8 Mart 2014'te Kaybolan Malezya Hava Yollarına Ait Uçakla İlgili Teoriler

 > -

Bugün itibariyle, 8 Mart 2014'te bir anda radardan kaybolan ve izin bulunamayan Malezya Hava Yollarına ait uçaktan henüz haber alınabilmiş değil. Uçağa ait olduğu düşünülen kapı parçalarına ulaşıldığı söylense de henüz enkaz bulunabilmiş değil. Hal böyle olunca uçağa ne olduğu yönündeki birçoğu komplo teorisi sayılabilecek teori ortalıkta dolaşıyor. İşte uçak hakkında insanların ortaya attığı iddialardan birkaçı.

1. Uçak metal yorgunluğu / bakım hatası gibi bir sebepten dolayı parçalanmış olabilir

Bulunduğu irtifadaki bir patlama sonrası parçalar çok geniş alana yayılacağı için enkazın bulunmuş olması gerekirdi. Ayrıca uçak metal yorgunluğu için çok genç bir uçak.

2. Füze ile vurulmuş olabilir

Şayet uçak gün içerisinde yasaklı bir hava sahasına girdiyse ve o bölgede füze atışları varsa çok düşük bir ihtimal de olsa bir füze isabet etmiş olabilir. Yine de parçalarının bulunması gerekirdi ancak siyasi kriz çıkmaması için şimdilik gizleniyor olabilir. Bu teori gerçek olsa bile bize bunun böyle söylenmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak yine de ortalığı sakinleştirecek bir açıklama yapılırdı. 48 saati geçti, bu, bir hikaye uydurmak için yeterli bir süre.

3. Terörist saldırı olabilir

Uçağın radarda aniden kaybolması, pilotların uyarı sinyali vermemesi, uçağa iki yolcunun sahte pasaportla girmiş olması gibi sebeplerden dolayı olayın bir terörist saldırı olma ihtimali yüksek gibi görünüyor. Ancak uçağın enkazı, kara kutusu bulunmadan bunu doğrulamak pek olası değil. Kaldı ki terörist saldırı olsa birilerinin üstlenmesi gerekirdi görüşü de hakim.

4. Uçak suya dik bir şekilde düşmüş olabilir

Gerçekleşmesi muhtemel bir teori ancak pilotlar ya da uçak herhangi bir uyarı göndermedi, dolayısıyla çok olası değil. 3 ocak 2004 mısır uçak kazasında düşen uçağa ait parçalar su yüzüne çıkmıştı ama düştüğü yer net olarak biliniyordu. bu kadar geniş bir arama kurtarma çalışması yapılırken su yüzüne vuran parçaların mutlak suretle bulunması gerekiyordu. Bugün bulunan kapı parçası bu teoriyi destekleyebilir.

5. Basınç problemi yaşamış olabilir

Uçakta basınçla ilgili bir problem neticesinde sorun çıktığı ve bu sebeple düştüğü teorisi var, pilotların geri dönmeye çalıştığı ancak beceremedikleri, halledebilecekleri bir sorun olduğunu düşündükleri için de sinyal vermedikleri iddia ediliyor. Zayıf bir ihtimal ama havacılık tarihinde böyle kazalar yok değil.

6. Kokpitte yangın çıkmış olabilir

Kokpitte çıkan yangın sebebiyle pilotlar uyarı verememiş, yaşanan panikte uçak düşmüş olabilir.  Elbetteki mümkün ama doğrulanması için uçağın bulunması lazım.

7. Uçağın 2 motorunun da durmuş olması sözkonusu olabilir

Pilotların uyarı sinyali vermemelerini ve uçağın radardan bir anda kaybolmasını açıklamıyor. Kaldı ki böyle bir durumda bile uçağın bir anda düşmesi değil, motorsuz halde bir süre daha süzülebilmesi beklenirdi.

8. Pilot intihar etmiş / uçağı bilerek yere çakmış olabilir

Böyle bir teorinin gerçek olması için 2 pilotun da intihar etmesi gerekir veya iki pilotun da uçağı bilerek isteyerek yere çakması gerekir. Düşük bir ihtimal ama olmaz olmaz değil. Pilotun intihar ettiği kaza örnekleri mevcut.

9. Uçaktaki iki sahte pasaportlu yolcu uçağı kaçırmış, bir yere indirmiş ve yolcular rehin tutuluyor olabilir

Bir bakşa komplo teorisi uçağın kaçırıldığı yönünde. Böyle bir durumda radardan kaybolmasının izahı yok. Kaldı ki o büyüklükte bir uçağım kimseye hissettirmeden inebileceği uzunlukta bir pist bulması da olası görünmüyor. Ancak yolcuların cep telefonlarının çaldığı yönünde iddialar var, gerçekse bu teoriyi desteklediğini söyleyebiliriz.

10. Uçak gizli bir deneyin parçası / uzaylılar tarafından kaçırılmış olabilir

Mümkün olmasa da akla gelen, dillendirilen teoriler. Olası görünmüyor.

11. Son olarak kazanın ardından uçuş kodunu domain olarak alıp ebay'de 2500 sterline satan adamların türediğini de belirtelim

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
su-damlasi

bence rotayı uzaya çevirdiler .

elaeldrinerdem

bunun üzerine 10 sezonluk bir dizi çekilebilir, tarihte örnekleri yok değil :P

Başlıklar

İntiharMısır
Görüş Bildir