Görüş Bildir
Haberler
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistanlı Mevkidaşı İle Telefonla Görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistanlı Mevkidaşı İle Telefonla Görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistanlı Mevkidaşı İle Telefonla Görüştü

İSTANBUL (AA) - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan Al Suud ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni görevinden ötürü ABD Dışişleri Bakanı Blinken'i tebrik eden Al Suud, ülkesinin, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması için ABD yönetimiyle çalışmayı arzuladığını kaydetti.

Görüşmede iki ülke arasındaki tarihi ve stratejik ilişkilerin yanı sıra ortak ilgi alanına giren konular ele alındı.

Bu görüşme, Blinken'ın bakanlık görevine getirilmesinin ardından Suudi Arabistan'la ilk teması oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, 4 Şubat'ta Yemen'deki durumu öncelediklerini belirterek, 'Bu savaş artık bitmeli. Bu konudaki vaadimizi yerine getirebilmek için Yemen'deki savaşta operasyonlara (Suudi Arabistan'a) sağlanan tüm Amerikan desteğini, ilgili silah satışları da dahil olmak üzere sonlandırıyoruz.' açıklamasında bulunmuştu.

Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) 'İran kaynaklı tehditler' karşısında desteklenmeye ihtiyacı bulunduğunun farkında olduklarını kaydeden Biden, 'Suudi Arabistan'ın egemenlik ve toprak bütünlüğünü savunmasına yardıma devam edeceklerini' kaydetmişti.

Suudi Arabistan da ABD'nin, 'Suudi Arabistan'ın egemenlik ve toprak bütünlüğünü savunmasına yardım etmeyi sürdürme' kararını memnuniyetle karşılamıştı.

Kaynak: aa:text:20210205:23683333
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın