Görüş Bildir
Haberler
6.5 Yıl Suçsuz Yere Hapis Yatıp 104 Bin Lira Tazminat Kazandı: 'Gençliğimin Bedeli Bu mu?'

6.5 Yıl Suçsuz Yere Hapis Yatıp 104 Bin Lira Tazminat Kazandı: 'Gençliğimin Bedeli Bu mu?'

Emre Ordu
26.08.2017 - 00:06 Son Güncelleme: 26.08.2017 - 10:44

İzmir'in Ödemiş İlçesi’nde yaşayan İbrahim Uyar, bundan 9 yıl önce, henüz 14 yaşındayken işlenen bir cinayetin üzerine atılması sonucu 21 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezaevinde, 6 yıl 7 ay kaldıktan sonra hakkında inandırıcı kanıt olmadığı için beraat etti. Gençliğinin haksız yere elinden alındığını söyleyen ve açtığı davayla 104 bin lira tazminat kazanan Uyar, 'Gençliğimin bedeli bu mu?' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ödemiş’te 19 Temmuz 2008 yılında yaşanan olayda hayat kadını olduğu öne sürülen 50 yaşındaki Gülseren G., evinde bıçaklanarak öldürüldü. Polis o dönemde yaptığı araştırmada Gülseren G.’nin evine giren son kişinin Hamdi Gündüz olduğunu belirledi. Yapılan operasyonda Gündüz, 14 yaşındaki İbrahim Uyar’ın evinde yakalandı.

Gündüz, cinayeti İbrahim Uyar'ın işlediğini söyledi

Gündüz, cinayeti İbrahim Uyar'ın işlediğini söyledi

Gündüz emniyetteki ifadesinde, Gülseren G. ile ilişkiye girmek için 20 liraya anlaştıklarını ve Uyar’la birlikte kadının evine gittiklerini söyledi. Eve gidince önce kendisinin kadınla cinsel ilişkiye girdiğini daha sonra ise koridorda bekleyen Uyar’ın kadınla birlikte olduğunu ve bu sırada içerinden küfürleşme seslerini duyduğunu, Uyar’ın Gülseren G.’yi bıçaklayıp öldürdüğünü söyledi.

Uyar ise Gündüz’ün suçlamalarını reddetti. Uyar’ın anlatımına göre, babası evde yatalak, annesi şehir dışında olduğu için, yalnız kalmamak amacıyla arkadaşlarını davet etmişti. Arkadaşı Emre Çınar ile Hamdi Gündüz böylece evlerine gelmişti. 

Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2010 yılında biten dava sonucunda, Gündüz ‘kasten adam öldürme’ suçundan müebbet, gasp suçundan ise 10 yıl hapis cezası aldı. Uyar ise 21 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldı.

Yargıtay inandırıcı kanıt bulunmadığı gerekçesiyle kararı bozdu

Yargıtay inandırıcı kanıt bulunmadığı gerekçesiyle kararı bozdu
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yargıtay 1. Ceza Dairesi Gündüz’ün cezasını onarken, Uyar hakkında inandırıcı kanıt olmadığı için kararı bozdu. Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi 2015 yılında Uyar’ın beraat etmesine karar verdi. Bergama, Ödemiş, Çanakkale ve Balıkesir Cezaevlerinde 6 yıl 7 ay hapis yatan Uyar özgürlüğüne kavuştu. Haksız yere yıllarca cezaevinde kalan Uyar, Salihli Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Açtığı davayı kazanan Uyar’a hapiste kaldığı 2400 gün karşılığında 49 bin 561 lira 52 kuruş maddi, 55 bin lira da manevi tazminat olmak üzere 104 bin lira ödenmesine karar verdi.

