Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

7 Ayda 43 Teknoloji Mağazası Kapandı

 > -

Sayıları her dönem hızla artan teknoloji marketleri verimsiz mağazalarında kepenk indiriyor. Son 7 ayda toplamda 43 mağaza kapandı. En büyük sebep ise kredi kartlarıyla cep telefonu satışlarına yönelik taksit yasağının gelmesi.

2014 yılı şubat ayı itibariyle kredi kartlarıyla cep telefonu satışlarına yönelik taksit yasağından teknoloji marketleri olumsuz etkilenmeye başladı. Tüm tüketiciler kontratlı cep telefonu satışı gerçekleştiren mobil iletişim operatörlerine giderken, teknoloji marketlerinin aldığı tüketici kredisi gibi önlemler çok işe yaramadı. Teknoloji marketleri ise büyük bir taktik değişikliğine giderek verimsiz mağazaları kapatmaya veya yerini değiştirmeye başladı. 

Bunun sonucunda ise geçtiğimiz yıl kasım ayında Türkiye’deki 658 toplam teknoloji mağazası bulunurken bu rakam 2015 yılı mayıs ayı itibariyle 615’e kadar düştü. Başka bir deyişle 7 ayda 43 mağaza kapandı. Hürriyet'ten Ahmet Can'ın haberine ve teknoloji marketlerinden aldığı bilgilere göre 2014 Kasım ayında TeknoSA’nın 310, Bimeks’in 140, Vatan Bilgisayar’ın 111, Gold Bilgisayar’ın 56, Media Markt’ın ise 41 mağazası bulunuyordu. Bu yılın Mayıs ayına bakıldığında ise TeknoSA’nın 288, Bimeks’in 136, Vatan Bilgisayar’ın 109, Gold Bilgisayar’ın 43, Media Markt’ın ise 39 mağazası bulunuyor.

Cirolar artıyor

Teknoloji markaları mağazalarını bir yandan kapatıyor ancak diğer yandan da cirolarını arttırmaya devam ediyor. 2014 yılı toplamından 8 milyar TL gelir elde eden teknoloji marketi şirketleri geçtiğimiz yılın ilk üç ayında toplamda 2.05 milyar TL sağlamıştı. Bu yılın ilk üç ayına bakıldığında ise teknoloji marketleri zincirlerinin toplam cirosunu 120 milyon artırdığı ve 2.17 milyar TL’ye ulaştırdığı görülüyor. Ciro artışının sebebi ise doların geçtiğimiz yıla oranla yüzde 13 değer kazanması olarak gösteriliyor. 

Dolardaki bu ürün fiyatlarını arttırken diğer yandan teknoloji mağazalarının özellikle AVM’lerdeki mağazaların kiralarını arttırdığı için şirketlere olumsuz yansıyor. Bu yüzden de teknoloji mağazası zincirleri yeni dönemde ‘verimli mağazacılık’ konseptine geçmiş durumda. Kârlılık oranı ve satış hacmi düşük mağazayı kapatma veya taşıma stratejisi anlamına gelen verimli mağazacılık son dönemlerde Türkiye’deki teknoloji marketlerinin hayatta kalma mücadelesindeki stratejilerinin başında geliyor.

Rakamlarla Türkiye’deki teknoloji marketleri

616
Mayıs ayı itibariyle toplam mağaza sayısı

658
Geçtiğimiz kasım ayı itibariyle toplam mağaza sayısı

42
Son 7 ayda kapatılan teknoloji mağazası sayısı

8 milyar TL
2014 yılında mağazaların elde ettiği ciro

2.05 milyar TL
2014’ün ilk üç ayında elde edilen gelir miktarı

2.17 milyar TL
2015’in ilk üç ayında elde edilen gelir miktarı

8.68 milyar TL
2015 yılında beklenen ciro miktarı

2015 Mayıs itibariyle Türkiye’deki teknoloji marketlerinin dağılımı

Marka - Mağaza sayısı 

TeknoSA - 288
Bimeks - 136
Vatan Bilgisayar - 111
Media Markt - 41
Gold Bilgisayar - 40
Toplam - 616

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir