Açılın, Karantina Günlerinde Libidonuzun Kontrolsüz Şekilde Yükselmesinin Sebeplerini Açıklıyoruz!

34PAYLAŞIM

Herkesin aynı anda cinsellik düşünmesinin sebebi kesinlikle tesadüf değil.

Evde kalmaya başladığımızdan beri sürekli dile getirilen bir konu var; libido artışı.

Bu dönemde libidosunun düştüğünü söyleyenler de var, ancak yakınmalara baktığımızda artış çoğunlukta.

Bu dönemde libido artışının en basit ve bilinen bilimsel sebebi, ölüme karşı yaşamı devam ettirme güdüsü.

Savaş ve salgın dönemlerinden sonra patlayan nüfus artışının sebebi olan bu durum, günlük hayatta çok da üstünde durmadığımız ölüm kavramının soğukluğunun kapımıza dayanması ile ortaya çıkıyor. Ölüm kavramı günlük hayatımıza girdikçe yaşama, yani üreyerek soyu devam ettirme içgüdüsü ön plana çıkıyor. Bu sadece insanlarda değil, tüm canlılarda görülen bir tepki. İşe de yarıyor, aksi halde tarih boyunca yaşanan o kadar şeyden sonra şu an türümüzü devam ettiriyor olmazdık.

Bu en ilkel sebepti. Günümüzde insan o kadar da ilkel bir canlı olmadığı için farklı sebeplerimiz de var.

Stres ve anksiyete ile iç içe olduğumuz modern yaşamda sürekli yeni bir uyaran ile karşı karşıya kalıyoruz. Koronavirüs anksiyetesi olarak hayatımıza giren yeni tip anksiyete bizi kaygılara sürüklerken duygusal olarak çaresiz ve güçsüz hissediyoruz. Sevgi ve cinsellik insanlara kaybettikleri güven duygusunu veriyor. Kısaca mutsuz ve stresliyiz; mutlu olmak için de en iyi bildiğimiz yönteme sığınıyoruz.

Evde kapalı kalmak, can sıkıntısına ve eğer partnerinizle birlikteyseniz aklınızın cinselliğe kolayca kaymasına sebep oluyor.

Günlük yaşamın koşturmacasında cinsellik de araya sıkıştırılan ve geçiştirilen bir ihtiyaç olurken şimdi ona uzun vakit ayırabilecek olma fikri insanları heyecanlandırıyor.

Çift olarak yalnız kalanların sebebi bu, yalnız kalanlar ise sosyalleşme ihtiyacı hissediyor.

Sosyal canlılar olduğumuz için yakınlaşmak, dokunmak, sarılmak istiyoruz. Bunun şu an için mümkün olmaması da ihtiyaçlarımızı yoğunlaştırıyor, daha fazla arzu duyulmasına sebep oluyor.

Şu an insanlardan uzak olmak ve virüs bulaşır endişesiyle yakın ilişkilerin tavsiye edilmemesi bu arzuyu artırıyor.

Yasaklar gerçekten de arzu doğuruyor. Sosyalleşemeyen ve insan ilişkilerinden mahrum kalanlar içlerindeki duyguyu cinselliğe aktarıyor. Fantezi kurmayı seviyoruz ve özellikle bu dönemde bunun için vaktimiz bol.

Tabii herkes libido bombasına dönüşmüyor, bahsettiğimiz belirsizlik ve anksiyetenin cinsel isteksizliğe de yol açtığı saptanmış.

Karmaşık canlılar olduğumuz için her durumun sonucu herkes için aynı olmuyor. Depresyon, stres ve anksiyetenin cinsel isteksizliğe de yol açabildiği biliniyor. Dünyanın geleceği için endişelenen ve üremek istemeyen bireylerin, doğal afet gibi olaylardan sonra birkaç haftalık "uzaklaşma" sürecine girdikleri saptanmış.

Peki biz bu etkiye inanıyor musunuz, yoksa biraz abartılıyor mu?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
me_out_bye

Yoo ne alakası var ? Çok saçma. Ben akrep burcuyum doğuştan geliyor azgınlık. Karantinanın bi etkisini görmedim.

coldhearted

Koronadan önce sapık orospu çocukları canımızı fazlasıyla sıkıp günümüzü piç ediyordu, şimdi karantina libido ayağına korona bitince iyice türemez umarım hem yumuşak hem hesaplı orospu çocukları.

barneypalney

savaştan sonra yaşamı devam ettirmek için ne alaka aq. yapamadığın zaman artar. savaşta sevişmeye imkan mı var ya da ev karantinasında. millet oturduğu yerde azıyo işte. aynı şey askerde de olur. ne kadar uzak kalırsan o kadar birikir . net :)

stpanda

milletin yükseliyormuş. biz dibe vurduk. ölsem de olur diye düşünmeye başladım millet üreyeyim diye düşünüyormuş.

csa

Enteresan... Tam tersine hayatımın en azgın olmadığım en sakin dönemlerini yaşıyorum. Aksi de pek mantıklı değil. Evde oturmak insan doğasına aykırı. Sağlıklı değil. Elbette villaları, sırça köşkleri, geniş rezidansları olan veya bahçeye erişimi olanları saymıyorum. Ama bizim ülkede çoğu insan 4 duvara tıkılmış durumda. Havanın kararıp aydınlandığını bile anlamadan hapis gibi evde olan bir sürü insan vardır. Bu durumda ne libidosu :D

Görüş Bildir