"Haksızlığım giderileceği yerde haksızlığa uğramaya devam ediyorum"

"Haksızlığım giderileceği yerde haksızlığa uğramaya devam ediyorum"

Karara itiraz eden İbrahim Uyar, ceza nedeniyle eğitim hayatını yarıda bıraktığını söyledi. Gençliğinin elinden alındığını ve yıllarca cezaevlerinde birçok sıkıntı yaşadığını belirten Uyar, şöyle konuştu: 

 'İlahi adalet yerini buldu. Ama benim boşa geçen senelerimi kim verecek. Ben arkadaşlarımdan ailemden uzak kaldım. Okuyamadım. Ben askerlik bile yapamadım. Kaybolan yıllarımın bedeli bu mu? Aynı durumda olan başka kişilere daha fazla tazminat ödeniyor. Cezaevinde zorluklar yaşadım. Dayak yedim, bir yıl hücrede kaldım. Açlık grevi yaptım. 14 yaşında iftira attıkları için benim gençliğim gitti. Olayla alakam yoktu. Kimseye derdimi anlatamadım. Şimdi de bana yapışan bir etiket var. Sabıkalı olduğum için kimse iş vermiyor. Burada kendime küçük yer açtım. Geçinmeye çalışıyorum. Kaymakamlıktan yardım istediğimde bana ‘tazminat almışsın senin ihtiyacın yok’ dediler. Benim hayatımın en güzel yıllarını aldılar. Karşılığı bu mu? Evleneceğim, yeni bir hayat kurmaya çalışıyorum. Ama haksızlığa uğradım. Haksızlığım giderileceği yerde haksızlığa uğramaya devam ediyorum.'

Uyar'ın avukatı: "Verilecek tazminat devleti fakirleştirmez, aksine temel hak ve özgürlüklere verdiği değeri gösterir"

Uyar'ın avukatı: "Verilecek tazminat devleti fakirleştirmez, aksine temel hak ve özgürlüklere verdiği değeri gösterir"

İbrahim Uyar’ın avukatı Bilal Bahadır ise, devletin bu haksızlığı adaletli bir şekilde gidereceğine inandıklarını, tazminata itiraz ettiklerini belirtti. İbrahim’in cezaevinden çıktıktan sonra yeni bir hayat kurması için haksızlığının giderilmesini gerektiğini ifade eden Bahadır, 'İbrahim’e verilen tazminat, mağdur olmasına neden oldu. Bu karar İbrahim için ikinci bir travmaya neden oldu. İbrahim 30 yaşında bir suç işlese cezaevinden çıktıktan sonra mesleği olurdu. Hayatına kaldığı yerden devam ederdi. Ancak 14 yaşında girip 21 yaşında çıkıyor. Tam okuyacağı meslek edineceği yıllarda hapiste kalıyor. Üstelik suçsuz yere. Sonrasında tahliye olduktan sonra mağdur olduğu için arayan soran olmadı. Emsal davalarda kararlar arasında adaletli olmasını istiyoruz. Rakamlar arasında bu kadar fark olması eşitlik ilkesine aykırıdır. Verilecek tazminat devleti fakirleştirmez. Aksine devletin insanın temel hak ve özgürlüklerine verdiği değeri gösterir şeklinde konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
SecreT

Madem deliller yetersiz diye serbest bırakıyorlarsa en başta neden deliller yetersiz diyip tutuksuz yargılamıyorlar? Bir de sadaka vermişler.

Pasif Kullanıcı

Hani arada bir idam tartışmaları alevleniyor ya, gelsin idam der demez biraz da düşünüyorum ya suçsuz biri öldürülürse diye. Hadi müebbet yedi 10 yıl sonra s... Devamını Gör

ufukdiyo

Timothy Evans. Ingiltere'de eşini ve bebeğini öldürdüğü için asılmış. Ancak suçsuz olduğu anlaşılınca yargıya güven sarsılmış. Bundan dolayı idamın yasakland... Devamını Gör

ozan çalık

60 yasındaki dindar görünen sapıklar bundan daha küçük sabileri erkek-kız ayırmaksızın taciz eder, tecavüz eder beraat alır. Çocuğun ya psikolojisi bozulur, ... Devamını Gör