Görüş Bildir
Haberler
ABD Hazine Bakanlığı: En Zengin Yüzde 1, Yılda 163 Milyar Dolar Vergi Kaçırıyor

ABD Hazine Bakanlığı: En Zengin Yüzde 1, Yılda 163 Milyar Dolar Vergi Kaçırıyor

Batuhan
10.09.2021 - 12:22

Hazine Bakanlığı araştırmasına göre ABD'de en zengin yüzde 1'in ödemediği vergilerden kaybedilen gelir, vergi mükelleflerinin en alttaki yüzde 90'ı tarafından ödenen tüm vergilere eşit.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD Başkanı Joe Biden, 10 yıldan uzun süredir 7 trilyon dolarlık ödenmemiş vergi açığının kapatılması için Hazine Bakanlığı'nın federal vergilerin toplanmasından sorumlu birimi İç Gelir İdaresi'ni (IRS) güçlendirmeye uğraşadursun, en zenginlerin vergi kaçırmasıyla ilgili yeni gerçekler açıklandı.

600 milyar dolar açık var

600 milyar dolar açık var

ABD Hazine Bakanlığı'nın son araştırmasına göre Amerikalıların en zengin yüzde 1'i, yılda ödemesi gereken vergiden 163 milyar dolar azını ödemeyi beceriyor.

Ekonomi Politikasından Sorumlu Bakan Yardımcısı Natasha Sarin, bu verilerin borçlarla toplananlar arasındaki vergi açığını daha da artırarak yılda 600 milyar dolara çıkardığını belirtti.

Zenginlerin yaklaşık yüzde 28'ini borçlu durumda

Zenginlerin yaklaşık yüzde 28'ini borçlu durumda

Sarin, verilerle ilgili analizinde, en zengin yüzde 1'in gelir düzeyini belirtmedi, ama kaybedilen gelirin, en azından vergi mükelleflerinin en alttaki yüzde 90'ı tarafından ödenen tüm vergilere eşit olduğuna işaret etti.

Hazine Bakanlığı raporuna göre en zengin Amerikalılar, tahsil edilmemiş tüm gelir vergilerinin yaklaşık yüzde 28'ini borçlu durumda.

IRS'nin ödenmemiş vergilerin en az yüzde 15'ini toplayamadığını aktaran Sarin, IRS için gelecek 10 yılda 80 milyar dolarlık ek harcama ve vergi ödeme kurallarına uyulmasını sağlamak için yeni kabiliyete ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bu reformların gelecek 10 yılda ek 780 milyar dolarlık vergi geliri sağlayacağının altını çizen Sarin, şöyle devam etti:

'Bu teklifler bir araya geldiğinde daha da fazla gelir üretecek: Sadece halihazırda ödenmesi gereken vergilerin daha iyi tahsil edilmesinden dolayı tahmini 1.6 trilyon dolarlık ek vergi geliri sağlanacak... Vergi açığı gelir dağılımının en üstüne doğru yoğunlaştığından, bu gelir oldukça ilerici bir şekilde toplanacak.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın