Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'den Türkiye ile İlgili Dinleme İddialarına Yalanlama

Anasayfa
 > Gündem

ABD Dışişleri Bakanlığı, NATO müttefiklerine yönelik dinleme faaliyetlerini sonlandırdığını açıklamasına karşın, ABD'nin Türk yetkililerini dinlediğine ilişkin iddiaları yalanladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, NATO müttefiklerine yönelik dinleme iddialarına ilişkin soruyu yanıtladı. 

Toner, “ABD Başkanı Obama, Edward Snowden'in suç oluşturan eylemlerinin ortaya çıkmasının ardından bu konuyla ilgili birkaç kez konuştu ve bunları açıklıkla yürüteceğimizi anlattı. Bunlar hala geçerliliğini koruyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD tarafından dinlenildiğine ilişkin iddiaları da duymadığını savunan Toner, “Bizim istihbarat faaliyetlerinin ne olup olmadığına ilişkin konularda konuşmayacağım. Özellikle Türkiye için değil, genel olarak konuşuyorum. Türkiye önemli bir NATO müttefiki, IŞİD'e karşı koalisyonun bir üyesi. IŞİD'İ Suriye ve Irak'ta yok etmek için Türkiye ile yakından işbirliği yapıyoruz. Türkiye'nin katkılarına ve katılımına değer veriyoruz, istihbarat paylaşımı yapıyoruz. Dolayısı ile böyle bir kural dışılığa çıkıldığına inanmak için hiç bir neden yok” diye konuştu.

WSJ: 'ABD Erdoğan ve Netanyahu'yu dinlemeye devam etti'

WSJ: 'ABD Erdoğan ve Netanyahu'yu dinlemeye devam etti'

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) gizli dinleme faaliyetlerinin eski analisti Edward Snowden tarafından ifşa edilmesinin ardından, Başkan Barack Obama, zorunluluk olmadığı sürece müttefik ülkelerin hükümet yetkililerini dinlemeyeceklerini söylemişti.

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi ise Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu olmak üzere bazı müttefik ülke yetkililerinin ‘zorunlu ulusal güvenlik amaçları’ nedeniyle dinlenmeye devam edildiğini öne sürdü.

Gazeteye göre, Netanyahu’nun dinlenmeye devam edilmesinin asıl sebebi ise İsrail’in İran’la yürütülen nükleer müzakereleri başarısızlığa uğratmak için görüşmelere ‘kulak misafirliği yapıyor’ olabileceği endişesiydi. Nitekim gazeteye konuşan üst düzey bir ABD yetkilisi, “(Netanyahu’nun lakabı) Bibi’den haberdar olmamak mı? Elbette ki böyle bir şey yapmayız” ifadesini kullandı.

Ayrıca söz konusu haberde NSA'in Netanyahu'yu dinlerken onunla Washington'daki temasları sırasında görüşen bazı Kongre üyelerinin de dinlemelere takıldığı ve bunun Kongre'de rahatsızlık meydana getireceği iddiasına yer verildi.

Bu arada AFP ajansı, Beyaz Saray’ın İsrail’i dinlediği iddialarına yalanlamadığını ama iki ülke arasındaki yakın ilişkilere dikkat çektiğini yazdı.

Sputnik News ve DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
conistr

Gelen geçen dinliyor zaten en büyük müttefikimiz de dinlesin nolcak! Sanki çok stratejik konuşmalar oluyor da... Günü birlik yaşıyoruz işte..

itsasin

amerika almanyayı fransayı , almanya türkiyeyi sonra hepsi türkiyeyi :)

monacolu

Güzel kızlarda sıçmıyo zaten

Salomom

içten eritmeli yöntemini mi kullanıyorlar