Görüş Bildir
Haberler
Ağca, İtalya'ya Nasıl Gitti?

Ağca, İtalya'ya Nasıl Gitti?

FreiGeist
29.12.2014 - 12:47
İçeriğin Devamı Aşağıda

Sınır Dışı Edilmesi Bekleniyor

Suikast girişiminde bulunduğu Papa 2. Jean Paul’ün mezarını ziyaret etmek için İtalya’ya kaçak yollardan giren Mehmet Ali Ağca’nın bugün sınır dışı edilmesi bekleniyor.

Cumartesi günü Kutsal Makam’daki (Vatikan) Aziz Petrus Bazilikası’nda bulunan 2. Jean Paul’ün mezarına iki demet beyaz çiçek bıraktıktan sonra İtalya’ya vizesiz girdiği için gözaltına alınan Ağca, halen Roma’daki İçişleri Bakanlığı Yabancılar Kimliklendirme ve Sınırdışı Merkezi’nde tutuluyor.

Doğan Haber Ajansı’na bilgi veren bir polis yetkilisi, Ağca’nın sınırdışı edilmesine ilişkin değerlendirme oturumunun bu sabah saatlerinde yapılacağını belirtti. Polis yetkilisi, Schengen bölgesine vizesiz nasıl girdiği halen muallakta olan Ağca’nın, sahte bir pasaport değil, kendine ait bir pasaport taşıdığını söyledi.

Aynı yetkili, Ağca’nın özellikle Avusturya makamlarını nasıl atlattığının anlaşılamadığını, bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından büyük ihtimalle bugün sınırdışı edileceğini bildirdi. Ağca, Avusturya üzerinden otomobille İtalya’ya giriş yaptığını beyan etmişti.

Bu arada, telefonla kendisine ulaşan La Repubblica muhabirine açıklamalarda bulunan Ağca, Türkiye’den başlayan ve İtalya’ya kaçak girmesiyle sonuçlanan yolculuğuna ilişkin ısrarlı sorulara yüzeysel cevaplar verdi.

Yolculuğunun detaylarını paylaşamayacağını söyleyen Ağca, “Sadece 3 gün sürdüğünü söyleyebilirim. Bir kısmında uçak, bir kısmında otomobil kullandım ve sonra da yürüdüm. Bu yolculuğu adeta yalnız bir kurt gibi yaptım, çok riske girdim” dedi.

‘Ne riski?’ sorusuna ise Ağca, “Hapse atılma riski, ama sonunda başardım, benim için büyük bir macera oldu. Şimdi yeni bir yolculuk planlıyorum” diye konuştu.

Ağca bu yolculuğun ise Portekiz’in Fatima kasabasına olacağını söyledi. Söz konusu kasabada, 1917 yılında gerçekleştiği rivayet edilen mucizede Meryem Ana’nın gördüğü üç çobana üç mucizeyi bildirdiği, bunlardan üçüncüsünün beyaz giyimli bir din adamının suikasta uğraması olduğu belirtiliyor. Bunun da Papa 2. Jean Paul suikastı olduğu düşünülüyor.

Ağca, Portekiz makamlarından izin alabileceğini zannettiğini de ekleyerek, “Ben özgür bir adamım. Hem İtalya hem de Türkiye’de 30 yıla yakın cezaevinde kalarak, adalete olan borcumu ödedim. Nihayet pasaport da aldım, şimdi istediğim gibi seyahat edeceğim” ifadelerini kullandı.

Yolculuğunun son kısmını yalnız gerçekleştirdiğini dile getiren Ağca, Türkiye’den sonraki bölümlerde bazı Türk ve yabancı arkadaşlarının kendisine yardımcı olduğunu da anlattı.

Şimdiki Papa ile görüşme talebi defalarca reddedilen Ağca, öldürmek istediği ruhani liderin mezarına çiçek bırakmasının, Vatikan üzerinde olumlu bir etki yarattığını, dolayısıyla bunun daha mümkün olduğunu söyledi. Ağca ayrıca, 1981 yılında gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin tüm gerçekleri de, hazırlayacağı bir belgeselde anlatacağını belirtti.

Türkiye’ye dönmekten korkup korkmadığı sorulan Mehmet Ali Ağca, “Hayır hiç korkmuyorum. Sadece biliyorum ki bu yaptığım, her anlamda başıma bela açabilir. Bu nedenle, Vatikan bana yardım ederse birkaç hafta İtalya’da kalmak isterdim” dedi. Ağca, İtalyan polisinin kendisine çok kibar davrandığını da dile getirdi. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın