9 Yılın Zirvesinde: Peki Yüzde 12'ye Dayanan Enflasyon Verileri Bize Ne Anlatıyor?

 > -

Ekim ayı enflasyonunda artış beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Tüketici fiyatları ekim ayında aylık bazda yüzde 2.08 arttı, yıllık enflasyon ise yüzde 11,90’a yükseldi. Yıllık enflasyon 9 yılın zirvesine, çekirdek enflasyon ise yaklaşık 14 yılın zirvesine çıktı. Ulaştırmada yıllık fiyat artışı yüzde 16'nın üzerinde... 

📌 Enflasyon verisi, küresel kriz döneminde kaydedilen Temmuz 2008'deki %12,06'lık enflasyondan bu yana gerçekleşen en yüksek enflasyon oldu.

📌 TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, hafta başında son enflasyon raporunu açıklarken “yukarı yönlü sürpriz görebiliriz” demiş ve aslında ilk işareti vermişti.

📌 Yıllık enflasyonda 2008 yılından bu yana, çekirdek enflasyonda da yüzde 11,82 ile Ocak 2004'ten bu yana en yüksek seviye görüldü.

Grafik: Business HT

📌 Aylık en yüksek artış giyimde gerçekleşti.

Tablo: TÜİK

Tüketici fiyatları bazında ekimde en yüksek fiyat artışı yüzde 37,92 ile kadın hırkasında görülürken, en fazla fiyat düşüşü yüzde 27,12 ile yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlarda oldu.

Ekimde fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler, 34,70 ile kadın kabanı, yüzde 34,24 ile erkek anorak kaban, yüzde 32,38 ile çocuk anorak kaban, yüzde 32,15 ile kabak, yüzde 30,37 ile erkek kazağı, yüzde 25,62 ile sivri biber, yüzde 24,74 ile kadın botu ve yüzde 23,51 ile salatalık oldu.

📌 Yıllık bazda en büyük fiyat artışı ulaştırma grubunda görüldü. Ulaştırma grubunda yıllık enflasyon ekim ayında %16,79'a yükseldi.

Grafik: BBC Türkçe

📌 Enflasyon sepetinde ağırlığı en fazla olan harcama grubu olan gıda ve alkolsüz içeceklerdeki yıllık artış ise yüzde 12,74 olarak gerçekleşti.

TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 12,74, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 12,63, sağlık yüzde 12,21 ve ev eşyası yüzde 11,65 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldu.

📌 Enflasyondaki yükseliş vatandaşın cebindeki parayı erittiği gibi her yıl enflasyona göre artırılan vergi, harç ve cezaları da yukarı çekecek.

Vergi Usul Kanunu’na göre her yıl vergi, harç ve cezalar Ekim ayında açıklanan 12 aylık Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) esas alındığı yeniden değerleme oranına göre belirleniyor. 

TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon rakamlarına göre ekim ayında 12 aylık ÜFE artışı yüzde 14,47 oldu.

Peki bu ne demek? Hürriyet'ten Aysel Alp şöyle izah ediyor:

Cep telefonları, sabit telefonlar, emlak, çöp vergileri, trafik cezaları, pasaport, ehliyet ve noter harçları gibi bir çok vergi ve harç yüzde yüzde 14,47 oranında zamlanacak. 

Ancak hükümet bu oranı yüzde 50 artırma yetkisini kullanırsa; zam oranı yüzde 21,7’ye çıkacak.

Başbakan Yıldırım "Bu bizim beklediğimizin üzerinde bir sonuç. Hedefimiz önümüzdeki yıldan itibaren bunu tek haneli orana düşürmek" dedi.

Enflasyon verileri sosyal medyanın gündeminde 👇

Kaynak: TÜİKBusiness HTBBC Türkçe ve Hürriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bunakkaptan

Boşverin hükümetlerin enflasyon hesaplama palavralarını. Pazar'a bakın pazar'a... Geçen sen 17 lira olan peynir şimdi 32 lira...10 lira olan zeytin bu sene 25 lira Bim ve 101 mağazaları her ay hiç çaktırmadan bütün ürünlerine 5 kuruş 5 kuruş zam yapıyorlar. Süt bile Bim de 225 kuruş oldu ( 2 lira 25 kuruş oldu ) Geçen sene 1 lira 40 kuruş olan içme suyu bu sene 1 lira 70 kuruş oldu AKP gitsin kendisine oy veren ahmaklara anlatsın bu palavraları. Suriyelilere her sene 25 Milyar dolar harcıyorlar .. emekliye % 4 zammı bile çok görüyorlar. Allah belanızı versin.

osuran-boga03

imf ye borç vermiyor muyduk

impheatus

Hayır böyle giderse ne olacak çok merak ediyorum? Ulan eskisi gibi olsa Almanya'ya kaçardık, maşallah bizimkiler cin olmadan Almanya'ya sabah akşam salladıkları için artık onlar bile bütün mülteci başvurularını reddediyor. Çok değil 5 seneye ülkede ciddi ekonomik kriz patlak verecek bu şerefsizler ve arkadaşlarının hepsi bankaları boşaltıp kaçacak zaten bankalarda da insanların parasını verecek 1 kuruş banknot olmayacağı için gelsin yine tüp şeker kuyruğu karne ile ekmek dağıtımı. Ama sonra ben bu oy veren tiplerin hepsini biliyorum bunları bulup bulup sikmez miyim ben. Hem de nasıl biliyor musun gangbang hardcore ama onlar zaten yıllardır orgye alıştılar bu koymaz onlara.

impheatus

Atatürk mezarından çıkıp gelse yemin ediyorum yapacağınız işi sikeyim ulan ben kaç milletin işgaline karşı ülkeyi kurtardım yeniden kurdum ulan siz rahat içinde ülkenin anasını sikmişsiniz der kafasına sıkar gider usta.

ahmet-hanci

ataturk gelse ulke benden sonra ne kadar guzellesmis der .ataturk de kim sikik

impheatus

Ülkede enflasyon tavan yapmış bunu güzellik olarak görebilecek bir insan bu ülkenin düşmanından başka bir şey olamaz. Bir tek Ermeni ve Yunan dölleri böyle bir manzarayı güzel görebilir. He bir de göt kıllarını unutmuşum.

jean-jacques-rousseau

Yallah arabistana orospu cocugu Ataturk kimmis o ismi tasimani saglayan kisidir Sanayinin temellerini atan Tarimin temellerini atan adamdir Yikilmis bir devleti ayaga kaldirandir birde senin gibi it oglu it gelmis laf ediyor

bunakkaptan

Atatüğrk senin anaı siken kişidir. seni de biz sikeceğiz ama sen zaten sikilmeye alışıksın.

impheatus

Boşver dostum bu ve bunun gibiler sayesinde şu yukarıda ki gibi haberleri her gün görüyoruz. Adam cahilliğin mutluluğunu keşfetmiş baksana götünden kan alıyorlar hoşuna gidiyor. Atatürk bunları ecnebi yarrağından kurtarıyor üzülüyor. Sikilmek bunların hoşuna gidiyor. O yüzden ne desek ne kadar mantıklı konuşsak bunlara boş. Hani bizde bir laf vardır ya "Seveni sikerler, sikeni severler diye" heh işte bizim ülke durumunu en iyi bu cümle anlatır.

corpse-bride

ne mı anlatıyor :P ayvayı yemısız daha ne anlatsın zaten kısta geldı ıyı gıder ayva soguk suyla

Görüş Bildir