Acı Fındık Operasyonu: 5 Tır Dolusu Nutella'yı Çalan Çete İki Yıl Sonra Yakalandı

 > 
136PAYLAŞIM

İtalya'da iki sene önce, ünlü çikolatalı krema markası Nutella'yı filmlere konu olacak bir soygunla dolandırılmıştı. 500 bin Euro değerinde ürün olan 5 tır dolusu Nutella'yı çalarak kayıplara karışan 4 kişilik çete, düzenlenen 'Acı Fındık Operasyonu' ile yakalandı.

Çete, İtalya'nın Bologna şehrinde sahte bir dağıtım şirketi kurarak Nutella'nın üreticisi Ferrero ile iletişime geçti.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Bologna'da bir sahte dağıtım şirketi kuran çete, dünyaca ünlü çikolatalı krema üreticisi Nutella ile iletişime geçti. 

Sahte belgelerle, 3 milyon ciro gösteren şirket, Nutella'dan 100 bin Euro değerinde ürün satın alarak şirketin güvenini kazandı.

Şirketin güvenini kazanan dolandırıcılar, 5 Tır Nutella siparişi daha verdi...

100 bin Euro'luk ilk siparişin ardından şirketin güvenini kazanan 4 kişilik çete, Ferrero'dan 5 tırlık daha ürün siparişi verdi. 

Ferrero, aldığı çekin sahte olduğunu anladığı anda 5 tır dolusu Nutella, çoktan kayıplara karışmıştı.

Dolandırıcılar, kiraladıkları binanın sahibini ve Tır'lar için benzin aldıkları istasyonu da dolandırdı.

Karşılıksız çeklerin ardından şirketin verdiği adrese giden Ferrero, kimseyi bulamadı. Çete, kiraladıkları yer için kirayı da ödememişti. 

Ayrıca tırlar için benzin alınan istasyonun da 8 bin Euro dolandırıldığı ortaya çıktı.

Nutella'ların çete tarafından el altından satıldığı iddia edildi

Çetenin yakalanması için düzenlenen ve Acı Fındık Operasyonu adı verilen çalışmalar sonuç verdi ve iki yıl aradan sonra, beş tır Nutella ile kayıplara karışan çete yakalandı.

Bologna'da yaşayan 3 erkek ve Napoli'de yaşayan bir kadın hakkında dolandırıcılık amaçlı suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık suçlaması ile soruşturma açıldı ve çete üyeleri soruşturma sürecinde ev hapsine alındı.

İzine rastlanmayan 5 tır Nutella'nın ise akıbeti henüz bilinmemekle birlikte, İtalyan basınına göre Nutella'lar çete tarafından el altından satıldı.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir