Görüş Bildir
Haberler
ABD'li Askerlerin Aileleri Türkiye'yi Terk Etti

ABD'li Askerlerin Aileleri Türkiye'yi Terk Etti

Deniz Gök
04.04.2016 - 20:50 Son Güncelleme: 05.04.2016 - 09:12

Pentagon'un Muğla, İzmir ve Adana’daki üslerde bulunan Amerikalı personelin ailelerini ülkeden ayrılması yönünde verdiği talimatın arından İncirlik Üssü’nde tahliye yapıldı. Üsteki personelin ailelerinin tamamı kentten ayrıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

IŞİD’e karşı gerçekleştirilen operasyonlarda koalisyon güçlerinin kullandığı Adana’nın İncirlik Üssü’ndeki ABD’li personelin ailelerinin tamamı kentten ayrıldı.

Dün gerçekleştirilen son tahliye işlemiyle birlikte, Eylül 2015’ten bugüne kadar İncirlik’te bulunan yaklaşık bin kadın ve çocuk ülkelerine dönmüş oldu.

Washington Yönetimi geçtiğimiz yıl eylül ayında yayınladığı Türkiye’de görev yapan personel ailelerinin güvenlik gerekçesiyle ülkeden gönüllü tahliye edilmesi kararını, 29 Mart 2016’dan itibaren kesin tahliye emrine çevirdi.

Bu çerçevede İzmir ve Muğla’nın yanı sıra Adana’daki Türk- ABD ortak savunma tesisi olan İncirlik Hava Üssü’ndeki ABD’nin 39’uncu Taktik Grup Komutanlığı ve Adana Konsolosluğu’ndaki personelin eş ve çocuklarının tahliyesine başlandı.

Hafta sonu gerçekleştirilen tahliye kapsamında 670 kadın ve çocuk Almanya’ya götürüldü. 

Eylül 2015’te ailelerin ve sivillerin gönüllü olarak üsten ayrılabileceği talimatının ardından İncirlik’ten ayrılan ABD’li sivil sayısı 1000’e ulaştı. Böylece İncirlik’te tek bir ABD’li aile yakını sivil vatandaş kalmadı.

Böylece İncirlik’te tek bir ABD’li personelin aile üyesi kalmadı.

“Savaşa devam edebilmemiz için onların geride durması gerek”

“Savaşa devam edebilmemiz için onların geride durması gerek”

39’uncu Taktik Grup Komutanlığı’nın resmi sitesinde gelişmeleri değerlendiren 39. Hava Kanat Komutanı Albay John Walker, tahliye işlemlerinin zor bir süreç olduğunu belirterek, ”Ailelerimiz, bizler için çok önemli. Bizim, savaşa devam edebilmemiz için onların geride durması gerek. Bu tahliye işlemlerini zahmetsiz yapmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD Büyükelçiliği de geçtiğimiz günlerde aralarında Gaziantep, Adana, İzmir ve Muğla'nın da bulunduğu 19 şehir için saldırı uyarısında bulunarak, vatandaşlarından dikkatli olmalarını istemişti.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
124
58
49
20
17
7
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

ileride demokrasi getirmek için mi şimdi gidiyorlar?

Pasif Kullanıcı

Ulan ne hale geldik be elin suryelisi bile ülkemizde kalmıyor mk..

deli-sabit

Kalmasın, ne güzel işte... Giden gitsin, dönüşleri de olmasın inşallah kardeşim.

Pasif Kullanıcı

ulan suriyeli kaçıyo bi daha gelmiyo amerigalı kaçıyo la biz nere gidek biz.