Görüş Bildir
Haberler
ABD'den Türkiye ile İlgili Dinleme İddialarına Yalanlama

ABD'den Türkiye ile İlgili Dinleme İddialarına Yalanlama

FreiGeist
30.12.2015 - 09:49 Son Güncelleme: 30.12.2015 - 11:33

ABD Dışişleri Bakanlığı, NATO müttefiklerine yönelik dinleme faaliyetlerini sonlandırdığını açıklamasına karşın, ABD'nin Türk yetkililerini dinlediğine ilişkin iddiaları yalanladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, NATO müttefiklerine yönelik dinleme iddialarına ilişkin soruyu yanıtladı. 

Toner, “ABD Başkanı Obama, Edward Snowden'in suç oluşturan eylemlerinin ortaya çıkmasının ardından bu konuyla ilgili birkaç kez konuştu ve bunları açıklıkla yürüteceğimizi anlattı. Bunlar hala geçerliliğini koruyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD tarafından dinlenildiğine ilişkin iddiaları da duymadığını savunan Toner, “Bizim istihbarat faaliyetlerinin ne olup olmadığına ilişkin konularda konuşmayacağım. Özellikle Türkiye için değil, genel olarak konuşuyorum. Türkiye önemli bir NATO müttefiki, IŞİD'e karşı koalisyonun bir üyesi. IŞİD'İ Suriye ve Irak'ta yok etmek için Türkiye ile yakından işbirliği yapıyoruz. Türkiye'nin katkılarına ve katılımına değer veriyoruz, istihbarat paylaşımı yapıyoruz. Dolayısı ile böyle bir kural dışılığa çıkıldığına inanmak için hiç bir neden yok” diye konuştu.

WSJ: 'ABD Erdoğan ve Netanyahu'yu dinlemeye devam etti'

WSJ: 'ABD Erdoğan ve Netanyahu'yu dinlemeye devam etti'
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) gizli dinleme faaliyetlerinin eski analisti Edward Snowden tarafından ifşa edilmesinin ardından, Başkan Barack Obama, zorunluluk olmadığı sürece müttefik ülkelerin hükümet yetkililerini dinlemeyeceklerini söylemişti.

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi ise Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu olmak üzere bazı müttefik ülke yetkililerinin ‘zorunlu ulusal güvenlik amaçları’ nedeniyle dinlenmeye devam edildiğini öne sürdü.

Gazeteye göre, Netanyahu’nun dinlenmeye devam edilmesinin asıl sebebi ise İsrail’in İran’la yürütülen nükleer müzakereleri başarısızlığa uğratmak için görüşmelere ‘kulak misafirliği yapıyor’ olabileceği endişesiydi. Nitekim gazeteye konuşan üst düzey bir ABD yetkilisi, “(Netanyahu’nun lakabı) Bibi’den haberdar olmamak mı? Elbette ki böyle bir şey yapmayız” ifadesini kullandı.

Ayrıca söz konusu haberde NSA'in Netanyahu'yu dinlerken onunla Washington'daki temasları sırasında görüşen bazı Kongre üyelerinin de dinlemelere takıldığı ve bunun Kongre'de rahatsızlık meydana getireceği iddiasına yer verildi.

Bu arada AFP ajansı, Beyaz Saray’ın İsrail’i dinlediği iddialarına yalanlamadığını ama iki ülke arasındaki yakın ilişkilere dikkat çektiğini yazdı.

Sputnik News ve DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam