlışların doğrularını paylaştı.

2. Amerika'nın oyunu falan değil yani. Şu argümandan vazgeçildiği gün dişimi kırıcam!

3. Şiddet uygulamıyorsanız korkmanızın bir anlamı yok. Neden genel olarak erkek cinsini mağdur eden bir sözleşmede ısrar edilsin ki?

Bahsi geçen şiddet uygulayan, kadını mağdur erkekler.

4. Yine olmasını gerekeni söylüyor aslında sözleşme. Cinsel yönelimi nedeniyle kimse kimseye ayrımcılık yapamaz. Bunu bir kadın da erkek de yapamaz diyor.

5. Aile içinde yaşanan şiddetin karşısında sözleşme. Hiçbir sorun olmayan aileyi neden yıkmaya çalışsınlar? Aile içinde yaşanan şiddet olayında kadının haklarını savunuyor, onu korumaya çalışıyor.

6. Türkiye'deki gibi tepki gösteren bir ülke gösterebilirler mi?

7. Kimseye dini nedeniyle ayrımcılık yapamazsın diyor. Nerede dinimize uygun olmayan şey?

8. Ortada bir şiddet varsa ve kadın boşanmak istiyorsa neden boşanmaması konusunda ısrar edilsin? Sözleşmeye karşı olanlar ortada şiddet durumu da olsa kadının eşinden boşanmasını istemiyor.

9. Kadın kendini güvende hissetmediğinde koruma talep edebilir. Bu kocası da olsa, babası da olsa!

10. Toplumun karşı çıkacağı bütün söylemleri yaymışlar maşallah! Gerçekten hiçbir şekilde anlamamışlar.

11. Kimse sadece bir beyanla hapse atılmaz.

12. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

Kaynak: @esik_platform

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merve-cindoruk

Bu sözleşmeden neden doğru düzgün yaşayan adamlar rahatsız olmuyor? Rahatsız olanlar erkek mağdur oluyor diyenler demek ki ya şiddete meyilli (her türlüsünü kastediyorum) ya da şiddete meyledenleri korumak istiyor.

burak-erol6

sözleşmeyle ilgili bir derdim yok ama bu konuları tekeline alan malum kesim beni tedirgin ediyor. ''türkiyeli'' ha?

mertsaglam

"Kadın beyanı esastır", "hiçbir delil aranmaksızın","tedbir".Bunlar nasıl işliyor bi anlatayım hemen.Bir kadın yoldan geçen erkekleri o piti piti karamela sepeti diye sayıp çıkan adamı bu adam beni taciz etti diye şikayet edebilir."Hiçbir delil aranmaksızın" polis harekete geçer ve adamın ifadesini alır.O andan itibaren suçlanan adam o yolda varsa kamera kaydı yoksa şahit vs bulmak ve taciz etmediğini ispatlamak zorundadır.Yapamazsa TECAVÜZCÜ olarak ceza alır çünkü sözleşmeye göre taciz ve tecavüz aynıdır. Sözleşmede "kadına şiddet" diye yutturulan kısım asla aklınıza gelen dayak küfür hakaret vs değil.Hanım bana bi bardak su ver dediğin anda toplumun ve geleneklerin kadına biçtiği rolü ondan bekleyerek kadına şiddet uygulamış oluyorsun ve bu cümle yüzünden eşin seni 6 aylığına evden attırabiliyor. 6 AYLIĞINA.Bu da sözleşmenin "tedbir" dediği kısım oluyor.Bu yüzden bu kadar tepki görüyor sözleşme."Hiçbir delil aranmaksızın", "her türlü şiddet" kavramları şaka değil yani.

mertsaglam

İnanmayanlar onediodan kafayı kaldırıp 2019 yılındaki 550 bin mağdurdan herhangi birini araştırabilir.2014'ten beri evden atılan erkek sayısı sanırım 2 milyon gibi ufak bişeydi.Bu yüzden sözleşmeyi savunmadan önce kadın cinayetlerini kendilerine kalkan olarak tutuyorlar.Bu manyaklık anca böyle büyük bi acının çığlıkları arasında gizlenebilir çünkü.

jey

Hadi lan ordan bi yerinden sallama. Nerde görülmüş bu dediğin??? Bir bardak su istese evden 6 ay uzaklaştırılmış yok ya... Böyle acizliklerle savunmayın kendinizi ack açık söyleyin biz eskiden olduğu gibi "benim karım döverim!" Diye kendimizi savunmak istiyoruz deyin.

mertsaglam

Bak lanlı lunlu konuşma o lanı alır ananın amına sokarım senin.İnanmayanlar gitsin 550 bin magdurdan bririnin hikayesini araştırsın demişim.Senin gibi bi piçi ikna edicem diye onu da mı ben önüne koyayım gerizekalı.Bir bardak su istedi altı ay evden uzaklaştırıldı mı yazıyo orda dön bi daha oku bakıyım.Öküz!

jey

Hahah ağzından sıçan insanların genel özellikleri kadın haklarına karşı olmak. Çünkü beyninin yerinde bağırsakları var ki ağızlarından sıçıyorlar. Sende öyle bir ağzı sıçmık dolu seksist bir pisliksin. Argümanlar aptalca, dayanaksız laf olsun belki biri inanır tadında. Haliyle saldirganliginda nından ileri geliyor.

jey

Bu sözleşmeyi çekip yerine ne koyacaksınız? Bu sözleşmeye rağmen kadınalar koruma altındayken sözde(!) öldürülüyor!! Medyada yer bulmadığı sürece işini iyi yapan bir emniyet savcı hakim bulmak çok çok zorlaştı. Kurumları disipline edin, kim şiddet görürse onu korumaya almak adına şiddet uygulayan kişiyi anasından doğduğuna pişman edin o halde. Öyle bir prosedür uygulanmalı ki, bu ne psikolog soruşturması 2 hafta kapalı, bu ne polis anketi, bu ne şehir dışı uzaklaştırma, şiddetin boyutuna gire klinik tedavi(denetimli serbestlik yerine). Biz de daha mantıklı bulalım bu düzenlemeyi. Trafikte korna çalana yan baktı diye dayak yiyor adam mesela ama ceza yok karşı tarafa. Normal hayatına devam ediyor. Sizi döven, canınıza kast eden bir deliyle yaşamak zorunda olmak ne demek biliyor musunuz?

jey

Sözleşmeye karşı olanların tek sloganı var "kadın beyanı esastır" maddesi. Kafa bu kadar basıyor. Sor kendine dangalak herif, madem kadın beyanı esas demek benim anladığım şekilde, bu kadınlar neden ve nasıl bu kadar öldürülüyor, sistematik olarak tehdit edildikleri şiddet gördükleri, şikayet ettikleri kişiler tarafından nasil öldürülüyorlar diye sor kendine? Soruşturma başlıyor sözde... tecavüze uğrayan bir kadına hakim "anlat bakalım nasıl oldu?" Diyor. Yasalar yetersiz diyoruz, uygulama yetersiz diyoruz, yetkililer yetersiz diyoruz ama bunlar hala istanbul sözleşmesi ahlâkî bozuyor aileyi bozuyor diyor. Hangi aile???

lucidum

Sözleşmenin mağdur ettiği erkekleri de anlatın da "PIRIL PIRIL PARLAYAN" madalyonun diğer, çamura batmış yüzünü de görelim. :)

jey

Birisi sizi şikayet ettiğinde, tedbir konuluyor, burada mağdur olunacak bir durum yok. Uzaklaştırma veriliyor ki bence bu saçma direk sürülmeli şiddet uygulayan kişi. Kadın erkek fark etmez.

lucidum

Gram anlamıyorsun bunları dediğine göre lütfen kendini daha fazla rezil etme. :D

jey

Doğru söylüyorsun erkekler çok mağdur oluyor. Bırakalım aksiyona girmeye gerek yok rahat rahat öldürsünler.

lucidum

Basit bir Feminist safsatası. Daha çok ekmek yemen lazım!

jey

Feminizme karşı oluşturduğunuz algı ile artık kadın haklarını savunanlar bile "feminist değilim ama" ile cümleye giriyor. Ben feministim tabi ki benim eşim de babam ve abim de! Kadının sosyal ve ekonomik olarak otekilestirilmedigi, aşağılanıp yok sayılmadığı bir düzen istiyoruz. Sandığınız, o küçük akılcıklarınızla kavrayamadığınız gibi, şimdi ki erkek hegomanyasını, kadınınkiyle değiştirmek gibi bir niyet barındırmaz içinde. Bazı kendini bilmezler öfkeyle erkek düşmanı gibi davransalar da bu asla feminizm kavramını ve gerçeğini etkilemez. Yalnızca toplumun her kesiminde cahillerin her ise elini asla öğrenme bile gereksinimi duymadan attıklarını gösterir. Tıpkı senin gibi. Bilmedigin ve tembelliğinden asla öğrenmeye çalışmadığın her sey hakkinda konusma curreti göstermen gibi..

lucidum

HAAAAAAAAAA, SEN DE ŞU Feminizm'in Wiki terimiyle Feminist olanlardansın demek ki. Gerçek çok farklı canım, hayallerde yaşamayı bırak. Erkek hegomanyası falan filan??? Twitter'da öğrendiğin terimleri kullanma burada. :D

zarfinicindekimadam

Bahsettiğin radikal feministler, onların feminizm anlayışı baya 19. yy'dan kalma. En son heteroseksüel ilişki yaşayan veya evli olan kadınları feminist saymıyorlardı. Trans kadınları zaten asla kadın olarak görmüyorlar ve kesinlikle feminizme dahil etmiyorlar, erkeklerin feminist olabileceğine inanmak mı? Aman tanrım söz konusu bile değil. Feminizmin içinde sayıları çok az çoğu yıllardır bu camiada olduğu ve ciddi katkı sağladığı için hoşgörülüyor bence çoğu da dinozorlardan oluşuyor. Cinsel eşitliği bile "Ay konumuz bu mu?" diye geçiştiren tuhaf insanlar :D Ama toplasan %10'u bulmayan bu kesim neden feminizmin tamamıymış, tanımıymış gibi davranılıyor onu da anlamıyorum. İşlerine geliyor herhalde.

jey

Tabiki işlerine geliyor. Gerçeği görmek, kendini sorgulamak biraz çaba ister.

Görüş Bildir