ABD: Esad Gerçekleri Görmüyor

 > 
11PAYLAŞIM

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, Fransız haber ajansı AFP’ye verdiği demeçte, 'Tüm ülkeyi geri almaya kararlı olduğu, ordusunun bunu tereddütsüz deneyeceği, ancak bölgesel aktörlerin işin içinde olması nedeniyle bunun zaman alacağı ve ağır bir bedeli olacağı' şeklindeki açıklamalarına karşı ABD’den, “Esad gerçekleri görmüyor" değerlendirmesi geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Esad’ın verdiği demeç ile ilgili soruya verdiği yanıtta, “Esad, Suriye’de sorunun askeri yolla çözüleceğini düşünüyorsa, gerçekleri görmüyor. Suriye rejimi savaşmayı sürdürürse, daha çok kan akar, daha çok sıkıntı ortaya çıkar. Karşı tarafların daha da sert pozisyonlar almasına yol açar" dedi.

Esad: 'Türkiye ve Arabistan Suriye'ye Saldırabilir' - onedio.com
Esad: 'Türkiye ve Arabistan Suriye'ye Saldırabilir' - onedio.com

ABD ve koalisyon güçlerini Suriye’de yaşanan krizi açmak için çabaladığını belirten Toner, Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun, rehberliğinde laik, bütün ve barış içinde olan bir Suriye için çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

Toner, Rusya ve ABD'nin de içinde bulunduğu 17 ülkenin Suriye'de bir hafta içinde çatışmaların durdurulması yönünde Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Münih toplantısında aldığı karara ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Rusya’nın, Münih’de varılan antlaşmaya rağmen “teröristlere” karşı savaşmaya devam edecekleri yönündeki açıklamaları için Toner, Rusya’nın daha önce de benzeri durumları görmezden gelerek saldırılarına devam ettiğini söyledi. Toner, “Esad'a verilen desteğin son bulmasını istiyoruz. Bölgedeki durumu daha karmaşık bir hale getiriyor dedi.

Münih'teki Suriye Zirvesinde Karar: 'Ateşkes' Yok 'Şiddetin Durdurulması' Var - onedio.com
Münih'teki Suriye Zirvesinde Karar: 'Ateşkes' Yok 'Şiddetin Durdurulması' Var - onedio.com

Toner, antlaşmanın savaşı durdurarak politik çözüm arayışlarını hedeflediğini belirterek, “Dün yapılan antlaşma önemliydi fakat bunu sahada da görmeliyiz. Rusya’nın sağlam adımlar atarak son üç aydır sözle varılmış vaatlerini yerine getirmesini istiyoruz” dedi.

Yeni Akit ve Yeni Şafak'a saldırı

Toner, Yeni Akit ve Yeni Şafak gazetelerine düzenlenen saldırılar ile ilgii soruyu da, "Gazetecilere yönelik saldırılar hiç bir zaman kabul edilemez" diye yanıtladı.

DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir