Abdülkadir Selvi: 'CHP, İYİ Parti ve HDP'den Birer Başkan Yardımcısının Olduğu İttifak Modeli Üzerinde Duruluyor'

 > 
7PAYLAŞIM

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugün kaleme aldığı yazısında muhalefetin 2023 seçimleri için yeni bir ittifak modeli hazırladığını öne sürdü ve "Partiler üstü cumhurbaşkanının başkanlığında CHP, İYİ Parti ve HDP’den birer başkan yardımcısı ve demokrasi blokunu oluşturan partilerin oy oranlarına göre kabinede temsil edildikleri bir ittifak modeli üzerinde duruluyor" ifadesini kullandı.

'Hedef, öncelikle Erdoğan'ı göndermek'

Abdülkadir Selvi, Muhalefetin 2023 modeli başlıklı yazısında, "Muhalefet 2023 seçimlerini 'Erdoğan gitsin' seçimleri olarak ilan etmiş durumda. Hedef öncelikle Erdoğan'ı göndermek. 'Erdoğan gitsin, sonrasını planlarız' yaklaşımı söz konusu" iddiasını öne sürdü.

CHP, İYİ Parti ve HDP'den birer başkan yardımcısı

Muhalefetin, ittifaklarla yerel seçimlerde sonuç aldığını ifade eden Selvi, şimdi bu modelin ikinci versiyonuna hazırlanıldığını söyledi.

Yazının ilgili kısmı şu şekilde:

"Partiler üstü cumhurbaşkanının başkanlığında CHP, İYİ Parti ve HDP’den birer başkan yardımcısı ve demokrasi blokunu oluşturan partilerin oy oranlarına göre kabinede temsil edildikleri bir ittifak modeli üzerinde duruluyor. Elimizdeki kısıtlı bilgilere göre ittifakın ana omurgasını oluşturan CHP, İYİ Parti ve HDP’ye birer başkan yardımcılığı ile ittifakta yer alan partilerin liderlerinin kabinede yer aldığı ve partilerin oy oranlarına göre temsil edildiği bir formül olgunlaştırılmaya çalışılıyor."

Muhalefetin anlaştığı, partiler üstü isim kim?

Selvi, muhalefetin Cumhurbaşkanlığı için anlaştığı partiler üstü isim konusunda şu ifadeleri kullandı:

"Partiler üstü isim söz konusu olunca geçmişte gözler ya eski cumhurbaşkanlarına ya da Anayasa Mahkemesi başkanlarına çevrilirdi. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Aradığınız o isim benim” dercesine zaman zaman yaptığı çıkışlarla kendini hatırlatıyor. Ekrem İmamoğlu’nun da bu role kendini hazırladığı biliniyor. Ama başka yerlerde başka isimlerin de hazırlandığı bir gerçek."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir